Serwery

Przeglądanie fotek - Multimedia Station

przeczytasz w 2 min.

To również ciekawa funkcja tego serwera plików, szczególnie gdy ktoś jest zapalonym fotografem (lub jak kto woli "pstrykaczem fotek") i lubi dzielić się swoimi zdjęciami z rodziną, znajomymi etc.

w MS dla fotek w każdym katalogu generowane są małe ikony

Ale, technika i algorytmy do przeskalowywania zdjęć na TS dają strasznie kiepską jakość. O ile 'thumble' ostatecznie mogą być słabej jakości, to podglądane fotki wyglądają po prostu koszmarnie :( Główna zaleta Multimedia Station, czyli 'slideshow', póki co nie zdaje tu w ogóle egzaminu.

po kliknięciu w wybraną ikonę otwiera się przeskalowana fotka,
obok niej bardzo szczegółowe informacje o zdjęciu (jeśli takowe ma zapisane)a tak to faktycznie wygląda z poziomu przeglądarki www: pierwsza fotka wyświetlana przez stacje TS,
poniżej fotka skalowana z przeglądarki www przy użyciu funkcji 'CTRL+(-) (IE7)
(kliknij aby zobaczyć pełne zdjęcie)

Z tego co widzimy po zaglądnięciu do katalogu \Qmultimedia, oprogramowanie QNAP'a tworzy kopię oryginalnych zdjęć. Dla przykładu, jeśli oryginalne ma 2256x1496 pikseli i 800KB, w katalogu @__thumb powstaje jego kopia 1024x768 i objętości ~110KB. OK, ma to swoje uzasadnienie, bo gdybyśmy chcieli (albo ktoś ze znajomych mający dostęp do naszego serwera) zrobić 'slideshow' ze 100 oryginalnych zdjęć wykonanych aparatem 6MP, mogłoby to być niemiłe dla procesora i sieci. Ale na litość, czy te fotki muszą być takiej koszmarnej jakości?

po lewej: zdjęcie przeskalowane do rozdzielczości 1024x768 zwykłym programem graficznym na Pececie (105 KB),
po prawej: to samo zdjęcie przeskalowane na Turbo Station 101 (102KB)

(kliknij aby zobaczyć pełne fotki)

No dobra, 266 MHz'owy procesor w stacji QNAP nie jest wystarczająco mocny, nie ma instrukcji MMX etc, aby szybko i ładnie przeskalowywać duże zdjęcia, tak jak Pecet.
Ale co gorsza, oprogramowanie jest na tyle głupie, że nawet jeśli wrzucimy na serwer już poddane obróbce zdjęcie w rozdzielczości 1024x768 (105KB), zostanie ono jeszcze raz przetworzone, bez zmiany rozdzielczości, bez zmiany wagi, a jedynie z dużo gorszą jakością. A to już kompletny idiotyzm.

Druga sprawa to szybkość generowania małych ikonek z podglądem zdjęć. Gdy po raz pierwszy zaglądamy do katalogu w którym znajduje się np: 15 fotek 2256x1496 pikseli, stronka zamiera na całe 2 minuty. Łatwo policzyć co stanie się w przypadku np: 100 fotek. Na częście generowanie 'thumbli' dzieje się tylko raz, przy pierwszym otwarciu katalogu.

Multimedia Station ma też jedną poważną wadę* - po włączeniu (w module administracyjnym), katalog z jej zawartością (Qmultimedia) jest widoczny dla wszystkich - nie wymaga logowania. Pomimo zdefiniowania odpowiednich uprawnień - obrazek obok - każdy kto znajdzie Wasz serwer w sieci, będzie mógł przeglądać i zapisywać sobie fotki które tu umieściliście. To w pewien sposób ogranicza prywatność i swobodę w typie umieszczanych tu zdjęć, bo zapewne nie każdy chce wystawiać na widok publiczny wszystkie jakie ma w swoich zbiorach.

* pomimo uaktualnienia firmware do wersji 2.1.1 Build 0827, przy której jak byk napisano: "Fixed one security hole in Qmultimedia (photo album)". Widocznie chodziło o jeszcze inną dziurę przy tej usłudze.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login