Serwery

Uruchomienie i konfiguracja

przeczytasz w 2 min.

Głównym przeznaczeniem - jak już sugeruje sama nazwa - jest przechowywanie i udostępnianie wszelkiego rodzaju plików - w sieci domowej, oraz na zewnątrz, z poziomu przeglądarki www. W tej roli QNAP sprawdza się znakomicie.

ekran powitalny przy logowaniu się do serwera TS-101

Serwer podłączamy bezpośrednio do routera - bo i trudno sobie wyobrazić domową czy biurową sieć bez niego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że QNAP mimo wszystko wymaga od nabywcy podstawowej wiedzy na temat konfigurowania sieci, w szczególności znajomości swojego routera. Niestety, urządzenia te nie należą do tych, które działają 'po włączeniu' do gniazdka. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, musimy mieć przynajmniej zacięcie do czytania instrukcji lub znajomego, który skonfiguruje nam taki zestaw za nas.

Oto w skrócie jak przebiega instalacja Turbo Station:

 1. podłączamy stacje do routera,
 2. instalujemy oprogramowanie na PC, ustawiamy hasła administratora na stacji TS, plus podstawowa konfiguracja urządzenia,
 3. definiujemy użytkowników i uprawnienia dla katalogów (sekcja User Management i Network Share Management),
 4. mapowanie katalogów TS na pececie,
  * Jeśli nie chcemy mapować katalogów w sieci lokalnej (może ich być np. za dużo), do dysku można również dostać się z przeglądarki wpisując adres IP (czyli np: 192.168.1.104). Otrzymamy wtedy ekran powitalny jak na obrazku powyżej, z możliwością zalogowania się do wybranej sekcji. Można też najzwyczajniej przez cmd, a więc 'Uruchom' i wpisujemy \\192.168.1.104.

  jeśli dysk ma być widoczny z zewnątrz z poziomu przeglądarki www:
 5. przydzielamy stacji stały adres IP (sekcja Network Settings) na routerze trzeba wyłączyć DHCP.
 6. wrzucamy adres IP stacji TS do strefy DMZ na routerze (najlepsze rozwiązanie) lub ustawiamy przekierowanie portów w sekcji 'Port Triggering'.
  * Wpisując w przeglądarce adres IP swojego routera (czyli przydzielanego od dostawcy netu), powinno wyskoczyć okno powitalne TS (jeśli nie mamy uruchomionej usługi 'WebServer'). Gdy korzystamy z niej, lub nie używamy z funkcji 'Port Triggering' na routerze, trzeba jeszcze dodać numer portu, w tym wypadku :6000.

  jeśli od usługodawcy netu otrzymujemy zmienne IP, trzeba będzie:
 7. stworzyć sobie domenę DDNS na www.dyndns.com, np: homeserwer.homedns.org
 8. odpowiednio skonfigurować router w sekcji DDNS (a więc wymagana od routera obsługa DDNS), tak aby automatycznie wysyłał do www.dyndns.com nowy numer IP.
 9. wyłączyć w firewall routera ew. funkcje takie jak np: 'Block Anonymous Internet Requests'. 


moduł administracyjny TS-101
 

łatwa konfiguracja 'krok-po-kroku'


zaawansowane ustawienia sieci,
włączanie/wyłączanie poszczególnych usług WFM, FTP, MS, DS, WSurządzenia podłączone do stacji: zainstalowany dysk SATA, dyski i pamięci USB, drukarki, dysk eSATA
jak widać dysk można sformatować lub sprawdzić pod kątem błędów (choć trwa to wieki)dodatkowe przydatne funkcje: powiadamianie na email o ew. problemach z dyskiem,
czas po jakim dysk ma przechodzić w tryb uśpienia, alarm gdy na dysku brakuje miejsca,
uaktualnianie firmware'u (kernel i pliki systemowe), zmiana logo startowego,
zapisywanie ustawień lub resetowanie do ustawień fabrycznych,
sieciowy 'kosz na śmieci'logi zdarzeń

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login