Serwery

Podsumowanie. Ocena

przeczytasz w 2 min.

Co tu dużo ukrywać, QNAP Turbo Station bardzo przypadł mi do gustu. Oczywiście, jest to urządzenie bez którego można się obejść na co dzień, ale oferuje tyle fajnych funkcji i na tyle przyjemnie się je obsługuje, że po niecałym miesiącu trudno mi się z nim rozstać. Szczególnie, jeśli mamy w domu/w firmie małą sieć, więcej niż jeden komputer, sporo znajomych w sieci, z którymi wymieniamy się lub którym udostępniamy pliki. Zamiast przepychać przez maila duże porcje fotek, muzyki, dokumentów, grafiki, prace, itp, można je wrzucić na 'swój własny' serwer.
W zasadzie użytkowników takiego serwera plików można podzielić na dwie kategorie: świadomych, którzy mają określone potrzeby i szukają do tego odpowiedniego urządzenia. Oraz użytkowników 'fascynatów', których zainteresują możliwości jakie oferuje, znajdą dla niego zastosowanie i po pewnym czasie uświadomią sobie, jak dzięki niemu ułatwili lub uprzyjemnili sobie korzystanie z komputera, sieci i nowych technologii.

Dajmy na to jesteś grafikiem, prowadzisz niewielką firmę, wykonujesz większe zlecenie i do jutra rana masz przesłać do drukarni 300MB plików. Przepychasz je kilka godzin na wskazane FTP, albo w kilka minut wrzucasz na swój serwerek, wysłasz maila z linkiem i idziesz spać.
Przykłady można mnożyć, ale przecież nie moim zadaniem jest obmyślanie zastosowania i marketingu dla firmy QNAP ;)

Jak już wspomniałem, do TurboStation przyzwyczaiłem się na tyle mocno, że po odesłaniu tego egzemplarza testowego chyba sprawie sobie już własny ;)
QNAP TS-101 kosztuje około 1000 zł, ale już za 700 można kupić nieco uboższą wersje TS-100. Ze specyfikacji wynika (na stronie Qnapa znajdziemy wygodne porównanie wszystkich czterech modeli), że różnią się one między sobą przede wszystkich szybkością procesora: 266 vs 200 MHz, ilością pamięci RAM: 64 vs 32MB, ilością pamięci flash: 16 vs 4MB. Z tym ostatnim parametrem bezpośrednio wiąże się maksymalna liczba kont dla użytkowników (128 vs 64), grup (64 vs 32), oraz udostępnianych katalogów (128 vs 64). Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy mi więc wersja TS-100, ale że mamy możliwość rzucenia okiem na każdy sprzęt przed jego zakupem, nie omieszkam go wcześniej jeszcze przetestować ;)

Na obecną chwilę wszystkim zainteresowanym urządzeniami oferującymi takie możliwości polecamy TS'a i przyznajemy mu nasz redakcyjny znaczek - z zastrzeżeniem, że jest to pierwsze tego typu urządzenie testowane na benchmarku. Gdyby usługa 'Multimedia Station' była lepiej dopracowana, bez wahania dałbym temu produktowi 'Super Produkt'. Czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania dotyczące działania QNAP'a.

Podsumowanie
 

największe zalety:

 • solidne wykonanie
 • bezgłośna praca (pasywny system chłodzenia)
 • przyjemny i prosty interefejs użytkownika
 • względnie prosta instalacja
 • obsługa PHP4
 • obsługa sieci P2P Torrent
 • Q-RAID1 mirror
 • serwer wydruku
 • największe minusy:

 • uprawnienia usługi 'Multimedia Station' (MS)
 • jakość skalowania fotek w usłudze 'MS'
 • szybkość generowania ikonek dla zdjęć w 'MS'
 • Komentarze

  0
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

   Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login