Serwery plików NAS

Sam zrób NAS. Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

By móc korzystać z możliwości NAS-a niekoniecznie musimy kupować odpowiednie urządzenie. Użytkownicy, którzy mają w swoich zasobach stare komputery, mogą przywrócić im młodość, budując samodzielnie serwer NAS. Wystarczy dowolny komputer (może być nawet kilkunastoletni) i dyski twarde. Warto także wyposażyć sprzęt w kartę sieciową 10/100/1000 Mbps. Taka jednostka będzie idealnym rozwiązaniem dla utworzenia serwera NAS przy pomocy FreeNAS-a. To darmowy system oparty na FreeBSD i platformie m0n0wall, pozwalający na zarządzanie nim z poziomu interfejsu webowego. Obsługuje najważniejsze protokoły sieciowe, m.in. SMB, AFP, NFS. Ma też wbudowany serwer iTunes, obsługuje UPnP, rsync oraz protokół BitTorrent. Jak na prawdziwy NAS przystało, FreeNAS wspiera także mechanizm Time Machine.

FreeNAS dobrą alternatywą

Prosty interfejs użytkownika i niezbyt skomplikowana konfiguracja pozwalają na uruchomienie wydajnego serwera. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość prostej rozbudowy NAS-a o dodatkowe dyski (wsparcie m.in. dla interfejsów ATA, SATA, SCSI). W przypadku braku miejsca na dyskach możemy dołożyć kolejny bez konieczności zakupu większego dedykowanego serwera NAS. Koszt budowy serwera, biorąc pod uwagę zakup używanego komputera PC lub nawet platformy typowo serwerowej (np. używanego rackowego modelu IBM x3250 czy bardziej pojemnego x3200) nie powinien przekroczyć 1000 złotych.

Oczywiście FreeNAS nie jest jedyną dystrybucją przeznaczoną do uruchomienia serwera NAS. W internecie można znaleźć kilka projektów NAS-owych, np. Openfiler, NASlite czy raczkujący PulsarOS. Warto przyjrzeć się ich możliwościom i przeanalizować różne opcje związane z wdrożeniem domowego serwera NAS dla danych i mediów.

Podsumowanie

Obecne serwery NAS to rozbudowane urządzenia, które mają niemal nieograniczone możliwości konfiguracyjne. Niewielka konstrukcja zamknięta w estetycznej obudowie może być elementem multimedialnej sieci domowej. Dodatkowym atutem jest cicha praca i stosunkowo niewielki pobór prądu. Zyskujemy również scentralizowany bank danych, multimediów i kopii zapasowych. Z kolei interfejs użytkownika i przyjazne kreatory w języku polskim ułatwią montaż i konfigurację nawet początkującemu użytkownikowi komputera. Mechanizmy zabezpieczające dyski twarde pozwolą na bezproblemową pracę systemu i prostą naprawę w przypadku awarii, a dodatkowe aplikacje i narzędzia umożliwią rozszerzenie możliwości serwera NAS.

 

 Podsumowanie: QNAP TS-219P+
 plusy:
bardzo dobre transfery w sieci LAN
RAID1 zwiększający poziom bezpieczeństwa danych
rozszerzenie możliwości NAS-a poprzez instalację dodatkowych aplikacji
obsługa większości popularnych protokołów sieciowych
obsługa popularnych systemów operacyjnych
 minusy:
nieco głośna praca podczas intensywnego wykorzystania (kopiowanie danych)
Super Ergonomia 

 

Przeczytaj także:
Connectify - stwórz sieć bez routeraQNAP TS-210 czy D-Link DNS-320? Wybieramy NASTest 13 routerów i konfiguracja sieci Wi-Fi
Connectify - stwórz sieć bez routeraQNAP TS-210 czy D-Link DNS-320? Wybieramy NASTest 13 routerów i konfiguracja sieci Wi-Fi

 

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  dobry artykuł
  może redakcja pokusi się o jakiś opis dokładniejszy darmowych systemów np. FreeNAS?

  Panie Piotrze chylę głowę w podziękowaniu, że nie uznał Pan za minus braku SATA III ;)
  • avatar
   TheSpeed
   0
   Bardzo dobry tekst. Podoba mi się dokładne opisanie wtyczek i funkcji multimedialnych :)

   PS. Nie działa duże zdjęcie dla wtyczki IceStation.
   • avatar
    GreQonE
    0
    Tak czy siak te wszystkie qnapy i inne wynalazki sa bajecznie nieoplacalne.
    Wole Prolianta Micro w wykonaniu HP :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajnie się czytało. Z jednym jednak nie mogę się zgodzić: do odtwarzania FullHD nie potrzeba sieci 1000Mbps. FastEthernet w zupełności wystarcza.
     • avatar
      DarioX7
      0
      A cena? Pewnie specjalnie nie napisali xD
      • avatar
       Vyzygota
       0
       Wlaśnie zwykle na ostatniej stronie zaraz pod plusy/minus jest aktualna cena w komputroniku. a tu klops.
       • avatar
        wolfikx
        0
        Oj chyba autorowi coś się pomyliło próbując porównać składaka w roli serwera NAS do IBMa serii x3 :)

        Przy testach nie ma żadnej wzmianki jakie dyski są zamontowane i w jakiej konfiguracji skonfigurowane.
        • avatar
         Rufus
         0
         Wszystko fajnie, ale umówmy się że serwerem multimediów to nie jest. Prosty przykład: chcę gromadzić filmy i muzykę na serwerze, odtwarzać je na telewizorze.. I co proponuje QNAP i inni? Fukcję serwera multimediów (DLNA)... super... szkoda tylko, że obsługiwane jest odtwarzanie MPGów... a gdzie divx? wmv? no i kto używa Windows Media Player? ;-) kto ma ochotę logować się do multimedia station? A napisy do filmów to same się załadują?

         Generalnie jako serwer plików, QNAP jest dobry. Posiadam od kilku lat model TS-209 i jestem zadowolony. Ale funkcje multimedialne to jest ściema.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Wszystko fajnie - ale jakie maksymalnie dyski obsługuje to urządzenie?
          • avatar
           cooger
           0
           Drobna uwaga co do wskazanych softów alternatywnych - liczą się tylko FreeNAS i OpenFiler. Reszta albo nie jest rozwijana albo po prostu słaba. Z tych dwóch dla domowych użytkowników bardziej pasuje FreeNAS. Niestety z wydajnością SMB nie jest dobrze, zarówno w starszej 0.7 jak i całkiem świeżej 8-ce. I niewiele wskazuje na to, żeby się to miało zmienić. Samo zarządzanie też nie jest takie cudowne jak niektórzy opisują - już nieco bardziej skomplikowane zarządzanie prawami dostępu zmusza do użycia chown i chmod z konsoli. Co warto dodać, to to, że FreeNAS 8 może być dla niektórych nawet rozczarowaniem - zniknął z usług transmission (klient BT) znany z wcześniejszej wersji. Na całe szczęście idzie to łatwo poprawić instalując go z poziomu... konsoli.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            A gdzie testy Synology ? DS211+, DS211j etc. ?
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Chodziło mi o to, że widzę tylko Qnap i Dlink na benchmark.pl, niestety.
             Wybór jest zdecydowanie większy.
             A dwie specjalizujące się w zasadzie tylko w serwerach NAS to Synology i Qnap właśnie (choć konkurencja depcze im po piętach).
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Art całkiem - całkiem - brawa dla autora. Co do samego sprzętu cóż wydajnością nie powala. Co prawda i tak jest lepiej niż w wielu konkurencyjnych rozwiązaniach ale do czegoś więcej niż typowy backup to tak na granicy tolerancji.
              co do softów alternatywnych mogę polecić DSS6 Lite - wersja wspierająca do 2TB pojemności dyskowej (uwaga - całościowej w zainstalowanej w systemie!) jest darmowa a oferuje bardzo dobrą wydajność dodatkowo posiada możliwość konfiguracji targetów iSCSI a nawet FC (co prawda tylko 2 typy kart są wspierane ale zawsze).
              Alternatywne rozwiązania w tym wspomniany IBM x3200 sprawuje się w roli NAS'a doskonale. Sam używam właśnie takiej konfiguracji i na pojedynczym interfejsie GigabitETH uzyskuje ciągłe transfery rzędu 50-60 MB/s zapis i 100-120 MB odczyt z array'a złożonego z 4x750GB sata 7200 rpm w software'owym RAID 5. Co ciekawe serwer stoi na Windows 2008 Server R2 64 bit Enterprise i jak dotąd poza DSS6 na nim uzyskałem najlepsze wyniki wydajnościowe. Co do DLNA to rozwiązanie to ma swoje niezaprzeczalne zalety jak i sporo wad. Nieprawdą jest konieczność stosowania WM Playera - istnieją alternatywne serwery DLNA w tym większość free. Na pewno DLNA ograniczone jest mocno jakością materiału jaki w tej chwili może być przetworzony jak i brakiem napisów. Z drugiej strony oferuje nad podziw dużą stabilność działania i prostotę konfiguracji. Warto pamiętać iż praktycznie wszystkie telewizory współpracujące z DLNA mają karty sieciowe tylko 100.