Serwery plików NAS

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

QNAP TS-453A to rozwiązanie, które swoimi możliwościami może zaskoczyć nawet najbardziej zatwardziałego przeciwnika serwerów sieciowych pamięci masowych. Producent zrobił ogromny krok do przodu i pokazał, kto będzie liderem na rynku NAS-ów. Czterodyskowy serwer skrywa w sobie nie tylko klasyczne usługi dostępowe do plików. To świetne centrum multimedialne z rozbudowanym systemem aplikacji i narzędzi dodatkowych. Liczba interfejsów sieciowych, wirtualny przełącznik oraz ogromna przestrzeń na dane pozwalają wykorzystać jedno urządzenie do wielu zadań bez konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę. TS-453A to świetne rozwiązanie nie tylko dla firm, jeśli znajdziemy w swoim portfelu dostateczną ilość gotówki, to profesjonalny NAS może stać się świetnym zamiennikiem kilku sieciowych urządzeń domowych a nawet korporacyjnych.

Ocena końcowa:

 • Dwusystemowy tryb pracy
 • Bogate opcje konfiguracji wolumenów dyskowych
 • Świetna funkcjonalność wirtualnego przełącznika
 • Dobra wydajność sieciowa
 • Dołączony pilot oraz porty HDMI ze wsparciem dla 4K
 • Wysoka cena rozwiązania z 8 GB pamięci RAM w porównaniu do wersji 4 GB

90%

Super innfowacjaDobry produkt

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Mój "serwerek":
  Intel Core i5 3470, 4 dyski, 8GB RAM - zużywa średnio 45W, potrafi znacznie więcej niż ten NAS i kosztował Z DYSKAMI 2/3 tego co ten NAS. No i mogę jeszcze do mojego włożyć kolejne 4 dyski. Nie widzę sensu płacenia tak sporo za taką skrzyneczkę.
  • avatar
   Tomek Stiller
   1
   Piotrek, na co dokładnie czekasz odnośnie tych punktów 6, 7 i 11 bo prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem?

   6) Zdalnie openiscsi, lokalnie lvm od wielu lat. Można oczywiście łączyć jedno z drugim w dowolne kombinacje.
   7) Obsługa wielu interfejsów sieciowych jest w linuksie od kiedy pamiętam. Dokładasz kolejną kartę sieciową, może być wieloportowa i robisz co chcesz. Nie tylko możesz rozrzucić usługi na interfejsach, możesz tworzyć mostki, agregować porty w virtualne linki, failover co tylko zechcesz. Nie potrzeba do tego żadnego specjalnego softu ;)
   11) bind z odpalonym ddns załatwia pierwszy problem. Chodzi na serwerze pod stołem, maszynka wciąga w stanie bezczynności poniżej 10W. Dalej to kwestia wyboru softu, a jest tego trochę. Popularny ownCloud był tu już przytaczany.

   Nie da się? Da się. Tak na prawdę jest dokładnie na odwrót niż Ci się wydaje. W pierwszej kolejności te rozwiązania powstają na linuksie, a dopiero potem qnapowy system bazujący na nim zaczyna je wspierać :)

   Piszesz, że wydajność to nie wada. No wybacz, ale po wykresach widać coś zupełnie innego. Agregujesz dwa linki a wydajność nigdzie nie przekracza możliwości pojedynczego połączenia. Wniosek jest prosty, albo nie działa agregacja albo nie wyrabia procesor. Po wydajności iscsi wnioskuję raczej to drugie. Dopiero w testach wielowątkowych zaczyna się coś dziać, ale też niemrawo. U mnie w moim serwerku za ułamek ceny qnapa jest sporo szybciej. Hobbyści za wielką kałużą zaczynają się bawić w 10GbE, a Ty proponujesz do firmy rozwiązanie które oferuje wydajność poniżej 100MB/s w większości przypadków :(

   Odnośnie reszty, to wybacz ale się z Tobą po prostu nie zgadzam. W żadnym wypadku mały nas nie jest rozwiązaniem problemu braku admina/serwera w firmie.
   • avatar
    vidio
    0
    napisałem, że do sieci domowej; nie mam potrzeby stosowania żadnych udziwnień...
    • avatar
     vidio
     -1
     bez sensu tyle płacić za serwer; u mnie z87pro, pentium g3220T, 8GB RAM, w8.1pro, póki co 8 dysków z możliwością dodania kilkunastu (na kontrolerach); pilot IR? myszka bezprzewodowa imho lepiej się sprawdza; do sieci domowej nic lepszego nie trzeba...
     • avatar
      anx239
      0
      Mam model trochę "niższy" Qnap TS 451+ 8 GB i uważam, że to bardzo dobry zakup.
      Ale ja nie o tym, ciekawe czy za chwilę pojawią się opinie: "zrobię dwa razy lepszy za pół ceny", itp. A jeśli się pojawią to proszę w swoich rozważaniach "za pół ceny" zamknąć proponowane rozwiązanie w tej wielkości obudowie i doliczyć pilot IR z odbiornikiem...
      Aaaa, i dobrze działający dynamiczny DNS...
      • avatar
       0
       Tomek - masz wiedzę i umiejętności do budowy tego typu rozwiązań, ma ją również ahetek, mam i ja i setki osób, które czytają benchmark. I dla nas zbudowanie NAS-a na bazie płyty od PC, a nawet na bazie jakiego R Pi czy banana pi nie będzie problemem.

       Ja nie porównuję tylko instalacji FreeNAS-a czy OMV. Ja mówię o całym procesie składania takiego sprzętu w całość. Ty sobie poradzisz. Przeciętny Nowak/Kowalski niekoniecznie.

       I teraz moje prywatne zdanie - tak używam NAS-ów i służbowo i prywatnie w domu (firmy nieważne), mam też racki serwerowe, są również samoróbki rackowe. Są również miniPC/PC, które służą za platformy testowe. I jeśli z tego wszystkiego mam wybierać sprzęt, który postawię w domu to biorę NAS-a. Małe pudełko, zmieściło mi się w szafce RTV, jest ciche, mam support producenta, robi to co trzeba (choć brakuje mi kilku funkcji).

       A dlaczego nie robię tego na PC/serwerze? Bo po prostu mi się nie chce w to babrać. OMV czy FN testuję na wirtualkach. Poza tym ciężko mi by mi było znaleźć MB i obudowę do PC, którego wielkość zamknę w prostopadłościanie 20x10x15 cm :)
       • avatar
        roofi25
        0
        Skoro panowie specjaliści IT zbudowali serwery, proszę podrzućcie mi konfiguracje takie serwera z obudową, zasilaczem dyskami i całą konfiguracją. Jakie zużycie energii będzie miał taki zestaw?

        Tutaj Panowie nie ma się co spierać. Tylko trzeba zdefiniować co to jest mała firma. Jeśli ma ktoś czas i wiedzę warto postawić swój serwer, jeśli ktoś tego czasu nie ma warto mu kupić gotowca. Każda rzecz ma swoje wady i zalety, większe lub mniejsze. Widocznie potrzeba rynku sprawiła że tego typu urządzenia są sprzedawane.

        Chętnie zobaczę serwery zbudowane przez was i rozwarze opcje zbudowania wszystko samemu od kupowania gotowego rozwiązania.
        • avatar
         roofi25
         0
         Odpowie mi ktoś? Z czego składacie takie serwerki? Sam aktualnie potrzebuje taki sprzęcik. Aktualnie do ms sql, vpn, www, i backup'ów