Karty graficzne

Overclocking

przeczytasz w 2 min.

Powoli zbliżamy się do „gwoździa” naszego programu którym będzie, jak nie trudno się domyśleć – potencjał nowej karty na podkręcanie. Już same przedpremierowe zapowiedzi, poparte kilkoma przeciekami, nie pozostawiały złudzeń. Karta doskonale się podkręca. Wg informacji pochodzących od ATi/AMD możliwy do uzyskania overclocking standardowych wersji Radeona HD4890 powinien oscylować wokół zegarów 950MHz dla rdzenia oraz 1075MHz dla pamięci typu GDDR5. Mnie pozostało już tylko tę tezę poprzeć, lub też stosownymi testami zwyczajnie obalić.

Niestety jedna z kart – Gigabyte, musiała nieco wcześniej odjechać do innej redakcji, stąd na potrzeby testu O/C pozostały dwie konstrukcje sygnowane przez HiS'a oraz Sapphire'a. Możliwości karty Gigabyte'a, jako że stanowi bliźniacze referencyjne rozwiązanie, raczej nie powinny w jakimś większym stopniu odbiegać od dwóch pozostałych. A zatem do dzieła

Pierwsze niepowodzenie: Catalyst Control Center – brak zakładki ATi Overdrive

Pierwszą przeszkodą na jaką dane mi było natrafić, okazały się sterowniki z serii 8.592.x, w których ze świecą szukać można było modułu ATi Overdrive. Okazało się jednak, iż jest to problem z rejestrami systemowymi (Driver Cleaner w tym przypadku nie pomaga), a jako że czasu przed premierą nie było zbyt wiele, skorzystałem z aplikacji AMDGPU Clock Tool przystosowanej do obsługi nowego układu. Nieco bardziej efektywne narzędzie jakim jest RivaTuner w ostatniej swojej odsłonie, nie obsługuje jeszcze układu RV790.

RivaTuner 2.24: przydatna aplikacja narzędziowa tym razem na zbyt wiele się nie zdała

Kartę Sapphire'a jak widać udało się podkręcić do 953MHz na rdzeniu, oraz 1063MHz (efektywnie 4252MHz) dla pamięci. Przewidywania producenta okazały się więc bardzo trafne. Otrzymaliśmy niemal 100MHz zysku zarówno w taktowaniu układu, jak i zastosowanych GDDR5-tek.

AMD GPU Clock Tool v.0.9.20: wyniki overclockingu Sapphire'a

Kolejna karta wyprodukowana przez HiS'a okazała się nieco mniej podatna na podnoszenie taktowania układu. W odróżnieniu od Sapphire'a konstrukcja pracowała stabilnie z nieco niższym zegarem wynoszącym 938MHz na rdzeniu. Pamięci dało się za to taktować o niemal 30MHz wyżej. Efektywnie, przy odczycie pracowały więc one z zegarem 4386MHz [QDR].

AMD GPU Clock Tool v.0.9.20: wyniki overclockingu HiS'a

Mając do czynienia z konstrukcjami stricte „bliźniaczymi”, możliwości overclockingu każdej pojedynczej karty będą zależeć nie tyle od jej producenta, a bardziej od konkretnego egzemplarza jakim będziemy akurat dysponować. Należy więc pamiętać iż osiągane wyniki mogą się okazać zgoła odmienne.

Ważnym aspektem podkręcalności tych kart jest nie tylko podatność na tę operację przez układy RV790, ale także znacznie ułatwienie tego „procesu” w stosunku do starszego, mniej dopracowanego w tym względzie RV770xt. Różnica po O/C obu tych jednostek sięga niemal 130-140MHz, a jak się wydaje to jeszcze nie koniec możliwości nowego chipu.

Jak przełoży się ten obiecujący overclocking na wydajność, odpowiedź znajdziecie na następnej stronie.