Myszki

Na ekranie i w 3D

przeczytasz w 3 min.

Realne pudełko i wirtualne ustawienia

Roccat Nyth jest myszą o tyle ciekawą, że otrzymujemy ją w komplecie z płaskim plastikowym pudełeczkiem. I bynajmniej nie służy ono do transportu samego urządzenia. Zamiast tego możemy w nim umieścić moduły, z których w danym momencie nie korzystamy. Co za tym idzie, w wyłożonym niebieskawą gąbką wnętrzu możemy przechowywać dodatkowe przyciski, zaślepki na miejsca, w których klawisze są nam zbędne, a także jeden z uchwytów nieprzymocowany aktualnie do urządzenia. Sam pojemnik jest dosyć poręczny i pozwala na wygodny transport dodatkowych elementów. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie niemal idealne, a już na pewno nieporównanie lepsze, niż na przykład foliowe woreczki, do których mielibyśmy chować plastikowe drobiazgi.

Roccat Nyth - mysz z przybornikiem z dodatkowymi przyciskami

Jeżeli chodzi o samą instalację wymiennych modułów jest ona stosunkowo wygodna. Trzeba powiedzieć stosunkowo, bo posiada pewne wady, których być może nie dało się całkowicie zniwelować. A zatem, jeżeli chcemy zamontować nowe przyciski, starczy, że odłączymy myszkę od komputera lub wyłączymy ją na chwilę przy pomocy specjalnej funkcji dostępnej w oprogramowaniu Swarm, będącym kompleksowym softwarem obsługującym urządzenia firmy Roccat. Następnie przy pomocy znajdującego się na spodzie gryzonia przełącznika zwalniamy blokadę umieszczonych w myszce modułów i już jesteśmy gotowi, żeby przystąpić do ich wymiany.

Wspomniane oprogramowanie pozwala nam nie tylko na zmianę znanych z innych urządzeń parametrów, takich jak czułość myszy, jej rozdzielczości czy też sposób podświetlenia, ale też na „zaprojektowanie” na ekranie najodpowiedniejszego układu bocznych przycisków, a następnie przypisanie im odpowiednich funkcji. Należy też dodać, że Swarm to prawdziwe cudeńko, które nie tylko estetycznie prezentuje się na ekranie, ale też w bardzo przejrzysty sposób wyświetla wszystkie parametry, których wartość chcemy zmienić.

Roccat Nyth - oprogramowanie Roccat Swarm

Roccat Nyth - ustawienia myszki

Roccat Nyth - konfiguracja przycisków

Roccat Nyth - opcje zaawansowane

Poza przyciskami znajdującymi się pod kciukiem, jak już zostało zasygnalizowane, możemy też wymienić całą prawą część gryzonia. Do wyboru posiadamy dwa uchwyty – jeden węższy, drugi szerszy. I w zasadzie na tym można byłoby zakończyć opis tego udoskonalenia, gdyby nie fakt, że sposób mocowania tych elementu jest dosyć ciekawy, a także wyjątkowo wygodny.

Otóż starczy, że przyłożymy dany fragment do pozostałej części obudowy, a on natychmiast wskakuje na swoje miejsce dzięki magnetycznej płytce znajdującej się w jego wnętrzu. Można by pomyśleć, że takie rozwiązanie stwarza ryzyko poluzowania się uchwytu podczas rozgrywki, ale części są tak dobrze do siebie dopasowane, iż w rzeczywistości te obawy nie mają prawa bytu. Pytanie tylko, czy nie jest to aby zbyteczny bajer? 

Roccat Nyth - mocowanie bocznego panela

Owszem, instalacja nowego uchwytu jest szybka i wygodna, ale z drugiej strony, czy naprawdę ktoś będzie takiego komfortu koniecznie potrzebował? Czy znajdzie się gracz, który w ferworze wirtualnej walki będzie czuł pilną potrzebę zmiany kształtu swojej myszy? Być może wystarczyło pozostać przy bardziej tradycyjnych formach, które okazałyby się nieco mniej wygodne, ale też tańsze w produkcji.

Roccat Nyth - szerszy boczny panel

Roccat Nyth - węższy boczny panel

Wydrukuj mnie tak jak lubisz

Wydawać by się mogło, że osiemnaście przycisków, spośród których aż dwanaście jest wymienialnych, oferuje olbrzymi wachlarz kombinacji i możliwość idealnego dopasowania klawiszy do osobistych preferencji. Dlaczego zatrzymywać się na tych wnioskach i nie zrobić kroku dalej?

Projektanci Roccat Nyth z pewnością nie są minimalistami i w związku z tym zapewnili użytkownikom modularnego gryzonia opcję zaprogramowania podwójnej funkcji dla dostępnych przycisków, co w sumie pozwala na osiągnięcie maksymalnej liczby trzydziestu dziewięciu różnych zastosowań dla znajdujących się na naszej myszy przycisków. Żeby aktywować drugorzędną funkcję danego klawisza, wystarczy nadusić tak zwany „easy-shift”, który znajduje się pod czubkiem palca wskazującego i działa analogicznie jak „shift” znany z klawiatur.

Roccat Nyth - przycisk Easy-Shift

A co jeśli możliwość wymiany dwunastu znajdujących się pod kciukiem klawiszy i opcja „easy-shift”, która podwaja liczbę przypisywanych doń funkcji to wciąż za mało? Cóż, w takim wypadku wszyscy, którzy mają bardziej wygórowane oczekiwania z zadowoleniem przyjmą wiadomość, że twórcy Roccat Nyth nie zapomnieli także o przygotowaniu swojego gryzonia do współpracy z przyszłościową technologią, jaką są wydruki 3D. Oznacza to ni mniej ni więcej, że możemy sami sobie „druknąć” przyciski korzystając z już przygotowanej biblioteki bardziej „zakręconych projektów”, niż dostępne w podstawowym zestawie sześcianiki i prostopadłościany. Możemy też wziąć sprawy w swoje ręce i wspierając się dostępnymi na stronie Roccat plikami naszkicować własny zestaw wymiennych modułów.

Roccat Nyth - własna konfiguracja przycisków