Routery

Oprogramowanie cz. 1

przeczytasz w 4 min.

Nie samym sprzętem żyje człowiek – można by było sparafrazować popularne przysłowie. A skoro tak, sprawdźmy zatem co obydwa routery mają do zaoferowania, oraz czy w tym zakresie posiadają jakieś różnice.

Do konsoli zarządzania routerem dostajemy się poprzez standardowy adres http://192.168.1.1 z loginem i hasłem „admin”. Od razu warto zaznaczyć, że taka konfiguracja jest najgorszą z możliwych(no może poza pustym loginem i hasłem) i producent nie skorzystał tutaj z dobrych praktyk innych firm polegających na dołączaniu do swoich urządzeń jednorazowych haseł. Taki prosty zabieg w sposób radykalny zwiększa bezpieczeństwo, a skoro tak, to należy zadać pytanie jak poniżej:

A czy Ty zmieniłeś domyślne hasło w routerze?

No dobrze. Po krótkiej akcji edukacyjnej, możemy przejść do dalszego opisu :)

Menu routera domyślnie wita użytkownika językiem angielskim, ale już w prawym górnym rogu strony głównej istnieje możliwość jego zmiany na ojczysty i są to jedyne języki pomiędzy którymi można się przełączać.

Na początku menu wydaje się niezbyt bogate, zaledwie 6 kategorii głównych, jednak ich przeglądanie ukazuje całkiem spory potencjał na który składa się, aż 28 podkategorii, z których cześć posiada jeszcze kolejne podkategorie… (schemat menu można kliknąć, aby powiększyć).

Lanberg menu

Subiektywnie wybierzemy najciekawsze wg nas i je opiszemy zamieszczając jednocześnie screeny z obydwu urządzeń.

Ustawienia podstawowe → Tryby pracy

Tak więc na starcie mamy „Tryby pracy” w Ustawieniach Podstawowych.

Domyślnie obydwa urządzenia pracują w trybie „Router”, ale można je także przekonfigurować do pracy jako:

  • punkt dostępowy,
  • wzmacniacz zasięgu / bezprzewodowy ISP (WISP) / klient Wi-Fi

Nieźle jak na tak taką półkę cenową.

Tryby pracy routerów Lanberg

Ustawienia → Sieć bezprzewodowa 2,4GHz

Jako, że routery pełnią dzisiaj głównie funkcje udostępniania sieci bezprzewodowych, zerknijmy do menu odpowiadających za konfigurację radia 2,4GHz i 5GHz.

Tutaj, poza standardową możliwością zmiany nazwy sieci, zaimplementowano także funkcję wyłączenia jej rozgłaszania, zmiany trybu (B, G, N, B+G, G+N, B+G+N), wyboru kanału, czy jego szerokości. To co widać na poniższym screenie to także dwie opcje służące do definiowania przepustowości sieci. Zazwyczaj tego typu kontrolę spotyka się w odniesieniu do podłączonych klientów, nie zaś całego radia. Nie jest to rozwiązanie idealne w obrębie samej sieci Wi-Fi, jednakże tą kwestię może rekompensować funkcja QoS pozwalająca ustawić przepływność na poszczególnego klienta.

W tym momencie trudno wyobrazić sobie zastosowanie dla „ścinania” całego radia, ale być może jakieś tam jest. Jeżeli chcielibyście wykorzystać takie przycinanie pasma do np. ograniczenia dzieciom dostępu do Youtube, to można to zrobić w lepszy sposób, który będzie przedstawiony dalej.

Ustawienia sieci bezprzewodowej w routerach Lanberg

Czy to koniec funkcji pozwalających dopasować radio do swoich potrzeb? Nie, to nie wszystko. Wprawdzie na powyższym screenie nie udało się tego zmieścić, ale pod opisanymi przed chwilą funkcjami dostępne są kolejne opcje umożliwiające m.in. wybór szyfrowania (wyłącz, WEP, WPA2, WPA/WPA2 (mieszane)), bądź sposób uwierzytelniania:

  • „domowy” na podstawie współdzielonego klucza szyfrującego,
  • „firmowy” na podstawie serwera RADIUS.

Także tutaj, poprzez wybranie identyfikatora sieci (SSID) z menu rozwijalnego, następuje konfiguracja sposobu uwierzytelniania dla wirtualnych punktów dostępowych, które przedstawione zostaną w dalszej części tekstu.

Szyfrowanie sieci bezprzewodowych w routerach Lanberg

Ale to jeszcze nie wszystko. Kolejne podmenu „Zaawansowane” to cały rząd dodatkowych opcji widocznych poniżej.

Zakładka zawansowane

Również w menu dotyczącym sieci 2,4GHz udostępniona została funkcja „Kontroli dostępu”, gdzie na podstawie adresów MAC można tworzyć polisy urządzeń, które mogą łączyć się do routera, bądź wręcz przeciwnie.

Kolejną opcją ukrytą w podmenu jest możliwość tworzenia wirtualnych punktów dostępowych. Mogą one posłużyć do utworzenia np. sieci gościnnej, której przydzielony zostanie jedynie dostęp do sieci WAN, bez możliwości komunikowania się z urządzeniami w sieci LAN.

Prawdziwy geek może jeszcze bardziej odsepatować sieci bezprzewodowe poprzez przypisanie ich do osobnego VLANu co umożliwia podłączenie sieci Wi-Fi routera do niezależnych od siebie podsieci różnych operatorów po jednym kablu na interfejsie WAN.

Dla każdej z sieci wirtualnych istnieje możliwość ustawienia ograniczenia przepustowości zarówno dla pobierania, jak i wysyłania danych. Sposobem uwierzytelniania dla utworzonych wirtualnych punktów dostępowych zarządza się poprzez wcześniej wymienioną zakładkę „Bezpieczeństwo”. Na początku może to być mylące dla użytkownika, który tego typu opcji będzie poszukiwał zapewne w poniższym oknie.

Tryb wielu sieci bezprzewodowych

Kolejną rzeczą, której nie było widać na screenie przedstawiającym ustawienia sieci 2,4GHz, a która ukryta została w podmenu jest zarządzanie funkcją WPS, umożliwiającą dołączanie do routera urządzeń ją wspierających poprzez naciśnięcie przycisku, bądź wpisanie odpowiedniego kodu.

No i tym oto sposobem dobrnęliśmy do ostatniej opcji definiującej pracę radia 2,4GHz. Jest nią harmonogram, który umożliwia ustawienie do 10 pozycji z podziałem na dni tygodnia, jak też codziennie, z dokładnością do godzin i minut.

Harmonogram dostępności sieci WiFi

Ostatnia pozycja w zakresie menu 2,4GHz wprawdzie nie definiuje w żaden sposób pracy radia i jest wspólna z radiem 5GHz, ale pozwala na sprawdzenie podłączonych klientów w sposób zaprezentowany poniżej.

Okno z aktywnymi klientami

To w zasadzie tyle jeżeli chodzi o opisanie zarządzania siecią 2,4GHz. Tyle samo opcji będziecie mogli znaleźć przy konfiguracji radia 5GHz. Jak więc widać dość szczegółowo można ustawić każdą z sieci.

Idźmy zatem dalej.

Czy po opisaniu kilku powyższych pozycji menu rzuciło się Wam coś szczególnego w oczy?

Tak, słusznie twierdzicie, że każde z prezentowanych menu jest identyczne w obydwu routerach. I nie wynika to z faktu, że specjalnie zaprezentowano Wam pozycje, które są identyczne, ale tak jest w rzeczywistości. Całe menu w jednym i drugim routerze posiada taką samą funkcjonalność, co dla użytkownika kupującego niższy model może być bardzo miłym zaskoczeniem

Ustawienia → Sieć LAN

Po bardzo bogatym menu dotyczącym sieci bezprzewodowych, sprawdźmy jak wygląda ogólne zarządzanie siecią LAN.

Służy do tego podmenu „Sieć LAN” w menu głównym „Ustawienia”, a widoczne poniżej na screenach z urządzenia RO-120GE i RO-175GE. Porównując obydwa screeny widać, że obydwa urządzenia dysponują identycznymi funkcjami. Można więc tutaj ustawić podstawowe parametry sieciowe routera jak jego nazwę, adres i maskę sieci. Co zaskakujące w tej klasie urządzeń, udostępniono opcję „802.1d Spanning Tree”, która zapobiega powstawaniu pętli (więcej o niej możecie poczytać tutaj).

Typową funkcją routerów domowych jest także zarządzanie adresami w sieci lokalnej poprzez serwer DHCP. Poza definiowaniem zakresu puli adresowej, użytkownik otrzymał możliwość statycznej ich dzierżawy. Może z niej skorzystać do centralnego przypisywania określonych adresów, zamiast ręcznego ich ustawiania na poszczególnych urządzeniach. Przydaje się to wtedy, kiedy mamy serwer NAS, kamerki IP, czy przystawkę do telewizora. Wtedy zamiast logować się do każdego z tych urządzeń i ustawiać na nim poszczególne adresy, możemy to zrobić „centralnie” z poziomu routera. Na początku może się to wydawać zbytnią komplikacją prostej rzeczy, ale w perspektywie czasu potrafi znacząco ułatwić życie, zwłaszcza jeżeli macie potrzebę częstej zmiany adresów.

Jeżeli router ma zewnętrzne IP, to warto skorzystać rozważyć skonfigurowanie „Dynamicznego DNS”, którego także tutaj można ustawić.

Menu sieci LAN w routerach Lanberg

Na tej stronie mieliśmy okazję przejrzeć, bardzo rozbudowane, ale raczej standardowe ustawienia dla routerów, dotyczące ustawień sieci bezprzewodowych, czy LAN.

Na kolejnej stronie sprawdzimy jakie dodatkowe funkcje producent przygotował dla nabywcy.