Akcesoria do telefonów

Podstawowe funkcje

przeczytasz w 2 min.

Samsung Gear S2 - aplikacje

Samsung Gear S2 komunikuje się ze smartfonem za pomocą łączności bezprzewodowej Bluetooth 4.1, która jest dość energooszczędna. Gdy jesteśmy poza jej zasięgiem smartwatch może przełączyć się automatycznie na Wi-Fi, ale oznacza to znacznie szybsze drenowanie baterii.

W czasie typowego używania sugeruję wyłączenie tej sieci w menu zegarka (Ustawienia-Połączenia-Wi-Fi).

Działa nie tylko ze smartfonami Samsunga

Dobra wiadomość dla osób, które mają już smartfona i nie chcą go zmieniać. Gear S2 według deklaracji producenta współpracuje także z urządzeniami innych producentów. Wymagany jest przede wszystkim Android w wersji 4.4 lub nowszej oraz 1,5 GB pamięci RAM w smartfonie.

Samsung Gear S2 Classic 2015

Listę smartfonów innych producentów, określanych jako kompatybilne z Gear S2 znajdziecie TUTAJ.

Oprócz tego jest też lista kompatybilnych smartfonów Samsunga, na której znaleźć można nawet nieco starsze modele, takie jak Galaxy S3 LTE.

Darmowa aplikacja Gear Manager do obsługi smartwatcha

Sam sprzęt to jednak nie wszystko. Gdy już upewnicie się, że Wasz smartfon spełnia wymagania, to powinniście pobrać aplikację Gear Manager ze Sklepu Play (lub Galaxy Apps w Samsungach). Jest ona bezpłatna.

Znajdziecie w niej wszystkie najważniejsze ustawienia dotyczące tarcz zegarka, powiadomień, łączności, działania klawisza „HOME” i pobierania kolejnych elementów ze sklepu.

Zmiana tarczy zegarka

Czynność tę można wykonać zarówno na smartfonie jak i na zegarku.

W tym drugim przypadku trzeba przytrzymać palec na wyświetlaczu smartwatcha przez ok. 2 sekundy (w chwili gdy wyświetlany jest zegar). Możemy oddzielnie wybrać tło, wygląd wskazówek, dwa widżety oraz wyświetlić datownik.

Przesuwając po wyświetlaczu palcem w zprawej do lewej lub odwrotnie wybieramy poszczególne elementy, a za pomocą pierścienia zmieniamy ich wygląd. Zaznaczone pole podświetlone pulsuje kolorem niebieskim.

Standardowe tarcze są dość zróżnicowane, ale nic nie stoi na przeszkodzie byśmy ściągnęli ze sklepu nowe (dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe).

Powiadomienia i aplikacje

Wyświetlanie powiadomień to główne zadanie każdego smartwatcha. Po to właśnie powstały i do tego nadają się najlepiej. Aby odczytać treść nie musimy nawet wyciągać smartfona z kieszeni. W Gear Managerze możemy zdefiniować które aplikacje ze smartfona mogą wysyłać powiadomienia na zegarek.

Na małym wyświetlaczu smartwatcha powiadomienia wyświetlają się w postaci odrębnych ekranów - po lewej stronie od tarczy zegara (przesuwamy palcem od lewej do prawej po powierzchni ekranu). Bez problemu odczytamy całą treść e-maila lub posta na Twitterze lub Facebooku - wystarczy dotknąć ekranu z powiadomieniem i przewijać go np. pierścieniem - nadaje się on do tego idealnie.

Z kolei jeśli przejdziemy w prawo od tarczy zegara (ruch palcem z prawej do lewej) trafimy do menu skrótów systemowych (4 pozycje) oraz listy aplikacji.

Kolejne grupy programów przesuwamy palcem (szybko) lub alternatywnie pierścieniem (precyzyjnie po jednej aplikacji).

Ilość zainstalowanych funkcji jest bardzo duża (jak na smartwatcha). Znajdziemy tutaj:

 • wiadomości SMS
 • telefon
 • asystenta treningu S Health
 • asystenta treningu od Nike
 • kalendarz
 • prognozę pogody
 • alarm
 • minutnik
 • stoper
 • newsy internetowe (Bloomberg, CNN,)
 • odtwarzacz muzyki
 • galerię zdjęć
 • listę kontaktów
 • klienta e-mail
 • funkcję szukania telefonu
 • notatkę głosową
 • mapy

Samsung Gear S2 - czarny

Dodatkowo na liście pojawią się też inne programy jeśli takie pobierzemy. Kolejność można zmieniać zarówno na zegarku, jak i telefonie. Podobnie wygląda kwestia odinstalowania programów.

Pisanie tekstu - klawiaturą tak, głosem nie

Na zegarku bez problemu możemy napisać np. SMS'a. Włączamy aplikację „Wiadomości” i wpisujemy treść korzystając z małej klawiatury typu (3x4). Pisanie pojedynczych liter nie jest zbyt wygodne, ale z pomocą przychodzi skuteczny system przewidywania wyrazów. Działa on świetnie w języku polskim. Można też odpowiadać predefiniowaną wiadomością lub emotikoną.

Alternatywnym sposobem wprowadzania tekstu jest jego wypowiadanie, ale… tutaj niestety Samsung się nie popisał. Pomimo tego, że urządzenie jest dostępne na rynku polskim, to usługa S Voice wciąż nie obsługuje naszego języka. Szkoda, bo sam system działa naprawdę świetnie np. po angielsku.

Przejdź na kolejną stronę recenzji, by zapoznać się z czasem pracy na baterii oraz kolejnymi funkcjami smartwatcha Samsung Gear S2.