Odtwarzacze

Działanie

przeczytasz w 3 min.

Jeżeli ktoś pamięta czasy pierwszych odtwarzaczy Blu-ray, które potrafiły się uruchamiać w czasie od 3 do nawet 5 minut, to pierwsza generacja odtwarzaczy Blu-ray 4K mile go zaskoczy. Z zainstalowanym systemem (firmware) w wersji 1007 odtwarzacz działał bardzo szybko. W konkurencji rozumianej jako okres, który upływa od przejścia ze stanu spoczynku (stand-by) do wyświetlenia głównego interfejsu odtwarzacza Samsung odnotował świetny czas ‒ tylko osiem sekund.

Odtwarzane płyty

Jedną z najważniejszych cech każdego odtwarzacza nośników optycznych jest liczba odtwarzanych formatów płyt. Samsung UBD-K8500 nie ma się tu czego wstydzić bowiem w moim teście był w stanie obsłużyć następujące rodzaje płyt:

  • Blu-ray 4K UHD (w tym HDR)
  • Blu-ray 2D
  • Blu-ray 3D
  • DVD Video
  • DVD+R
  • DVD-R
  • CD Audio
  • CD-R
  • SVCD
  • VCD

Samsung UBD-K8500 nie odtworzył tylko płyt DVD RAM, ale to niszowy format, z którego obsługi w swoich odtwarzaczach zrezygnował nawet jego główny orędownik ‒ firma Panasonic. Obsługa płyt DVD-RAM w kartridżach również nie jest możliwa.

Skalowanie

Przeskalowywanie materiałów o rozdzielczości poniżej Ultra HD (3840 x 2160) jest jedną z głównych zalet UBD-K8500. Odtwarzacz ten przeskalowuje bezproblemowo płyty Blu-ray Full HD, i to nie tylko 24p, lecz także 50/60i (większość tradycyjnych odtwarzaczy Blu-ray z funkcją 4K Upscaling przeskalowuje do 4K tylko i wyłącznie płyty Blu-ray w klatkażu 24p).

UBD-K8500 jest także pierwszym odtwarzaczem Samsunga, który potrafi przeskalować do UHD płyty DVD ‒ żaden z wcześniejszych odtwarzaczy tego producenta tego nie potrafił (tak jak nie potrafi tego jeszcze żaden z odtwarzaczy firm Sony i LG). Jakość obrazu z przeskalowanych do 4K płyt DVD jest znakomita i wielu mniej doświadczonych użytkowników może nawet pomylić ją z jakością tradycyjnych płyt Blu-ray.

Ponadto UBD-K8500 jest w stanie przeskalować pliki multimedialne z USB lub NAS-a ‒ nawet te o bardzo niskiej rozdzielczości (rzędu 320x240 pikseli) z całkiem dobrym wynikiem (oczywiście pod warunkiem, że nie oczekuje się cudów). Byłem zaskoczony jak dobrze tego rodzaju pliki wyglądają na ekranie 43-calowego telewizora 4K Samsung 43KU6500.

Ogólnie jakość skalowania oceniam jako znakomitą.

Multimedia z USB i NAS

Interfejs odtwarzacza plików grupuje ostatnio odtwarzane pliki z różnych źródeł i pokazuje je razem.

Oczywiście można wyświetlać też pliki znajdujące się w konkretnej lokalizacji np. na pendrajwie lub serwerze multimediów (NAS-ie). Aby odtwarzać pliki z NAS-a należy w centrum sterowania wybrać prostokąt „multimedia”, a następnie na dole ekranu „urządzenie sieciowe”.

UBD-K8500 bez problemu rozpoznał i odtworzył pliki wideo w kontenerach avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp oraz ts, jak również pliki wideo Ultra HD (w tym HDR) i to pochodzące z różnych źródeł i od różnych producentów. Nie odtworzył niestety plików o rozdzielczości większej niż Ultra HD, np. 4096 x 2304, co potrafią niektórzy rywale.

Funkcje Smart

Standardowo zainstalowane aplikacje to Netflix, YouTube, VoD Onet, Cineman VOD oraz Kinoplex VOD. Wbudowana przeglądarka internetowa działa dobrze, ale ze względu na konieczność przesuwania kursora za pomocą przycisków wybieraka krzyżowego na pilocie nie jest wygodna w obsłudze. W teście obsługi protokołu HTML5 (ze strony html5test.com) przez przeglądarkę wynik był nieznany ‒ pojawił się komunikat o błędzie.

Korekcja błędów odczytu

Nawet najbardziej zaawansowany procesor obrazu nie pomoże jeżeli napęd nie poradzi sobie z odczytaniem gorszej jakościowo płyty. W związku z tym sprawdziłem jak odtwarzacz poradzi sobie z zabrudzonymi oraz fabrycznie źle wytłoczonymi płytami.

W przypadku zabrudzonej płyty odtwarzacze reagują dwojako: jedne zacinają się w miejscu zabrudzenia, po czym przeskakują kilka sekund do przodu, wznawiają odtwarzanie, znowu się zacinają, przeskakują do przodu, wznawiają odczyt itd., ale cały czas idą do przodu. Inne odtwarzacze zatrzymują się na długo (jak gdyby analizując sytuację), po czym przeskakują do przodu omijając całe zabrudzone miejsce – w ten sposób widz może stracić nawet 2-3 minuty filmu. Na szczęście odtwarzacz Samsung zachowywał się wg pierwszego wzorca, tak więc straty były stosunkowo niewielkie.

Drugiego testu „źle wytłoczonej płyty” nie udało się UBD-K8500 zaliczyć (obraz i fonia były zniekształcone), ale na pocieszenie warto wspomnieć, że oblały go takie odtwarzacze jak flagowiec Panasonica DMP-BDT700, czy konsola Microsoft Xbox One (starsza wersja, nie S).

Stabilność

Podczas intensywnych testów z różnymi modelami telewizorów odtwarzacz Samsunga nie zawiesił się ani razu, co jest znakomitym wynikiem.

Usuwanie przeplotu

Chociaż funkcję tę można by uznać za anachroniczną (bo przecież materiały z płyt Blu-ray 4K UHD są progresywne) to ma ona znaczenie dla tych użytkowników, którzy będą także wykorzystywać UBD-K8500 do odtwarzania materiałów niższej jakości, np. z płyt DVD. Jak już wspomniałem, UBD-K8500, jako pierwszy odtwarzacz Samsunga w historii, jest w stanie przeskalować płytę DVD bezpośrednio do rozdzielczości UHD.

Problem w tym, że jakość deinterlacingu (usuwania przeplotu), który jest procesem zachodzącym przed samym przeskalowywaniem pozostawia trochę do życzenia. Inaczej mówiąc, usuwanie przeplotu z płyt DVD (576i) oraz 1080i na bardzo wymagających materiałach testowych było raczej mało skuteczne. Nie stanowi to jednak dużego problemu, bo nabywca UBD-K8500 nie kupuje go po to, aby oglądać na nim głównie przeskalowane materiały z płyt DVD. Wprost przeciwnie, jest to urządzenie dedykowane filmom 4K UHD z płyt Blu-ray.

Pomimo tego zaawansowani użytkownicy, którzy chcieliby zlecić przeskalowanie płyt DVD telewizorowi wyposażonemu w skuteczniejszy deinterlacer nie będą mogli tego zrobić, ponieważ UBD-K8500 nie wypuszcza sygnału 576i tylko 576p.

Na szczęście przeskalowanie materiałów z płyty DVD do 1080i, a następnie usunięcie przeplotu przez deinterlacer telewizora (w Samsungach odpowiada za to funkcja Tryb filmu Auto1 i Auto 2) dało bardzo dobre rezultaty.