Dyski zewnętrzne

Wysoka wydajność w wysokiej cenie

przeczytasz w 1 min.

SanDisk Extreme 900 Portable SSD to Formuła 1 pośród dysków przenośnych - jego osiągi potrafią znacznie przekroczyć możliwości nośników pod USB 3.0 czy nawet tradycyjnych SSD pod SATA 6 Gb/s. Warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z produktem klasy premium, za który trzeba odpowiednio dużo zapłacić i jest on adresowany do wąskiego grona odbiorców.

SanDisk Extreme 900 Portable SSD 480 GB dysk przenośny

Extreme 900 korzysta z nowoczesnego interfejsu USB 3.1, lecz tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma standardowymi nośnikami SSD połączonymi w macierz RAID 0. W efekcie możemy liczyć na bardzo wysokie transfery sekwencyjne i niezłe wyniki operacji losowych przy większej głębokości kolejki. Gorzej natomiast wypadają operacje na mniejszych próbkach. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy ze złącza USB 3.1, bo starsze USB 3.0 mocno ogranicza potencjał nośnika (nie mówiąc już o "prehistorycznym" USB 2.0).

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że najwydajniejsze często jest również najdroższe. Nie inaczej jest w tym przypadku, bo model o pojemności 480 GB kosztuje bagatela 1450 złotych – prawie 2-krotnie więcej niż zastosowane w nim dyski SSD. W tej cenie otrzymujemy również dwa przewody (USB C-C i C-A), a także przydatną aplikację SanDisk SecureAccess do zabezpieczenia poufnych danych.

Jeżeli szukacie bardzo wydajnego dysku przenośnego i macie w swoim komputerze nowe złącze USB 3.1, to na pewno warto zastanowić się nad Extreme 900 Portable SSD. My jednak poczekamy na upowszechnienie się nowego interfejsu i pojawienie się kolejnych modeli konkurencyjnych producentów, a do tego czasu będziemy korzystać z tańszych nośników pod USB 3.0.

Ocena końcowa:

 • świetna wydajność przy operacjach na dużych plikach (USB 3.1)
 • bardzo dobra wydajność operacji losowych przy większej głębokości kolejki (USB 3.1)
 • eleganckie wzornictwo
 • dwa przewody w zestawie - USB A i USB C
 • przydatna aplikacja SanDisk SecureAccess
   
 • nie najlepsza wydajność operacji losowych i testów na mniejszych plikach
 • bardzo wysoka cena

Super Wydajność  Super Design

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tymczas_dla_TSa
  5
  W sumie, to ciekawy sprzęt - gdyby nie ta cena :/

  Zaskoczony jestem szczytowymi transferami usb 3.1 w stosunku do poprzedniej wersji. Szkoda, że zwykłe, rzeczywiste testy sprowadzają w/w interface na ziemię.
  • avatar
   kokosnh
   2
   RAID 0 nie przyśpiesza operacji na małych plikach, ani nie zmiesza opóźnień.
   Więc widzimy niestety typowe wady dysków na TLC ( słaba wydajność ). Jedyne w czym są dobre, to kopiowanie jednego pliku, bo tu RAID 0 daje od 1.5 do 2 razy większe transfery.

   Niemniej jednak, 2 dyski na TLC w RAID 0, bez stałego źródła zasilania ( retencja danych ), to raczej zły pomysł na dłuższą metę.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    a jednak mostek wewnątrz dysku wprowadza pewne opóźnienia i utratę wydajności (co jest zrozumiałe), w moim kompie posiadam dwa takie SSD Sandisk Ultra II, tyle że o pojemności 480 i w Raid0 podłączone do SATA III osiągają 1200MB w odczycie i 1100MB w zapisie. Ogólny wynik punktowy w AS SSD Benchmark 1698pkt.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login