Sony Xperia XA2 Ultra - duży smartfon z dobrą baterią
Smartfony

Sony Xperia XA2 Ultra - duży smartfon z dobrą baterią

przeczytasz w 6 min.

Sony Xperia XA2 Ultra to smartfon z Androidem 8.0 Oreo, dużym wyświetlaczem 6 cali, dobrą baterią, całkiem niezłymi aparatami, nagrywaniem filmów 4K UHD, dual SIM, NFC, pamięcią RAM 4 GB i Bluetooth 5.0. Test i recenzja telefonu.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- jasny wyświetlacz Full HD 6”,; - dobry czas pracy na baterii,; - niezły aparat tylny z nagrywaniem 4K UHD,; - dwa aparaty przednie (szerokokątny i ultraszerokokątny),; - stabilizacja optyczna w aparacie przednim 16 Mpx,; - łączność zbliżeniowa NFC,; - Bluetooth 5.0 aptX HD,; - pamięć RAM 4 GB,; - czytnik linii papilarnych,; - wąskie ramki boczne,; - wystarczająca wydajność i dość płynne działanie,; - Android 8.0 prosto z opakowania,; - sprzętowy spust migawki aparatu.

Minusy

- duży i ciężki, a przez to nieporęczny,; - pełne ładowanie akumulatorka trwa długo,; - plastikowy tył dość podatny na zarysowania,; - czytnik linii papilarnych działa trochę za wolno.

Sony Xperia XA2 Ultra - test

Sony Xperia XA2 Ultra to powiększona wersja modelu XA2, w której zastosowano wyświetlacz 6 cali zamiast 5,2”. Tak duża różnica sprawia, że XA2 Ultra lepiej nadaje się do oglądania filmów i grania, a w większej obudowie mieści się też lepszy akumulator.

Xperia XA2 Ultra to interesujący smartfon dla specyficznego odbiorcy. Sprawdźmy jak spisuje się w praktyce.

Sony Xperia XA2 Ultra - test i recenzja

Obudowa

  • wymiary (wy/sz/gr): 163 x 80 x 9,5 mm
  • masa: 221 g
  • materiały: szkło Gorilla Glass 4 (przód), aluminium (krawędzie boczne), plastik (tył)
  • wodoszczelność: nie

Model Ultra ma kilka zalet, ale wygoda obsługi jedną dłonią do nich nie należy. Obudowa jest o 2 cm wyższa i 1 cm szersza od podstawowego XA2, a do tego waży aż 221 gramów. Sytuacja wyglądałaby nieco lepiej, gdyby nie szerokie ramki nad i pod ekranem, przez które Xperia XA2 Ultra jest ponad centymetr wyższa od Xiaomi Mi Mix 2 (też 6 cali).

Na szczęście w większej obudowie mieści się nieco większa bateria i akurat pod tym względem XA2 Ultra wypada bardzo dobrze (więcej na ten temat w dalszej części recenzji).

Szerokie ramki nad i pod wyświetlaczem

Górna ramka ma około 16,5 mm wysokości. Producent wbudował tutaj dwa aparaty - do „selfików” jednoosobowych i grupowych. Jest też dioda doświetlająca, dioda informacyjna sensor zbliżeniowy, czujnik oświetlenia i szczelina głośnika do rozmów telefonicznych. Można więc powiedzieć, że ramka została w miarę pożytecznie wykorzystana.

Sony Xperia XA2 Ultra - ramka górna, aparat przedni z diodą

Niestety dolna ramka to pasek zupełnie niezagospodarowanej przestrzeni. Mimo, że ma ok. 14 mm wysokości, to nie umieszczono w niej ani dotykowych przycisków systemowych, ani czytnika linii papilarnych, ani głośnika skierowanego do przodu.

Nie wygląda dobrze, ani nie jest funkcjonalna. Nawet wyjście słuchawkowe umieszczono u góry, więc... po co ta szeroka ramka dolna? Zrozumiałbym to gdyby skierowany w dół głośnik był duży i oferował wysoką jakość dźwięku, ale tak nie jest. Gra on zupełnie przeciętnie.

Jeśli kierownictwo działu mobilnego Sony zastanawia się dlaczego wyniki sprzedaży są tak daleko w tyle za firmami Samsung, Huawei, OPPO i Xiaomi, to może powinni zacząć od gruntownego przeprojektowania stylistyki ich smartfonów?

Sony Xperia XA2 Ultra - ramka dolna

Nawet Apple zrobiło odważny krok, a Sony tkwi w swojej stylistyce od lat. Szerokie ramki mogą się niektórym podobać, ale trendy są nieubłagane - smartfony z cienkimi ramkami lub niemal zupełnie bezramkowe stają się z miesiąca na miesiąc coraz popularniejsze. Na szczęście są już pierwsze przecieki sugerujące, że Sony też zastosuje wyświetlacze 18:9 i cieńsze ramki w niektórych nowych modelach.

Porównanie wielkości smartfonów w wyświetlaczem 6 cali
Porównanie wielkości kilku smartfonów z wyświetlaczem 6 cali

Dual SIM + microSD

Krawędzie boczne obudowy są metalowe. Na lewej umieszczono szeroką szufladkę na dwie karty nano SIM. Pod zaślepką jest też dodatkowa, mniejsza szufladka na kartę pamięci microSD. Za to oczywiście należą się pochwały.

Sony Xperia XA2 Ultra - dial SIM i miejsce dla karty pamięci microSD

Na prawym boku umieszczono podłużny przycisk +/- do regulacji głośności, mały, okrągły klawisz zasilania i blokady ekranu oraz sprzętowy spust migawki aparatu.

Na dolnej krawędzi znajdziemy mikrofon, port USB typu C i głośnik. Jest dość głośny, ale jego jakość jest przeciętna, a w dodatku dość łatwo go zasłonić dłonią np. w czasie grania w orientacji poziomej.

Na górze wbudowano drugi mikrofon oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Za to też należy się plus, bo w wielu innych smartfonach już go brakuje.

Jakość dźwięku na słuchawkach jest dość dobra. Co prawda tony średnie i wysokie były dość metaliczne, a rozdzielczość nie wybijała się poza średnią w tej klasie cenowej, jednak słuchanie było w miarę przyjemne. Na małych słuchawkach dokanałowych poziom głośności był całkiem wysoki, a na dużych słuchawkach średni.

Sony Xperia XA2 Ultra - plastikowy tył obudowy

Tył smartfona jest plastikowy. Na górze widzimy obiektyw aparatu głównego (23 Mpx / 4K UHD) wraz z umieszczoną obok niego diodą doświetlającą.

Obudowa smartfona Sony Xperia XA2 Ultra nie jest wodoszczelna.

W komplecie ze smartfonem otrzymujemy jedynie ładowarkę i przewód USB. Nie ma słuchawek z mikrofonem.

Czytnik linii papilarnych - przeciętny

Nieco niżej wbudowano czytnik linii papilarnych. Działa on znacznie gorzej od podobnych czytników w smartfonach Huawei lub Xiaomi. W moim przypadku odblokowywał ekran za pierwszym razem w 7/10 prób (mimo, że konfigurowałem go dwukrotnie). W dodatku czas od momentu dotknięcia do całkowitego odblokowania (od wygaszonego ekranu) był zauważalnie dłuższy niż u Huaweia, Xiaomi, OnePlusa a nawet w testowanym wcześniej Sony Xperia XZ1. Gdy wyświetlacz jest aktywny (ale nie odblokowany), to trwa to znacznie krócej.

Sony Xperia XA2 Ultra - czytnik linii papilarnych

Wyświetlacz

  • rozdzielczość: 1080x1920 px, proporcje 16:9
  • typ: IPS LCD, 6 cali
  • jasność maksymalna: około 600 cd/m2 (tryb auto i ręczny)
  • obsługa w okularach polaryzacyjnych: komfortowa w pionie i w poziomie (nieznaczne przyciemnianie obrazu i zmiana barw)

Wyświetlacz smartfona Xperia XA2 Ultra ma przekątną 6 cali, więc jest bardzo duży. Wrażenie potęgują w dodatku wspomniane wysokie ramki nad i pod nim. W praktyce więc obsługa dotykowa jedną ręką jest po prostu niewygodna. Korzystanie z trybu pomniejszonego interfejsu często bywa konieczne.

Dwiema dłońmi obsługuje się go znacznie wygodniej - np. w czasie grania. Duży rozmiar przydaje się też w czasie oglądania filmów na YouTube, Netfliksie itp.

Sony Xperia XA2 Ultra - wyświetlacz i szkło Gorilla Glass 5 2.5D

Wyświetlacz ma rozdzielczość Full HD - obraz jest szczegółowy, a kolory dość nasycone i atrakcyjne. Poziom czerni jest dobry jak na wyświetlacz IPS LCD, choć gorszy od wyświetlaczy AMOLED.

Jasność jest bardzo dobra - około 595-600 cd/m2 zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym. W praktyce oznacza to, że obraz jest wystarczająco wyraźny nawet w jasny, słoneczny dzień.

Sony Xperia XA2 Ultra - wyświetlacz

Czas pracy na baterii

  • typowo: około 1,5-2 dni
  • typowy SOT (Screen-On Time): 6-7 godzin, maksymalnie nawet 8 godzin
  • pojemność: 3580 mAh
  • szybkie ładowanie baterii: tak, ale ładowarka w zestawie jest wolna
  • bezprzewodowe ładowanie: nie
  • łatwa wymiana baterii: nie

Bateria to największa zaleta Sony Xperia XA2 Ultra. Co prawda ma dość przeciętną pojemność 3580 mAh, ale smartfon robi z niej bardzo dobry użytek.

W czasie moich testów smartfona ładowałem co 1,5 - 2 dni w zależności od intensywności korzystania. Typowy SOT (Screen-On Time), czyli łączny czas włączonego wyświetlacza między pełnymi ładowaniami docierał zazwyczaj do 6, 7, a nawet 8 godzin. To bardzo dobry wynik jak na tę pojemność akumulatora.

PS. Wśród informacji o tym które aplikacje zużywały najwięcej energii nie pokazywały się mapy Google (nawigacja). Mimo, że używałem jej przez przynajmniej 2 godziny codziennie.

Smartfon wspiera technologię szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.

Producent dołączył do opakowania bardzo słabą ładowarkę 1,5A. Efekty widać poniżej.

Szybkość ładowania:

  • do 30% w 34 minuty
  • do 50% w 55 minut
  • do 75% w 1 godzinę i 33 minuty
  • do 100% w około 3 godziny

Jak widać początek ładowania przebiega w miarę sprawnie, ale później zwalnia radykalnie. Ładowanie od 0 do 75% trwa niemal tyle samo co od 75 do 100%.

Łączny czas ładowania wynoszący około 3 godziny od zera do pełna, przy wyłączonym smartfonie jest po prostu słaby. Producent podaje że Xperia ma funkcję szybkiego ładowania, ale dołączona do zestawu ładowarka jest bardzo powolna. Wpływ na powolne ładowanie może też mieć domyślnie włączona funkcja ochrony baterii.

Sony Xperia XA2 Ultra - głośnik

System

  • CPU: Qualcomm Snapdragon 630, 14 nm, 8x Cortex-A53 (4x 2,2 GHz + 4x 1,8 GHz)
  • GPU: Adreno 508
  • RAM: 4 GB LPDDR3
  • pamięć masowa: teoretycznie 32 GB (w praktyce około 19,5 GB, a po aktualizacji i konfiguracji programów jeszcze mniej)
  • karta microSD: tak
  • USB OTG: tak

Smartfon oferuje system Android 8.0 wprost z opakowania. Producent dokłada własną nakładkę graficzną, wzbogaconą o dodatkowe funkcje. System jest dobrze zoptymalizowany i działa dość szybko.

Model XA2 Ultra zapewni Wam wysoki komfort, oczywiście pod warunkiem, że lubicie tak duże wyświetlacze. W końcu dobre działanie systemu nie musi od razu oznaczać przyjemnej obsługi. Mniejsza Xperia XA2 (bez Ultra) działa równie szybko, a leży w dłoni wygodniej. Wybór należy do Was.

Sony Xperia XA2 Ultra - przyciski

Trochę rozczarowała mnie ilość wolnej pamięci w telefonie - maksymalnie 19,5 GB to zdecydowanie za mało jak na nowoczesny sprzęt z nagrywaniem filmów 4K UHD i aparatem o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Nie zastosowano tutaj szybkiej pamięci UFS 2.1, lecz zwykłą eMMC. Szybkość odczytu i zapisu sekwencyjnego to 279 i 141 MB/s, a w trybie losowym odpowiednio 76 i 10 MB/s. Większość aplikacji i gier uruchamia się jednak wystarczająco sprawnie.

Warto dodać, że po rozładowaniu baterii poniżej poziomu 15% smartfon automatycznie ogranicza wydajność, przez co zaczyna działać wolniej (widać lekkie przyhaczenia).

Przydatne funkcje:

Tryb pomniejszonego ekranu - Jest on niemal konieczny w tak dużym smartfonie. Włączamy go przesuwając palcem od dolnego rogu wyświetlacza ku środkowi. Wtedy interfejs zmniejsza się do rozmiaru który można już obsługiwać jednym kciukiem. Są jeszcze inne przydatne opcje, takie jak dwukrotne dotknięcie przycisku „Home” które wysuwa górne menu powiadomień. Pomniejszyć można też klawiaturę alfanumeryczną od telefonu i ekran wprowadzania PIN’u w czasie odblokowywania telefonu.

Dual SIM i przekierowanie połączeń - Możemy używać dwóch numerów telefonicznych w jednym smartfonie i w dodatku przekierowywać połączenia z jednego numeru na drugi, gdy jedna z kart SIM jest zajęta.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu - Możliwość przesłania obrazu bezprzewodowo na telewizor przez Google Cast (Chromecast) oraz Miracast.

PlayStation – Na Xperii można grać w gry na PS4 / PS4 Pro. Do telefonu podłączymy nawet kontroler DualShock 4. Wymagane jest połączenie z kontem PlayStation Network.

Oszczędzanie baterii - Są dwa tryby oszczędzania energii - Stamina oraz Ultra Stamina. Drugi z nich bardzo mocno ogranicza funkcjonalność smartfona, praktycznie przekształcając go w zwykły telefon. Możemy robić zdjęcia, prowadzić rozmowy i odbierać SMS’y, ale nie mamy łączności z internetem. W zamian bardzo wyraźnie oszczędzamy energię. Możemy korzystać z telefonu kilkukrotnie dłużej.

Ulepszanie obrazu - Smartfon oferuje trzy tryby predefiniowanych ustawień obrazu: wyłączony (domyślny), standardowy (bardziej nasycone kolory) i tryb superżywych kolorów (silne podbicie nasycenia i kontrastu).

Automatyczne oczyszczanie - Optymalizacja pamięci masowej i operacyjnej na podstawie analizy używania aplikacji. Polepsza ogólną sprawność działania systemu po dłuższym czasie korzystania. Funkcja jest włączona domyślnie.

Antywirus - W pamięci zainstalowana jest aplikacja o nazwie AVG Pro, ale po jej uruchomieniu jesteśmy proszeni o wybór wersji - standardowa jest darmowa, ale jeśli wybierzemy „Pro” to zapłacimy kilkadziesiąt złotych na rok. Innymi słowy w smartfonie nie zainstalowano pełnej wersji AVG Pro, lecz zwykłą.

Wydajność

Pod względem wydajności Xperia XA2 Ultra to średniak. Ma na pokładzie procesor Snapdragon 630, który w połączeniu z układem graficznym Adreno 508 i pamięcią LPDDR3 o całkowitej pojemności 4 GB zapewnia wystarczająco sprawne działanie gier, multimediów, aplikacji i systemu.

Sony Xperia XA2 Ultra - obudowa

W cenie około 1800-1900 zł powinniśmy już oczekiwać lepszej wydajności. Za podobne lub mniejsze pieniądze można kupić smartfona ze znacznie lepszym procesorem Snapdragon 835 i pamięcią RAM 6 GB. Przykładem może być ZTE Nubia Z17 (za około 1400 zł + ewentualny VAT), Xiaomi Mi Mix 2 (ok. 1600 zł + VAT), Xiaomi Mi 6 (ok. 1500 zł + VAT).

Na drugiej stronie recenzji przeczytasz o jakości zdjęć i filmów ze smartfona Xperia XA2 Ultra. Znajdziesz tam również podsumowanie recenzji.