Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 5 min.

Interfejs użytkownika jest autorskim dziełem firmy Sony. Na początku mieliśmy pewne obawy, czy nie został on nadmiernie rozbudowany i tym samym nie obciąża zbyt mocno komponentów smartfona. To co zaobserwowaliśmy nie wzbudzało jednak żadnych podejrzeń. Funkcjonalność nakładki graficznej jest co prawda bardzo szeroka, ale wydajność procesora i ilość pamięci RAM jest na tyle duża, że ani razu nie mieliśmy do czynienia z lagowaniem.

 Oprogramowanie:
super

Charakterystycznym elementem są trzy główne przyciski sterowania systemem umieszczone na pasku w dolnej części ekranu. Zastępują one tradycyjne, pojemnościowe klawisze zintegrowane zazwyczaj z obudową.

Wykonując charakterystyczne uszczypnięcie na ekranie przejdziemy do trybu edycji.

W tym momencie na dole ekranu ukazuje się menu, które pozwala dodać do jednego z siedmiu pulpitów widżety i skróty do aplikacji oraz zmienić tapetę lub od razu cały motyw graficzny.

Zmiana motywu oznacza dopasowanie tapety głównej, grafiki ekranu blokady i kolorystyki czcionek systemowych.

Galeria aplikacji pozwala posortować programy np. alfabetycznie, wg ostatnio zainstalowanych, najczęściej używanych lub zgodnie z własnymi preferencjami. Przycisk MENU ma postać trzech kropek i widoczny jest zazwyczaj w prawym, górnym rogu interfejsu. Dzięki niemu możemy błyskawicznie odinstalować wszystkie aplikacje, które nie są domyślnie zainstalowane w systemie.

Program o nazwie Centrum aktualizacji powiadomi użytkownika o najnowszych wersjach oprogramowania systemowego.

Tak duża przekątna ekranu i wysoka wydajność predysponują smartfona Sony do użycia m.in. w charakterze nawigacji samochodowej GPS. Na pokładzie zainstalowano aż trzy przeznaczone do tego aplikacje. Pierwszą z nich jest standardowa Nawigacja Google, a drugą program o nieco dziwnej nazwie Samochód Sony / Pojazd Sony. Po uruchomieniu tej drugiej okazało się jednak, że jest to tylko nakładka na nawigację od Google.

Trzecim programem jest Wisepilot for Xperia, czyli pełnoprawna nawigacja samochodowa z ogromną ilością ustawień i funkcji bazująca na technologii NAVTEQ. Rozwiązanie to nie jest jednak darmowe – płacimy odrębnie za mapy, dane o ruchu drogowym, fotoradary, wydarzenia w pobliżu itp. Podstawowa licencja roczna kosztuje niecałe 20 Euro (same mapy). Precyzja działania odbiornika GPS była wysoka w samochodzie, jak i w biurze (dzięki wspomaganiu przez Wi-Fi).

PlayNow to portal multimedialny zapewniający dostęp do mnóstwa gier, aplikacji, dźwięków i grafik, które pobrać możemy na smartfona. Niestety za zdecydowaną większość materiałów trzeba płacić.

Dodatkowych aplikacji, gier i multimediów szukać możemy też w sekcji Sony Select, która najczęściej przekierowuje użytkownika do sklepu Google Play.

W systemie znalazło się też narzędzie do tworzenia i przywracania kopii zapasowych podstawowych plików. Odnosi się to jednak przede wszystkim do zainstalowanych w Androidzie aplikacji użytkowych, a nie do ustawień i ukrytych plików systemowych, więc jeśli zależy komuś na najwyższej funkcjonalności lepiej jest skorzystać z takiego narzędzia jak Titanium Backup (wymagany root).

Dzięki Socialife użytkownik może odnaleźć wszystkie informacje z portali Facebook, Twitter, Youtube i usługi Google Reader w jednym miejscu i w bardzo przyjemnej dla oka formie. Dane posortować możemy np. według popularności lub wyświetlić ulubione i proponowane.

Do obsługi dokumentów biurowych wykorzystać można zainstalowaną domyślnie aplikację OfficeSuite 6. Jej funkcjonalność jest jednak bardzo ograniczona. Mamy tutaj bowiem do czynienia zaledwie z czytnikiem plików, a nie edytorem. Naturalnie osoby chętne mogą nabyć pełną licencję OfficeSuite Pro (ok. 15 Euro).

Interfejs klawiatury Xperii Z pod względem ergonomii prezentuje się bardzo dobrze. Co prawda wymaga on przyzwyczajenia, gdyż niektóre znaki znajdują się w innych miejscach niż w standardowym interfejsie czystego Androida 4.x. Można to jednak napisać o każdym ze smartfonów wyposażonych w autorskie nakładki graficzne (np. HTC, Samsung, LG itp.).

System podpowiedzi działa sprawnie również w języku polskim.

Sony Xperia Z kontynuuje tradycję przenośnych kaseciaków znanych pod nazwą Walkman. Zrewolucjonizowały one świat muzyczny w latach osiemdziesiątych zapewniając swobodę dostępu do własnej muzyki poza domem.

Odtwarzacz sprawdza się naprawdę dobrze. Jakość dźwięku oczywiście zależy od słuchawek, ale generalnie możemy ją określić jako wysoką (na pewno wyższą niż u niektórych konkurentów).

Rozbudowane możliwości komunikacyjne smartfona pozwalają mu wysłać dźwięk i obraz do urządzeń zewnętrznych przez Bluetooth lub Wi-Fi / Wi-Fi Direct. Możemy np. wykonać kopię lustrzaną obrazu na telewizorach BRAVIA.

Opcji odpowiadających za zmianę brzmienia raczej nikomu nie powinno zabraknąć. Znajdziemy korektor graficzny, dźwięk przestrzenny, podbicie głośności, normalizator, wyraźne stereo oraz podbicie basu.

Podstawowe kontrolki odtwarzacza audio dostępne są również na ekranie blokady.

Do odczytu kodów w standardzie QR, Datamatrix, Aztec, UPC oraz EAN służy NeoReader, który działa bardzo szybko i (dzięki kamerce o wysokiej rozdzielczości) bezbłędnie.

W zależności od tego jakiej funkcjonalności oczekujemy, do obsługi smartfona na PC możemy użyć programu PC Companion (zestaw narzędzi do transferu danych, wykonywania kopii, zarządzania plikami i synchronizacji) lub Media Go (obsługa multimediów).