Telewizory

Cena

przeczytasz w 3 min.

Przegląd cen zacznijmy od modeli najmniejszych, a dokładnie 26-calowych. Daremne jest poszukiwanie wśród nich telewizorów plazmowych oraz wyświetlających obraz 3D. Mamy jednak całkiem sporo modeli LCD. Najtańszy w tej kategorii telewizor Otake TV26TK3 kupimy jużnawet za 966 zł. Jeśli jednak szukamy czegoś od sprawdzonych producentów, to niewiele droższy jest LG 26LD320, który dostaniemy już za 1078 zł. Oba modele działają w rozdzielczości HD Ready. Sporo innych modeli znajdziemy w cenach do około 1500 zł. Jeśli jednak marzy nam się podświetlenie LED, to jeden z tańszych modeli LG 26LE3300 dostaniemy za 1388 zł, co jest dość znacznym procentowym wzrostem ceny.

Chodźmy jednak trochę wyżej, do telewizorów 32-calowych. Rozmiar ten dalej zdominowany jest przez LCD. Dolną granicę ponownie wyznacza telewizor mniej znanego producenta Otake TV32TK3, który możemy nabyć już za1060zł. Trochę wyżej znajdziemy całkiem dobry Samsung LE32B350 za 1199 zł. Jednak najciekawszą i również dość tanią ofertą wydaje się wyposażony w tuner MPEG4 telewizor Panasonic TX-L32C20 za 1247 zł. Podświetlenie LED to nadal wydatek większy o około 400-500 zł. Przykładem jest telewizor LG 32LE3300 za kwotę 1608 zł.  

Skoczmy o jakieś 13 cm długości przekątnej wyżej do segmentu 37". Ciekawostką są pojedyncze modele plazmowe działające w niskiej rozdzielczości, jak Panasonic TX-P37C2E za 1555 zł. Wciąż nie jest to miejsce dla technologii 3D, ale LCD za to kwitnie. Najtańszy telewizor  LG 37LF2510 dostaniemy również za 1555 zł , jednak w przeciwieństwie do cenowego konkurenta oferuje on rozdzielczość Full HD. Znajdziemy tutaj wiele podobnych modeli do cen kończących się około 3000 zł. Technologia LED standardowo każe nam dopłacić około 500-600 zł, co prezentuje przykładowo LG 37LE4500 za 2139 zł.

Przy 42 calach wybór staje się większy. Po piętach LCD zaczynają deptać już plazmy. Jedną z tańszych dostępną za 1522 zł jest Panasonic TX-P42C2E. Wyższą półkę dla tej przekątnej może zaś reprezentować Panasonic TX-P42U20 za 1961 zł, pracujący w rozdzielczości Full HD i mający rozbudowany tuner TV. Ceny zamykają się nawet ok. 4000 zł. Nie inaczej jest wśród LCD. Najtańszy model LG 42LD420 dostaniemy już za 1779 zł. Mimo niskiej ceny oferuje on już rozdzielczość Full HD. Górna granica również osiąga 4000 zł. Podtrzymuje się natomiast kwota, jaką musimy dołożyć do telewizora LED. Przykładowy model LG 42LE4500 dostaniemy za około 2254 zł. Tutaj też zainteresować możemy się dostępnością technologii wyświetlania obrazu 3D. Niestety za jeden z tańszych modeli Panasonica TX-P42GT20 musimy zapłacić aż 3537 zł.

Ostatnią już półką będą ogromne telewizory 60-calowe. Takiego kolosa w technologi LCD dostaniemy na przykład w cenie 8248 zł za Samsunga LE60C650. Co ciekawe, przy tym rozmiarze możemy znaleźć telewizor z podświetleniem LED za cenę niższą niż w przypadku LCD, czyli 7986 zł za Sony KDL-60EX700. Zaskakujące są również plazmy, gdzie ciekawe modele, jak LG 60PK250, dostaniemy już za 4700 zł. Jeśli zaś marzy nam się naprawdę duże kino 3D, to potrzebny będzie gruby portfel, ponieważ cena 14 094 zł za Sharpa LC-60LE925 potrafi zwalić z nóg.

 

Co wpływa na cenę?

 

Najważniejszym czynnikiem warunkującym cenę jest przekątna ekranu. Nic w tym dziwnego, bo w końcu większy telewizor wymaga wykorzystania większej ilości materiału, a to oznacza wyższe koszta.  Jednak nie jest to jedyna zależność jaką możemy zauważyć.

Porównując ceny już pod względem technologii wykonania telewizora widzimy, że za podświetlenie diodami LED musimy zapłacić dodatkowo 600, a czasem nawet 1000 zł. Spowodowane jest to tym, że są one dużo lepsze niż standardowe lampy, a skoro tak jest, to mało prawdopodobne by ich ceny mogły być zrównane. Przy mniejszych modelach zdecydowanie się na nie jest praktycznie nieopłacalne, bo dopłata ta stanowi prawie 50% ceny podstawowej. Jednak przy drogich odbiornikach wydatek ten staje się dużo mniej zauważalny. W końcu gdy stać nas, by zapłacić za telewizor 5000 zł, to kilkaset złotych więcej nie powinno być chyba problemem.

Ponadto każdy pułap wielkości podzielić możemy niejako na trzy kategorie:

 • Telewizory najtańsze
  Oferują solidne matryce, kilka podstawowych funkcji i właściwie nic poza tym. Jest to dobry wybór, gdy chcemy kupić nowy odbiornik i interesuje nas jedynie duży rozmiar przy jak najniższej cenie. Dlatego często odnaleźć możemy tu telewizory z różnego typu promocji w marketach elektronicznych.
   
 • Telewizory w średniej cenie
  Obszar drugi to telewizory, w których zastosowane zostały najlepsze matryce i wiele opracowanych przez producentów technologii. Podłączenie takiego modelu do jakiegokolwiek źródła sygnału zawsze powinno nas usatysfakcjonować. Dodatkowo ważny staje się tutaj wygląd. Telewizor potraktowany zostaje nie jako zwykłe urządzenie, a element wystroju salonu. Dobierane są tutaj wyższej jakości materiały czy osprzęt, jak zestaw głośnikowy. Co ważne, za wyższą ceną jaką przyjdzie zapłacić, naprawdę stoją wysokiej jakości podzespoły i zaawansowane funkcje, a nie puste marketingowe podbijanie ceny nowości.
   
 • Telewizory najdroższe
  Grupa trzecia zawiera najdroższe technologiczne cuda. Są to właściwie odbiorniki o jakości kategorii "w średniej cenie", jednak wyposażone w najnowsze trendy, jakimi w ostatnich czasach są przykładowo technologia 3D czy obsługa niektórych serwisów internetowych. Oczywiście producenci wciąż rozwijają swoje autorskie rozwiązania, dzięki czemu poprawiana jest jakość wyświetlanego i przetwarzanego obrazu, jednak często bywa, że są to tylko stare funkcje w nowych nazwach.