Telewizory

Najczęstsze dylematy i wątpliwości

przeczytasz w 4 min.

Wybór jakiegokolwiek sprzętu często poprzedzają pytania zadawane na różnego typu portalach internetowych. My jednak, bynajmniej nie ze względu na dbałość o objętość forumowej bazy danych, zbieramy tutaj najczęściej zadawane pytania odnośnie telewizorów, które powinny rozwiać niektóre wasze wątpliwości.

Jeśli zaś macie jakieś inne porady lub, możecie opisać je w komentarzach do tego artykułu. Być może kiedyś pomogą one komuś w wyborze nowego telewizora.

 

 

1. Jak wybierać telewizor w sklepie?

Oczywiste jest, że powinnyśmy patrzeć na takie parametry jak kontrast, ostrość, głębia koloru i czerni oraz czas reakcji. Wybierając jednak telewizor w jednym z marketów elektronicznych powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze w miejscach tych jest dużo światła, najczęściej rozproszonego. W takich warunkach przeważnie telewizory LCD wypadają jakościowo lepiej od tych plazmowych, jednak po powrocie do domu cały czar pryska. Dlatego w miarę możliwości powinniśmy porównywać je w gorszych warunkach oświetleniowych. Istotne jest również to, że na telewizorach wystawowych puszczane są spoty w jakości FullHD, co ma się nijak do zwykłej telewizji, jaką odbieramy w domu. Dlatego powinniśmy poprosić również o odtworzenie materiału w niższej jakości.

2. Czy można wybrać telewizor większy niż pozwalają na to założenia odnośnie wielkości pomieszczenia?

Można, nie jest to żadnym zakazem. Jednak wybór zbyt dużego telewizora do małego pokoju sprawi, że prawdopodobnie będziemy siedzieć zbyt blisko niego. Jest to szkodliwe dla oczu i męczące, ponieważ muszimy wykonywać ruchy oczami lub głową, by dostrzeć szczegóły rozrzucone po ekranie.

3. Wybrać telewizor HD Ready czy FullHD?

Jeśli mamy zamiar odtwarzać na nim sygnał o słabej jakości, to lepiej zdecydować się na ten pierwszy. Drugi zaś powinniśmy wybierać tylko z myślą o korzystaniu z kanałów nadających w jakości HD lub odtwarzaniu filmów Blu-ray. Wybór modelu o dużej rozdzielczości do odtwarzania zwykłej kablówki skutkować będzie wyświetlaniem obrazu migotliwego i rozmytego. Warto też dodać, że większa rozdzielczość to wyższy pobór mocy, dlatego czasem nie warto kupować czegoś "na zapas".

4. Czy płaskie telewizory są niezdrowe dla oczu?

To zależy. Praktycznie każda rzecz może powodować negatywne zmiany w widzeniu. Jednak według badań Uniwersytecie w Osace (Japonia) godzina oglądania telewizora plazmowego powoduje wzrost aktywności powieki o ok. 110%, natomiast LCD o 140 %. Oznacza to, że osoby troszczące się o swój narząd wzroku powinny wybrać odbiornik plazmowy.

5. Jaki telewizor jest lepszy do jasnego pokoju?

W jasnych pomieszczeniach dla najlepszego komfortu oglądania wymagana jest wysoka jasność ekranu, którą zagwarantować mogą tylko telewizory LCD. Plazmy powinno się wybierać do bardziej zacienionych salonów.

6. Czy wysoki współczynnik kontrastu jest ważny?

Większy kontrast sprawia, że możemy oglądać obraz pełen czystej bieli i głębokiej czerni. Dlatego jeśli zależy nam na jakości obrazu, to powinniśmy szukać telewizorów oferujących wysoki tenże współczynnik. Jeśli jednak nie jest to dla nas priorytetem to spokojnie wystarczą nam odbiorniki o kontraście na poziomie od około 5000:1 do 10 000:1.

7. Czy plazmy pobierają więcej prądu?

Jest to wartość zależna od tego, co oglądamy. Jeśli na dwóch telewizorach, LCD i plazmowym, zaczęlibyśmy oglądać Zimową Olimpiadę, to rachunek za energię elektryczną na tym pierwszym byłby zapewne dużo niższy. Jeśli jednak oglądać będziemy obfitujący w nocne sceny horror, to zależność ta zupełnie się odwróci. Wszystko przez to, że pobór prądu w telewizorach plazmowych jest dynamiczny. Jeśli jednak uśrednić te wyniki, to  energożerność obu technologii jest podobna (nie licząc odbiorników LCD podświetlonych LEDami).

8. Jaki telewizor wybrać, by w przyszłości nie kupować dekodera do oglądania telewizji naziemnej?

W takim wypadku powinno się szukać odbiorników z wbudowanym dekoderem MPEG4, ponieważ on będzie wykorzystywany po planowanym na 2015 rok odejściu od nadawania analogowego. Zakup telewizora ze starym tunerem MPEG2 spowoduje przymus kupna kosztującego około 150zł dekodera.

9. Jaki telewizor wybrać do podłączenia konsoli?

Teoretycznie lepszym wyborem będzie telewizor plazmowy. Oferuje on płynny ruch, dzięki niemożliwym do osiągnięcia dla LCD czasie reakcji rzędu 0,001 ms i doskonałe odwzorowanie kolorów. Warto również szukać modeli o wysokim odświeżaniu 100Hz lub więcej, które nie będzie męczyć oczu.

10. Czy warto wybierać telewizory o wyższej wartości odświeżania?

Nie bardzo. Nie jest to tak istotny element jak w starych odbiornikach CRT, gdzie każda klatka była w pełni rysowana od nowa. W płaskich telewizorach uaktualniane są tylko zmiany, dlatego do zwykłej telewizji odświeżanie na poziomie 60-80Hz powinno być wystarczające. Jedynie jeśli mamy zamiar dużo grać, warto poszukać modeli przynajmniej 100Hz. Wybór przykładowo 240Hz telewizora do domowych zastosowań jest zwykłym przepłacaniem.

11. Jakie wejścia powinien mieć telewizor?

Właściwie wszystkie modele posiadają komplet mniej używanych już złączy zapewniających kompatybilność ze starszym sprzętem. Dlatego uwagę powinniśmy zwrócić na te nowocześniejsze. Minimum powinny być 3 porty HDMI, które pozwalają na podłączenie nowoczesnych konsoli i sprzętu audio-wideo. Warto też wyglądać gniazd, za pomocą których bez problemu podłączymy do telewizora komputer. Przydatnym dodatkiem są również porty USB, optyczne wyjścia dźwięku, a nawet czytniki kart pamięci czy interfejsu bezprzewodowego Wi-Fi.

12. Czy w telewizorach plazmowych występuje wypalanie obrazu?

Wypalanie obrazu to efekt objawiający się tym, że w wyniku długiego wyświetlania na ekranie statycznych zdjęć pozostać mogą na nim delikatne kontury wspomnianego obrazu. Kiedyś był to problem, kilka lat później czasem się pojawiał, ale szybko znikał. W dzisiejszych telewizorach został on jednak praktycznie całkowicie usunięty.

13. Czy w ekranach LCD często pojawiają się martwe piksele?

Podobnie jak z wypalaniem obrazu dawniej, gdy technologia nie była aż tak rozwinięta problem martwych pikseli, czyli punktów na ekranie świecących wciąż na jeden kolor był częsty. Dziś jednak powstanie takiej wady przy normalnym użytkowaniu jest prawie niemożliwe. Potwierdzają to coraz częstsze gwarancje producentów na "zero martwych pikseli".

14. Który telewizor jest lepszy do oglądania w dużym gronie przyjaciół?

Zdecydowanie będzie to telewizor plazmowy, gdyż oferuje on większe kąty widzenia. Ekran może być oglądany nawet pod kątem 178°, podczas gdy w większości tańszych telewizorów LCD realny kat patrzenia wynosi około 45°. Skazuje to nas na siedzenie dokładnie na wprost telewizora, co przy większej ilości oglądających może być trudne. W lepszych modelach wartości te mogą jednak sięgać również 178°, jednak nigdy nie będzie to jakość taka, jak oferowana przez plazmy.

15. Czy płaskie telewizory są delikatne i mniej trwałe?

Nie jest to prawda. Trwałość telewizorów sięga nawet 100 000 godzin, a wytrzymałość na uderzenia jest wysoka i nie musimy obchodzić się z telewizorem niczym z sufletem. Dodatkowo plazmy wykazują dużo większą odporność na uderzenia niż LCD.

16. Czy w telewizorach LCD kolor czarny jest tak naprawdę szary?

Jest to prawda. Wszystko z uwagi na to, że w technologii tej ciągle podświetlany jest cały obszar ekranu. Problem ten jest dużo mniejszy na telewizorach z podświetleniem LED Local Dimming.

17. Czy telewizory LCD nie są polecane do odtwarzania sygnału w niskiej rozdzielczości?

Obecnie systemy skalowania obrazu są całkiem niezłe, jednak do odbioru tylko kablówki lub odtwarzania filmów ze zwykłych płyt DVD lepiej wybrać telewizor plazmowy lub LCD o rozdzielczości HD Ready.