Telewizory

Wymiary, grubość i waga

przeczytasz w 1 min.

Coraz częściej słyszymy w spotach reklamowych, że jakiś telewizor ma zaledwie 3 cm grubości lub jest "supercienki". To oczywiście prawda, jednak przy zakupie nie należy uważać tej cechy za priorytet. Ma ona drugorzędne znaczenie, ponieważ gdy już kupisz telewizor, ważniejsza będzie przecież oferowana przezeń jakość obrazu, nie zaś to, ile centymetrów grubości ma jego obudowa.

Obecnie można przyjąć, że każdy nowoczesny telewizor jest cienki. Najcieńszymi telewizorami są modele LCD z podświetlaniem LED. Nie oznacza to jednak, że telewizory plazmowe czy zwykłe LCD są grube. Mogą być zaledwie parę centymetrów grubsze, niemniej era telewizorów kineskopowych już dawno jest za nami i nie należy za bardzo przejmować się grubością danego panelu. Wyjątek: chęć zawieszenia telewizora na ścianie. Jeżeli masz zamiar zawiesić telewizor na ścianie, grubość może być dla ciebie istotna, ponieważ im cieńszy będzie, tym mniej będzie odstawał od ściany.


Telewizor LCD Samsung UE55C9000 z podświetlaniem LED - bardzo cienki

Jeśli chodzi o pozostałe wymiary, telewizory są na ogół podobnej wielkości (wysokość, szerokość), ponieważ determinuje ją przede wszystkim przekątna ekranu.

Istotna dla wielu może być waga telewizora - zwłaszcza gdy zamierzasz go kupić przez internet. Dla przykładu, 52-calowy telewizor LCD Samsung LE52B750 waży z podstawą 30,6 kg, podczas gdy 50-calowa plazma Samsung PS50B850 waży z podstawą 32,5 kg, a jest nawet mniejsza od modelu LCD. Plazmy są cięższe od LCD ze względu na typ ekranu i zastosowane rozwiązania technologiczne. Weź to również pod uwagę, jeśli chcesz zawiesić telewizor na ścianie.


Telewizor plazmowy Panasonic Viera TH-42PZ80 - grubszy i ciężki

Ponieważ kurierzy często jeżdżą w pojedynkę, pamiętaj że do wniesienia telewizora do mieszkania będzie potrzebna jeszcze jedna silna osoba. W przypadku telewizora plazmowego warto zatroszczyć się także o odpowiedni stolik/mebel, który nie ugnie się pod jego ciężarem.