Telewizory

Rozdzielczość

przeczytasz w 2 min.

HD Ready (720p)

Dobra do: zwykła telewizja naziemna (tradycyjna kablówka), filmy DVD, współpracy z konsolą do gier

Czy lepiej wybrać telewizor pracujący w rozdzielczości 720p (HD Ready) czy 1080p (Full HD)? Zależy to przede wszystkim od sygnału, który będzie najczęściej odtwarzany na telewizorze. Kupno dużego telewizora Full HD do odbierania zwykłej telewizji naziemnej skutkować będzie widocznym, prawie 3-krotnym skalowaniem obrazu, co odbije się negatywnie na jego jakości. Dużo lepszym wyborem byłaby wtedy na przykład plazma o mniejszej rozdzielczości (1024 x 768). Co innego gdy zdecydujemy się na odbiór telewizji cyfrowej, szczególnie takiej z dostępnymi kanałami HD, na których dopiero będziemy mogli wykorzystać rozdzielczość telewizora i cieszyć się ogromną szczegółowością obrazu.

 

Jeśli chciałbyś oglądać głównie tradycyjną kablówkę i filmy DVD, telewizor HD Ready sprosta takim potrzebom, a tobie uda się zaoszczędzić nieco gotówki. Telewizory HD Ready to zarówno plazmy, jak i LCD, które pracują zazwyczaj w rozdzielczościach 1366 x 768, 1280 x 720 lub 1024 x 768. Każda z tych rozdzielczości określana jest jako HD Ready, czy też 720p (720 linii w pionie). Oznaczenie "768p" się nie przyjęło, producenci nie chcą też jeszcze bardziej komplikować specyfikacji technicznych.

Telewizory HD Ready dobrze nadają się także do współpracy z konsolami do gier, ponieważ zdecydowana większość gier do Xboksa 360 czy PlayStation 3 pracuje w trybie 720p.

 

 

Full HD (1080p)

Dobra do: telewizja cyfrowa HD, filmy Blu-ray, gry PC w wysokiej rozdzielczości i gry z konsoli

 

Dawniej telewizory o tych samych przekątnych, ale pracujące w rozdzielczościach 720p i 1080p bardzo różniły się ceną - ok. 1000 zł. Obecnie przepaść ta się już zmniejszyła, telewizory Full HD stały się popularniejsze, jak również na rynku znaleźć można sporo filmów Blu-ray.

Jeżeli masz PlayStation 3 (Blu-ray) lub stacjonarny odtwarzacz Blu-ray i chciałbyś obejrzeć dokumenty BBC w jakości Full HD, czy np. film "Avatar", będziesz zachwycony jakością obrazu na ekranie 1080p. Warto jedynie pamiętać, że filmy Blu-ray są średnio dwukrotnie droższe niż wersje DVD.

Telewizja cyfrowa HD również oferuje wysokiej jakości obraz, jednak nie jest on w rozdzielczości 1080p, lecz 720p lub 1080i. Wrażenia z oglądania takiej telewizji na pewno są pozytywne (o wiele lepsze w porównaniu do poczciwej kablówki!), ale nie jest to pełne wykorzystanie Full HD 1080p. To potrafi zrobić przede wszystkim odtwarzacz Blu-ray i filmy Blu-ray, które w większości są w jakości 1080p.

Full HD przydaje się także wtedy, gdy masz wydajny komputer podłączony do telewizora. Wówczas można grać w gry w rozdzielczości 1920 x 1080,  czy też oglądać wiele treści internetowych oferowanych w wysokiej jakości - między innymi na YouTube.

Czym jest rozdzielczość: jest to parametr określający z ilu pikseli zbudowany jest wyświetlany aktualnie przez telewizor obraz w poziomie i pionie. Full HD oznacza rozmiar rzędu 1920 pikseli w poziomie na 1080 pikseli w pionie. Jak łatwo policzyć, każda klatka zbudowana jest w tym przypadku z ponad 2 milionów pikseli.