Głośniki

Edifier R1600TIII

przeczytasz w 4 min.

Osoby szukające dobrych, a zarazem niewielkich głośników do komputera lub słuchania muzyki powinny rozważyć kupno Edifierów Studio R 1600TIII. Ten nieduży zestaw kolumn zmieści się zarówno na biurku, jak również półce lub w niektórych szafkach RTV.

Typ zestawu2.0
Moc wyjściowa w RMS60 W
Częstotliwość przenoszenia30Hz – 20000 Hz
Stosunek sygnału do szumumin. 85 dBA
Średnica gł. średnio-niskotonowego119 mm
Średnica gł. wysokotonowego19 mm
Łączność przewodowadwie pary RCA
Wymiary kolumn (Sz/Wy/Gł)ok. 154 x 254 x 214 mm
PilotTAK

Jakość wykonania i ergonomia

W skład kompletu wchodzą dwie, średnich rozmiarów kolumny o wymiarach ok. 154x254x414 mm. Obudowa obu głośników została wykonana z grubej płyty MDF, która jest powszechnie wykorzystywana do tego celu, nawet w przypadku sprzętu wyższej klasy. Wygląd zestawu cechuje się eleganckim połączeniem koloru szarego, na który są pomalowane front, góra, tył oraz dół głośników wraz z drewnopodobnymi bokami kolumn.

Zestawienie kolorów oraz jakość wykonania są identyczne jak w przypadku modelu R1280T, który poznamy w dalszej części recenzji. Trzeba zaznaczyć, że obudowa nie jest prostopadłościenna. Jej ściany boczne mają kształt zbliżony do trapezu równoramiennego, przez co przednia ściana jest lekko odchylona do tyłu w stosunku do typowej, prostopadłościennej kolumny. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie estetyczne, jakość materiałów jest dość wysoka. Już po samym wyglądzie trudno uwierzyć, że testowany zestaw należy do tej samej klasy cenowej co głośniki Creative GigaWorks T40 II, z którymi mieliśmy bezpośrednie porównanie.

Ściana frontowa jest ukryta pod wciskaną, lekko zagiętą u dołu maskownicą z logo Edifier. Jest ona wykonana z szarego materiału, dopasowanego kolorem do środkowej części obudowy. Po jej zdjęciu odkrywamy to co najważniejsze w tych kolumnach – głośniki. Pierwszym z nich patrząc od góry jest 19 milimetrowy tweeter, którego kopułka jest wykonana z jedwabiu. Odpowiada on za przeniesienie pasa 3300Hz-20000 Hz. Poniżej producent zaimplementował 4-calowy głośnik średnio-niskotonowy, który reprodukuje tony z przedziału 30Hz-3000Hz. Jego zawieszenie jest wykonane z miękkiej gumy. Na samym dole przedniej ściany znalazło się miejsce na okrągły port bass reflex o średnicy około 35 mm oraz ponownie logo producenta, gdybyśmy zdecydowali się używać zestawu bez maskownic.

Kolumna aktywna dodatkowo ma wbudowany port podczerwieni, który współpracuje z dołączonym do zestawu pilotem.

Tył kolumny pasywnej zawiera jedynie płytkę z wejściem na dołączony do zestawu kabel głośnikowy, o długości 3 metrów, który posiada okrągłe końcówki 4-pin. Jest dość gruby, lecz nie można nazwać go sztywnym.

Zdecydowanie ciekawiej wygląda tylna ściana kolumny aktywnej, gdzie znajdziemy skupisko gniazd i nie tylko. W tym wypadku na płytce zostały umieszczone: wbudowany na stałe kabel zasilający, włącznik głośników, dwie pary złączy RCA (PC In, Aux In oba wejścia aktywne jednocześnie; w zestawie znajdziemy przewody: RCA<->RCA oraz RCA<-> jack 3,5 mm, oba po około 1,5 m długości) oraz okrągłe gniazdo na opisywany wcześniej kabel sygnałowy odpowiedzialny za doprowadzenie dźwięku do lewego głośnika.

Kolumna aktywna zawiera również we wnęce prawej ściany 3 potencjometry odpowiedzialne za dostosowanie tonów wysokich, niskich oraz głośności. Pod nimi znajdziemy zieloną diodę, która informuje nas o aktywności głośników.

Obie kolumny stoją na nóżkach wykonanych z średnio-twardego silikonu. Zapewnia on dobrą przyczepność do różnego rodzaju powierzchni, a zarazem zapobiega ich zarysowaniu.

Dołączony do zestawu pilot Edifier RC10 jest poręczny. Można wręcz nazwać go „miniaturowym”. Jego długość to około 8,5 cm. Jest wykonany z czarnego, błyszczącego plastiku, w którym zintegrowano 3 wypukłe przyciski. Wszystkie są odpowiedzialne za kontrolę głośności zestawu. Pilot jest zasilany przez baterię CR2025, którą łatwo można wymienić.

Subiektywna ocena jakości dźwięku

Wbudowany wzmacniacz klasy D z DSP oraz DRC o łącznej mocy 60W pozwolił aby te głośniki przy dobrym ustawieniu zaoferowały dość mocny oraz dynamiczny dźwięk.

Standardowo, jak to bywa w przypadku wielu modeli głośników, tak również tutaj poziom głośności oraz ogólna jakość dźwięku zależały od źródła sygnału. Najlepsze wyniki uzyskaliśmy podłączając do testowanego zestawu iPoda Classic ze wzmacniaczem FiiO E5 przez jack 3,5 mm. Dźwięk wtedy miał wyraźnie lepszą czystość oraz dynamikę w stosunku do iPoda bez zewnętrznych urządzeń.

Przy pokrętłach odpowiedzialnych za podbicie tonów wysokich oraz niskich ustawionych w neutralnej pozycji, testowane Edifer’y zaskoczyły nas swoją stosunkowo wyważonym dźwiękiem jak na tę klasę sprzętu. Żadne z pasm nie było nadzwyczajnie wysunięte na pierwszy plan. Wsłuchując się głębiej można było dostrzec jedynie lekko wycofane w stosunku do reszty tony średnie. Wydobywający dźwięk był bardzo dynamiczny oraz szczegółowy jak na kolumny o tak małych rozmiarach.

Bas jaki oferują te głośniki jest zwarty i dostatecznie miękki. Obecny jest już przy niskiej głośności, lecz nie dominuje na tle innych pasm. Jedynie gdy naprawdę postanowimy je rozkręcić do oporu można dostrzec krótszą obecność średniego pasma, które staje się nieco plastikowe. Jakość tonów niskich jest porównywalna z dużo większym zestawem Edifier R2600, chociaż nie schodzą one aż tak nisko oraz nie są aż tak mocne i mięsiste jak w przypadku większego brata.

Scena jaką budują te dwie małe kolumienki jest typowa dla tej klasy sprzętu. Dźwięk wydaje się być punktowy oraz zdecydowanie wycofany w stosunku do rozmieszczenia głośników. Cecha ta szczególnie spodobała nam się podczas słuchania muzyki koncertowej (Led Zeppelin – Rock N’ Roll z płyty Celebration Day).

Ekranowanie samych głośników jest wystarczająco dobre. Podczas pisania recenzji dźwięk wydobywający się z kolumn nie został ani razu słyszalnie zakłócony przez wszechobecne wokół nich telefony komórkowe i nie tylko.

Ze względu na swoją charakterystykę R1600TIII jest zestawem dość uniwersalnym (pomimo niewielkich wymiarów). Testowaliśmy go w takich gatunkach muzyki jak hard rock, rock n roll, klasyczna, elektroniczna, jazz, blues i w niemal każdym przypadku niewielkie korekty basu oraz tonów wysokich wystarczały by charakter głośników dopasował się do cech pożądanych w danej muzyce. Jedynie podczas bardzo głośnego odsłuchu muzyki elektronicznej z szybką i mocną linią basu można było poczuć pewien dyskomfort, gdyż kartonowe, zniekształcone tony niskie znacząco ograniczały dynamikę średniego pasma, które stawało się nienaturalne (odczuliśmy to podczas odsłuchu ścieżki dźwiękowej z filmu „Tron”). W przypadku gier oraz filmów Edifery R1600TIII spisywały się bardzo dobrze pod względem szczegółowości dźwięku oraz dynamiki.

Subiektywna ocena charakterystyki dźwięku (wśród zestawów 2.0 w podobnej cenie):

  • Tony niskie: 8/10
  • Tony średnie: 7/10
  • Tony wysokie: 7/10
  • Moc: 9/10
  • Głośność: 8/10

Mając pod ręką Creative GigaWorks T40 nie mogliśmy powstrzymać się od krótkiego porównania obu zestawów pod względem dźwięku. Jak na dwa modele głośników 2.0 z podobnego pułapu cenowego czuć niespodziewanie dużą różnicę w jakości dźwięku na korzyść Edifierów. Ton przez nie generowany jest zdecydowanie żywszy, o większej dynamice i szczegółowości. Różnica w basie jakim grają oba zestawy jest nie do „przeoczenia”. Zdecydowanie bardziej mięsisty bas R1600TIII niemal kompletnie deklasuje ten oferowany przez produkt Creative’a.

Podsumowanie

Edifier R1600TIII jest niezwykle udanym, stosunkowo niedrogim zestawem głośników 2.0, który oferuje zadziwiająco dobrą jakość wykonania oraz zrównoważony dźwięk jak na sprzęt tej klasy.

Ich design może się podobać lub nie, lecz na pewno wyróżniają się z tłumu prostych kolumn. Moc jakim dysponuje zestaw jest na tyle duża aby zapełnić dźwiękiem średniej wielkości pomieszczenia. Według nas jest to idealna propozycja dla osób szukających solidnych głośników na biurko, które mają być jak najbardziej uniwersalne.

 Edifier R1600TIII
 plusy:
zrównoważone brzmienie o wysokiej dynamice,
elegancka, dobrze wykonana obudowa,
głębokie basy jak na głośniki tej klasy,
dołączony do zestawu pilot,
efektywne ekranowanie,
idealna ilość mocy w stosunku do wielkości
 minusy:
wbudowany na stałe kabel zasilania,
tony wysokie mogłyby być mocniejsze w przypadku gdy podbijemy bas
 

Ogólna ocena:

Szacowana cenazestawu w dniu publikacji testu: ok. 370