Głośniki

Edifier R1700BT

przeczytasz w 4 min.

Dla osób, które szukają kolumn z łącznością bezprzewodową Bluetooth Edifier stworzył model R1700BT. Wizualnie nie różni się on znacząco od opisywanego wcześniej R1600TIII. Zmiany jednak możemy dostrzec nie tylko w obecności Bluetootha, lecz również w nieco innej charakterystyce dźwięku.

Jakość wykonania i ergonomia

Jak już wspomnieliśmy zestaw R1700BT nie wykazuje istotnych różnic w budowie w stosunku do opisanego wcześniej R1600TIII.

Zastosowane materiały jak również jakość wykonania są identyczne w obu przypadkach. W R1700BT lekko odchylona do tyłu obudowa została także wykonana z płyty MDF zapewniającej dobry rezonans. Tym co wyróżnia model z bluetoothem od uboższego brata jest ciemniejsza tonacja użytych barw. W tym przypadku mamy do czynienia z wysokiej jakości ciemnobursztynowymi, drewnopodobnymi okleinami ścian bocznych oraz pozostałą częścią obudowy w kolorze półmatowej czerni. Jest to bardziej stonowane połączenie kolorów od tego znanego z R1600TIII, gdyż zastosowane czarne głośniki nie wyróżniają się w tym przypadku aż tak bardzo jak na szarym tle odpowiednika bez łączności bezprzewodowej.

Zastosowana wciskana maskownica, wykonana ze sztucznego płótna jest identyczna jak w R1600TIII, jednak materiał, z którego została zrobiona w tym przypadku przybrał kolor czarny.

Rozmieszczenie oraz typ zastosowanych głośników nie zmienił się. Nadal mamy tutaj do czynienia z 19mm tweeterem oraz 4 calowym głośnikiem średnio-niskotonowym, które w połączeniu ze sobą potrafią generować dźwięki z przedziału 30Hz-20000Hz.

Układ złącz oraz przełączników jest niemal identyczny jak w R1600TIII, jednak został subtelnie dostosowany do obsługi bluetooth, co opiszemy poniżej.

Działanie łączności bezprzewodowej bluetooth

Łączność bezprzewodową bluetooth testowaliśmy w połączeniu z Nexusem 5 oraz iPadem 2-giej generacji. W przypadku obu tych urządzeń nawiązanie połączenia z kolumnami nastąpiło niemal natychmiast bez żadnych problemów.

Po podłączeniu urządzenia głośniki bezzwłocznie przełączają źródło dźwięku na kanał BT. Można to rozpoznać po zmianie koloru diody z zielonego na niebieski (znajduje się ona pod potencjometrami).

Można również manualnie uaktywnić kanał Bluetooth oraz go opuścić. Dokonamy tego dzięki dedykowanemu przyciskowi na pilocie (podobnym do znanego nam z zestawu R1600TIII lub R1280T) lub poprzez naciśnięcie i przytrzymanie potencjometru zmiany głośności.

Zasięg tego rozwiązania jest według nas wystarczający, gdyż udało nam się oddalić na 15 metrów od kolumn, a dźwięk nadal do nich docierał. Nie oszukujmy się, zwykle gdy słuchamy muzykę przez Bluetooth i tak nie wynosimy urządzenia dalej niż 5-7 metrów od zestawu (szczególnie w wypadku tak małych głośników), więc zasięg powinien ze spokojem wystarczyć.

Subiektywna ocena jakości dźwięku

R1700BT w porównaniu do R1600TIII ma całe 6W więcej mocy. Nie spodziewaliśmy się znaczącej różnicy jeśli chodzi o dźwięk generowany przez oba te zestawy i w zasadzie nie myliliśmy się.

Testowany zestaw tak samo jak jego tańszy odpowiednik oferuje dość ukierunkowany dźwięk. Jest on wycofany w przestrzeni w stosunku do kolumn, co spodobało nam się głównie przy słuchaniu muzyki koncertowej. Dodatkowe 6W sprawiło, że polepszyła się moc oraz soczystość odtwarzanego tonu. Różnica nie jest jednak olbrzymia - zestaw wciąż znajduje się w tej samej klasie jakościowej.

Tak samo jak w przypadku R1600TIII, również tutaj ekranowanie kolumn spisuje się bezproblemowo. Podczas odsłuchu ani razu nie odnotowaliśmy żadnych zakłóceń.

Brzmienie głośników jest w miarę analityczne, z lekko cofniętym środkiem w stosunku do reszty pasm. Dzięki regulacji tonów niskich oraz wysokich z łatwością mogliśmy znaleźć odpowiednie preferencje do wszystkich słuchanych przez nas utworów, niezależnie od gatunku muzycznego. Bas jest już obecny od najniższych głośności, jest on zwarty i nie sprawia wrażenia jakby był czymś zdławiony, chociaż nie schodzi tak nisko jak byśmy sobie tego życzyli.

Soczyste tony wysokie cechują się naprawdę niezłą dynamiką i melodyjnością. Charakterystyka tych kolumn sprawia, że nadadzą się do niemal każdego gatunku muzycznego. W delikatnych utworach jak Spoonful oraz Wiośnie Vivaldiego mogliśmy się przekonać o tym jak szczegółowym dźwiękiem potrafią grać te głośniki. Ze spokojem mogliśmy odróżnić od siebie poszczególne instrumenty i umieścić je w przestrzeni. Z drugiej strony cięższa muzyka pokroju Du Hast zespołu Rammstein nie nadwyrężała nadmiernie testowanego zestawu. Nie możemy mieć jednak nadmiernych oczekiwań odnośnie mocy. W końcu są to małe kolumienki biurkowe, a nie duże monitory studyjne.

Można zauważyć dużo większą zależność jakości dźwięku od głośności, w stosunku do R1600TIII. Słychać to szczególnie podczas bardzo głośnego odtwarzania muzyki. Tony niskie zaczynają się nagle dławić, przysłaniając przy tym średnicę, która staje się przytłumiona i niewyraźna. Podobna sytuacja nie była aż tak wyraźna w tańszym zestawie.

Jakość dźwięku przy łączności Bluetooth

Bardzo ważną kwestią w głośnikach z systemem łączności bezprzewodowej jest jakość odtwarzanego tą drogą dźwięku. Podczas naszego odsłuchu użyliśmy już wcześniej wspomnianego Nexusa 5 oraz iPada 2-giej generacji. Odtwarzany z tych urządzeń dźwięk przez Bluetooth różnił się od tego jaki usłyszeliśmy w trakcie odsłuchu przy pomocy kabla RCA<-> jack 3,5mm. W wielu przypadkach usłyszeć można było stratną kompresję. Zmiany te są jednak na tyle subtelne, że zauważą je jedynie osoby o wyczulonym słuchu. Przeciętny użytkownik, który chce po prostu posłuchać muzyki nie zwróci na to większej uwagi. Bardziej zauważalna jest różnica w głośności – tutaj BT wypada gorzej od łącznosci przewodowej.

Subiektywna ocena charakterystyki dźwięku (wśród zestawów 2.0 w podobnej cenie):

  • Tony niskie: 7/10
  • Tony średnie: 7/10
  • Tony wysokie: 7/10
  • Moc: 8/10
  • Głośność: 8/10

Podsumowanie

Podczas naszych testów zestaw Edifier R1700BT wypadł naprawdę dobrze. Jego dźwięk jest bardzo wyrównany, z dosyć obszerną możliwością jego regulacji co sprawia, że kolumny te nadadzą się do odtwarzania wszelakiej maści muzyki i nie tylko. Warunkiem jest ustawienie głośności maksymalnie na ¾ skali, gdyż powyżej tej granicy głośniki potrafią znacząco deformować dźwięk.

Niezaprzeczalną zaletą tych głośników jest również udany system łączności bezprzewodowej bluetooth, dzięki któremu możemy odtwarzać muzykę z urządzeń przenośnych jak smartfony czy tablety, a same głośniki ustawić gdzieś na trudno dostępnej półce. Tak samo jak w przypadku R1600TIII, testowany zestaw został wykonany z wysoką starannością dzięki czemu stanowi elegancką ozdobę biurka. Edifierów nie trzeba się wstydzić.

Polecamy je szczególnie osobom, które szukają dobrych niewielkich kolumn, o przyzwoitej jakości dźwięku, niebanalnym wyglądzie oraz dobrze działającej łączności bezprzewodowej.

 Edifier R1700BT
 plusy:
bardzo dobra jakość wykonania,
dobrze rozwiązana łączność Bluetooth,
zrównoważone brzmienie o wysokiej dynamice,
elegancki design,
mięsiste basy jak na głośniki tej klasy,
dołączony do zestawu pilot,
wystarczająco miękkie nóżki zapobiegające zarysowaniu powierzchni
 minusy:
wbudowany na stałe kabel zasilania,
tony wysokie są zagłuszane przez bas gdy go za mocno podbijemy,
cofnięcie środka pasma podczas głośnego słuchania muzyki bogatej w niskie tony,
nie do końca radzą sobie z najwyższym poziomem głośności,
cena mogłaby być trochę niższa
 

Ogólna ocena:

Szacowana cenazestawu w dniu publikacji testu: ok. 499