Procesory

Core i7-875K – charakterystyka

przeczytasz w 2 min.

Najtańszym przedstawicielem rodziny Core i7 jest model 860, natomiast model 870 pomimo niewielkiej zmiany częstotliwości działania jest układem znacznie droższym. Na tle jego ceny 875K przedstawia sie naprawdę atrakcyjnie.

ProcesorCore i7 870Core i7 875K
Nazwa kodowaLynnfieldLynnfield
Taktowanie2,93 GHz2,93 GHz
Max. Turbo3,6 GHz3,6 GHz
Podstawka11561156
Litografia45-nm45-nm
RewizjaB1B1
Ilość rdzeni44
Ilość wątków88
Pamięć L21 MB1 MB
Pamięć L38 MB8 MB
Zintegrowany układ graficznyNieNie
TDP95W95W

Jak widać po danych z tabelki, oprócz odblokowanego mnożnika nic się nie zmieniło – nawet rewizja pozostała ta sama.  Obie konstrukcje są wręcz identyczne, ale wersja z odblokowanym mnożnikiem jest znacznie tańsza, co stawia ją na uprzywilejowanej pozycji.

Procesor Core i7 875K sprawdzaliśmy w zestawie z płytą Intel DP55KG. Wraz z płytą dołączane jest oprogramowanie Intel Desktop Control Center, które w praktyce pozwala na manipulację wszystkimi właściwościami systemu od odblokowanego mnożnika zaczynając, przez opóźnienia pamięci RAM, wartości zasilania, aż po regulację szybkości obrotowej wentylatorów.

Trzeba przyznać, że jest to przydatne narzędzie, jednak - jakby nie patrzeć - część opcji i tak wymaga restartu systemu, a w BIOS-ie i tak znajdziemy więcej opcji, które pozwolą na bardziej precyzyjną manipulację ustawieniami platformy.

Z sporym zdziwieniem stwierdziliśmy, że podkręcanie za pomocą BCLK okazało się praktycznie niemożliwe. Nie wiemy czy było to spowodowane przez płytę główną, czy też procesor, i czy była to charakterystyczna cecha jedynie tego egzemplarza i7 875K, czy też może całej serii. W każdym razie musieliśmy się zadowolic podkręcaniem wyłącznie za pomocą mnożnika – i wiemy, że nie tylko my zetkneliśmy się z tym problemem podczas podkręcania tego procesora. Z drugiej strony redakcje niektórych wortali bez problemów podkręcały Core i7 875K za pomocą BCLK.

Przy użyciu chłodzenia powietrzem udało się osiągnąć taktowanie 4,5 GHz, ale komputerowi daleko było do stabilności. Całkowicie stabilną pracę uzyskaliśmy po podkręceniu procesora do 4,1 GHz. Nie jest to wynik szczególnie imponujący, niemniej cztery rdzenie pracujące w takiej częstotliwości powinny przynieść spory wzrost wydajności.