Procesory

Core i3 550 3,2 GHz

przeczytasz w 1 min.

Clarkdale były pierwszymi procesorami Intela wyprodukowanymi w procesie produkcyjnym 32 nm (Westemere). Modele Core i3 oparte są na mikroarchitekturze Nehalem i należą do najmniej wydajnych procesorów tej rodziny - nie licząc procesorów Pentium i Celeron, co jednak wcale nie oznacza, że są to produkty o małej wydajności.

Cechą charakterystyczną procesorów Clarkdale są dwa fizyczne rdzenie oraz możliwości obsługi czterech wątków naraz (technologia HT). Dodatkowo są one wyposażone w zintegrowany układ graficzny Intel GMA HD (733 MHz). Układ graficzny wykonany jest w procesie 45 nm, więc Clarkdale nie jest w pełni 32-nanometrową konstrukcją, ale hybrydową. Procesory te zostały pozbawione takich opcji jak technologia Turbo Boost oraz sprzętowe wspomaganie szyfrowania AES - zarówna jedna, jak i druga cecha występuje w procesorach Core i5 Clarkdale oraz Core i7 Gulftown.

 

Dotychczas najbardziej wydajnym przedstawicielem rodziny Core i3 było model 540 taktowany zegarem 3,06 GHz. Testowany przez nas Core 3 550 jest taktowany zegarem 3,2 GHz przy niezmienym współczynniku TDP (73W). Rdzenie najnowszego modelu 560 pracują w częstotliwości 3,33 GHz - TDP wciąż pozostaje na niezmienionym poziomie.

Dzięki zastosowaniu 32-nanometrowego procesu produkcyjnego procesory Clarkdale wydzielają niewiele ciepła i znakomicie się podkręcają. Testowy egzemplarz udało się podkręcić do 4,5 GHz, a z pewnością nie jest to granica jego możliwości. Procesor pracował stabilnie przy taktowaniu 4,2 GHz, czyli 1 GHz więcej od standardowej częstotliwości. Nie jest to zbyt imponujący wynik jak na układy Clarkdale, być może było to spowodowane zastosowaną płytą główną, która okazała się nieco kapryśna w kwestii podkręcania.

 

 Intel Core i3 550
 plusy:
32-nanometrowy proces produkcyjny
zintegrowany układ graficzny
dobre możliwości podkręcania
niski współczynnik TDP
 minusy:
tylko dwa fizyczne rdzenie
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 550 zł