Przeglądarki WWW

Chrome

przeczytasz w 2 min.
Pobierz: Google Chrome                                                                                             

Rzut okiem na Chrome

Chrome to przeglądarka stworzona przez Google. Główne założenia jakie ma spełniać to szybkość i intuicyjna obsługa. Główne okno przeglądarki utrzymane jest w lekkim stylu, który bardzo przypadł mi do gustu.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie paska z kartami na belce tytułowej przeglądarki. Muszę przyznać, że sprawdza się bardzo dobrze. Poniżej umieszczony został pasek z adresem:

Kliknięcie przycisku odpowiadającego za otworzenie nowej karty powoduje wyświetlenie panelu z miniaturami witryn, jakie do niego dodaliśmy. Do panelu możemy dodać maksymalnie osiem stron.

Po najechaniu kursorem do górnej krawędzi miniaturki możemy przestawić ją w w inne miejsce lub po prostu zamknąć.

Chrome pozwala także na przeglądanie internetu w trybie incognito. Zwiększa to zdecydowanie poziom bezpieczeństwa oraz daje pewność, że na komputerze, z którego korzystaliśmy do surfowania, nie zostały po nas żadne ślady.

Aktywny tryb przeglądania incognito możemy rozpoznać po umieszczonej przy pasku zakładek postaci detektywa.

Menadżer pobierania w Chrome nie wyróżnia się niczym specjalnym. Podstawową, a jednak często pomijaną kwestią jest wyświetlanie adresu docelowego do pliku. Następną wartą odnotowania rzeczą jest zintegrowana wyszukiwarka pobranych plików.

Bardzo przydatną funkcją jest natomiast automatyczne wykrywanie języka strony i proponowanie jej przetłumaczenia.

Menadżer zakładek zawiera podstawowy zbiór funkcji. Możemy tutaj tworzyć nowe foldery, dodawać nowe wpisy czy też importować lub eksportować aktualną listę zakładek.

Chrome ma szereg narzędzi developerskich. Ciekawą funkcją jest wyświetlanie fragmentu kodu odpowiadającego za wyświetlanie czy też działanie danego obiektu na stronie.

Dla przykładu – chcemy wyświetlić fragment kodu odpowiadającego za wyświetlanie linka na stronie. Wystarczy że z menu podręcznego wybierzemy adekwatną opcję, a przeglądarka sama przeniesie do odpowiedniej linii i zaznaczy dany fragment kodu.

Od niedawna Chrome pozwala na zmianę wyglądu przez motywy, które możemy pobrać z oficjalnej witryny. Do wyboru mamy szeroki wachlarz stylów z różnych kategorii.

Niektóre z motywów zmieniają tylko określone elementy, inne zaś całkowicie przebudowują wygląd przeglądarki.

Chrome obsługuje także dodatki. Proces instalacji rozszerzeń sprowadza się do naciśnięcia odpowiedniego przycisku obok opisu dodatku na stronie przeglądarki.