Monitory

23" Hyundai T236LD

przeczytasz w 2 min.

Wykonanie, ergonomia i podstawowa specyfikacja

Ten monitor jest przedstawicielem standardowych modeli skierowanych do użytku domowego. Z jednej strony trudno znaleźć w nim cechy wyróżniające się i nietypowe, z drugiej strony nie można też doszukać się poważnych wad.

Normą jest niestety, że producenci nie oferują w tym przedziale cenowym szerokiej ergonomii i funkcjonalności, ale nie musi się to wiązać z niską jakością wykonania i mało atrakcyjną stylistyką. Tak też jest w przypadku tego modelu. Okrojono go niemal z całej ergonomii, ale w zamian zaoferowano cieniutką obudowę, wysoką rozdzielczość matrycy i krawędziowe podświetlanie LED.

Przednia ramka otaczająca wyświetlacz wykonana jest w całości z czarnego błyszczącego plastiku, więc pracując w silnie oświetlonym pomieszczeniu możemy oczekiwać niezbyt przyjemnych odblasków. Powierzchnia silnie przyciąga kurz, ale jest dość odporna na zarysowania. Na szczęście samą matrycę wyposażono w matową powłokę, która bardzo skutecznie rozprasza światło, nie zniekształcając przy tym obrazu.

Producent deklaruje, że głębokość obudowy ekranu nie przekracza 18,5 mm. Jest to jednak tylko częściowo prawda, gdyż taki wymiar notujemy jedynie u góry ekranu, natomiast dół jest ponad dwa razy "grubszy".

Jeśli chodzi o możliwości regulacji położenia ekranu, to są one niemal zerowe. Ekran możemy jedynie pochylić do przodu o 5 stopni i do tyłu o 20. Zabrakło punktów montażowych systemu VESA.

 

Przekątna ekranu23”
Rozdzielczość1920 x 1080 pikseli
Czas reakcji5 ms
Rodzaj matrycyTN
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED Edge
Jasność i kontrast250 cd/m2, 1000:1
Kąty widzenia
poziom/pion
160/170 stopni
Złącza wideoD-sub, DVI-D z HDCP
Zasilaczzewnętrzny
Inne cechyanalogowe wejście audio, głośniki stereo

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 

Zestaw złaczy sygnałowych jest ubogi. Oprócz złącza DVI-D z obsługą HDCP do dyspozycji użytkownika oddano tylko analogowe D-Sub, przydatne przy współpracy z laptopem. Jest też jedno wejście audio (mini-jack 3,5 mm).

Brakuje złącza HDMI, które byłoby przydatne przy podłączeniu konsoli do gier (np. PlayStation 3). 

Docenić można za to podświetlanie LED Edge. Nie zapewni lepszej jakości obrazu niż typowe monitory LCD z lampami CCFL, niemniej pozytywnie wpłynie na zużycie prądu - to będzie wyraźnie mniejsze.

 

Ergonomia i wykonanie


Szerokie przyciski panelu ustawień odnaleźć można w prawym dolnym rogu ramki, natomiast pod nią widoczne są szczeliny stereofonicznego układu głośników. Ich jakość jest przeciętna. Tony średnie są wystarczająco mocne i wyraźne, ale soprany i basy nie są za dobre.

Tył obudowy jest praktycznie pozbawiony wszelkich ozdób. Wykonano go z jednego kawałka matowego plastiku dobrej jakości, który jest bardzo odporny na zarysowania i dobrze rozprasza światło.

Cała konstrukcja waży 3,8 kg i opiera się na małej i lekkiej podstawce wykonanej w całości z błyszczącego plastiku. Wyposażono ją w cztery maleńkie gumowe nóżki, które nie zapewniają dobrej przyczepności do podłoża, a wysoko położony środek ciężkości sprawia, że urządzenie chwieje się dość mocno przy wybieraniu ustawień.