Monitory

Jakość obrazu. Ocena

przeczytasz w 5 min.

Co tu dużo pisać, obraz jest po prostu bajeczny :) Doskonała jasność i kontrast, rewelacyjne odwzorowanie kolorów, świetna temperatura barw. Śliczna, czysta biel i głęboka czerń. Fantastyczne, super ostre czcionki - nawet z włączonym ClearType wyglądają doskonale.

A to wszystko potwierdzają jeszcze testy kolorymetrem. Mamy tu niemal wzorcową krzywą charakterystyki kolorów - żadna ze składowych RGB nie 'wychyla' się od pozostałych. Jak niemal każda matryca typu IPS, również i ta świetnie trzyma temperatury. W trybie Native, z ustawieniem kolorów na 6500K, przy zmianie jasności w zakresie od 20 do 100%, odchylenia temperatury są niewielkie.

Inną niespodzianką jest maksymalna luminancja. Jak widać poniżej, test wykazał aż 518 cd/m2, czyli o 10% więcej niż deklaruje producent.

ustawienia fabryczne STANDARD

Choć w MENU monitora nie jest dostępna regulacja gamma, to widać wyraźnie, że poszczególne tryby obrazu korzystają właśnie między innymi z różnic w jej ustawieniach. Dla 'Movie' 'Gaming' i 'Photo' poziom jasności i kontrastu jest cały czas taki sam - 100% i 50%, nawet temperatura kolorów jest identyczna ~6500K. Różnice, które widać na ekranie pomiędzy nimi, to różne poziomy gammy, co zresztą potwierdzają krzywe charakterystyki kolorów.

fabryczny tryb MOVIE

I tak dla trybu 'Gaming' jest ona nieco zwiększona - aby w 'ciemniejszych' grach dobrze było widać wszystko na ekranie (szczególnie takie Doomy, Quake, PREY etc.). Dla 'Movie' i 'Photo' zmniejszona, aby nadać obrazom większy kontrast i głębie.

  fabryczne ustawienia DV Mode:
 • STANDARD: luminancja ~500 cd/m2, temperatura 6300K
 • MOVIE: (wyższa gamma) luminancja ~500 cd/m2, temperatura 6300K
 • PHOTO: (niższa gamma, większy kontrast) luminancja ~480 cd/m2, temperatura 6500K
 • GAMING: (wyższa gamma, mniejszy kontrast) luminancja ~470 cd/m2, temperatura 6500K
 • TEXT: (jasność 50%) luminancja ~300 cd/m2, temperatura 6400K

  * We wszystkich trybach można definiować jasność i kontrast - monitor je dla nas zapamięta.
  W MOVIE, PHOTO i GAMING nie można regulować temperatury kolorów.

Ale luminancja 480cd/m2 to potworna dawka 'promieniowania' dla oczu. O ile zdjęć nikt nie będzie oglądać dłużej jak 30 minut, a filmów z reguły nie ogląda się z nosem przy ekranie, to na dłuższe giercowania zdecydowanie taka luminancja jest niezdrowa. W trybie 'Gaming' polecamy zmniejszyć jasność przynajmniej do 50% - oczywiście jeśli szanujecie swój wzrok. Nawet wtedy matryca będzie dawać około 300 cd/m2.

tryb GAMING z jasnością obniżoną do 50%

To samo dotyczy trybu 'TEXT'. Dłuższe czytanie, praca czy przeglądnie internetu przy fabrycznych ustawieniach NEC'a będzie horrorem dla Waszych oczu. Do takich zastosowań zdecydowanie polecamy użytkownikom tego monitora zjechanie z jasnością. Przy 20% będziecie mieć ergonomiczną, 'zdrową' luminancje na poziomie 160 cd/m2. Zaledwie 5% wyżej już skacze do poziomu 220!

tryb TEXT z jasnością obniżoną do 20%

W menu natrafiamy na ciekawie zapowiadającą się funkcje 'Advanced DV Mode' - DV to skrót od Dynamic Visual. Ponoć jest dedykowana przede wszystkim graczom, a po jej włączeniu obraz ma dynamicznie zmieniać jasność i kolory, w zależności od sceny na ekranie. Dla przykładu, zwiedzając ciemne zakamarki w takich grach jak np: Doom3 czy PREY, obraz miałby nieco rozjaśniać się, aby graczowi było łatwiej zobaczyć co jest na ekranie. Niestety, nie mogliśmy dopatrzyć się sensownego działania ADM, a już tym bardziej jakichś korzyści z tej funkcji. Prawdę powiedziawszy, miejscami efekt był wręcz odwrotny.

Chcieliśmy zrobić dla Was kilka fotek pokazujących działanie ADVM, ale z racji że ekran ma błyszczącą powłokę, na zdjęciach wychodził jakiś koleś z aparatem ;)

Równomierność podświetlenia. Co prawda pomiędzy środkiem a rogami ekranu jest rozbieżność sięgająca 19%, ale wszystkie rogi świecą z niemal identyczną jasnością, czyniąc ten ekran bardzo równomiernie podświetlonym. Mieliśmy już do czynienia z matrycami, w których rozbieżność nie przekraczała 10%, ale biorąc pod uwagę tak wysoką jasność 20WGX'a, jest to naszym zdaniem dobry wynik.

Jeśli chodzi o czas reakcji matrycy, to podawane przez NECa 12 ms jest prawie zgodne z prawdą. Smużenie na 20WGX jest zbliżone do naszej testowej, redakcyjnej iiyamy E511S. W programie testowym 'Pixel Persistence Analyzer' wypada na poziomie 6-7 punktów, a więc w praktyce jest szybka i tylko w niektórych testach czasami można odnieść wrażenie, że pojawia się lekkie smużenie.

Zresztą co tu dużo pisać, na NECu jeden cały wieczór przegrałem w PREY i jakość obrazu oraz szybkość matrycy oceniam jako w wyśmienitą. Zwłaszcza po ostatnim patchu dodającym rozdzielczości 16:10.

Kąty widzialności znakomite. Zarówno w poziomie i w pionie. Nawet po odchyleniu się o 70° w prawo i w lewo, kolory nie ciemnieją, ani nie łapią dziwnych odcieni. Inna sprawa, że z powodu 'szklanej' powłoki i odbijających się w niej refleksów, ciężko patrzeć na ekran pod takimi kątami.

Podsumowując

Kapitalny sprzęt. Taki panel aż miło było testować. Cena ponad 2000 zł za monitor oferujący taką jakość obrazu i funkcjonalność, nie jest bynajmniej wysoka. WGX po raz kolejny dowodzi, że w jakości odwzorowania kolorów, kątów widzenia i równomierności podświetlenia, matryce klasy IPS są nie do pobicia.
To fajnie, że na masową skalę tłucze się tanie ekrany TN, dzięki którym producenci monitorów mogą zaoferować bardzo tanie LCD'ki niewymagającym, domowym użytkownikom. Każdy, nawet najtańszy panel LCD z TN'en będzie zdrowszy, wygodniejszy i lepszy od dobrego CRT'ka. Ale taniość TN'ów bynajmniej nie prowadzi producentów monitorów w dobrym kierunku, bo jakość obrazu jaką oferują jest dużo poniżej poprzeczki którą ustawiły matryce IPS.

Po tygodniu testowania, NECa 20WGX bez chwili namysłu postawiłbym na swoim biurku, a to oznacza, że panel ten otrzymuje od nas naszą najwyższą rekomendację. Miejmy tylko nadzieje, że NEC nie oferuje tego modelu z dwoma różnymi typami matryc ;)

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
5/5
kolory: 5/5
równomierność: 4/5
kąty:
5/5
szybkość: 4/5
menu: 5/5
Podsumowanie:
zastosowanie monitora
do grafiki, gier, filmów,
Jakość wykonania
super
jakość obrazu
super
parametry
super
ergonomia
dobra
inne cechy
- tryby DV Mode
- sRGB
Ogólna ocena
super
 

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!