Monitory

Menu OSD. Jakość obrazu

przeczytasz w 2 min.

Menu Samsunga jest jak zwykle przyjemne i dobrze zaprojektowane. Nie ma również problemów z prędkością jego działania. Wypada natomiast skarcić producenta, że wśród języków do wyboru wciąż nie ma polskiego.

Funkcjonalność menu odpowiada klasie testowanego monitora - jest tu właściwie większość potrzebnych funkcji, bez tych najbardziej zaawansowanych. Jedyne wady to ustawienia korekty gamma i temperatury kolorów, które znajdują się w menu, ale nie są dobrze opisane. Aby dowiedzieć się, jakie wartości reprezentują poszczególne opcje trzeba studiować instrukcję lub szukać w Internecie.

W monitorze zaimplementowano znane z innych monitorów Samsunga funkcje MagicBright i MagicColor. Służą one do polepszenia kontrastu i kolorów. Szczególnie dobrze stosować je w grach i filmach - obraz staje się wówczas jaśniejszy i bardziej żywy.

    OSD w monitorze Samsung:
  • Picture > Brightness, Contrast
  • Color > MagicColor, Color Tone, Color Control, Gamma
  • Image > Coarse, Fine, Sharpness, H-Position, V-Position
  • OSD > Language, H-Position, V-Position, Transparency, Display Time
  • Setup > Auto Source, Image Reset, Color Reset
  • Information

Jakość obrazu

W monitorze zastosowano matrycę TN. Jak zwykle w przypadku ekonomicznych rozwiązań, ma ona swoje zalety i wady.

Zaletą są na pewno kolory, które w opisywanym Samsungu, jak na TN prezentują się zupełnie dobrze. Podczas pracy, czy grania niczego niepokojącego nie zauważymy. To, że monitor nie wyświetla pełnej palety barw można dostrzec dopiero wpatrując się w zdjęcia, czy filmy, w których występują przejścia odcieni żółtego i czerwonego. To klasyka - TN zawsze miały kłopoty z wiernym odzwierciedleniem na przykład koloru ludzkiej skóry.

Inny plus monitora to dobry czas reakcji, wynoszący około 10-12 milisekund. Smużenie jest dostrzegalne, zwłaszcza podczas pracy, ale kiedy włączymy grę, czy film, łatwo o nim zapomnimy. Warto też zaznaczyć, że włączenie MagicBright (funkcji poprawiającej jasność i kontrast) nie powodowało znaczącego zwiększenia czasu reakcji i powstawania smug, co nie było regułą w innych monitorach Samsunga.

W kwestii równomierności podświetlenia również nie jest źle - odchylenia jasności w rogach, wynoszące do 29% w stosunku do środka ekranu, to nic niezwykłego w TN. Podczas normalnej pracy żadnych negatywnych konsekwencji takiego stanu rzeczy nie dostrzeżemy. Jedynie podczas wyświetlania na całej powierzchni ekranu białej planszy testowej mogliśmy dostrzec lekkie przyciemnienia przy krawędziach. Gorzej ma się sprawa podczas oglądania filmów - czerń wyświetlana przez monitor jest szaro-fioletowa, a w dodatku przy górnej i dolnej krawędzi widoczne są odblaski - odpowiednio białe i fioletowe. Nie od dzisiaj wiadomo, że oglądając filmy na LCD trzeba często liczyć się z pewnymi niedogodnościami.

Optymalną jakość obrazu i jasność na poziomie 140 cd/m2 uzyskaliśmy po ustawieniu kontrastu i jasności na 60%. Temperatura kolorów w tej konfiguracji wynosiła 7100K i choć odbiegała trochę od ustawionych przez nas 6500K, to różnica nie była zbyt duża, biorąc (raz jeszcze) pod uwagę, że mamy do czynienia z matrycą TN.
równomierność podświetlenia
jasność: 60%, kontrast: 60%, 6500K

Po podbiciu jasności i kontrastu na 100% uzyskaliśmy maksymalną oferowaną przez monitor jasność - całkiem imponujące 315 cd/m2.

Największą wadą monitora pozostają dość słabe kąty widzenia. Siedząc tuż przed monitorem nie widać tego tak bardzo, ale oglądając na przykład film z ukosa jest to zdecydowane utrudnienie. Podobnie, jak a większości matryc TN, kąty są szczególnie słabe w pionie.