Płyty główne

Asus P5B Deluxe: Specyfikacja, wyposażenie, ergonomia

przeczytasz w 2 min.
Najważniejsze cechyBIOS 0507
ChipsetIntel P965 Express ChipsetFSB 1066 / DDR2 - 800
Chłodzenie chipsetuPasywne 
Zintegrowany dźwiękADI AD1988B /8 kanałowy 
Zintegrowany LANMarvell 8053 (Gigabitowy) 
Kontrolery ATAICH8R
6 x Serial ATA II
(RAID 0, 1, 0+1,  5, 10)
JMicron JMB363 Controller
1 x UDMA ATA 100/66/33
2 x Serial ATA II  (w tym jeden port na tylnym panelu płyty)
wyjścia/wejściana tylnym panelu
2 x PS/2,  COM
cyfrowe i optyczne wyjścia audio,
4 x USB 2.0, 2 x RJ-45
6 jacków audio
1 x FireWire
1 x External SATA
1 x Wireless LAN port
na płycie
2 x USB 2.0 (4 porty)
1 x FireWire
7x FAN (CPU, SYS, PWR)
CD-IN, front audio
Cyfrowe wejście audio (SPDIF IN)
WyposażenieAkcesoria
2 x płytka CD, instrukcja, instrukcja WiFi
1 x kabel IDE, 1 x FDD
6 x kabel SATA
Antena WiFi
Mikrofon ASUS Array,
Asus Q-Connector Kit,
dodatkowy wiatrak
Dodatkowe śledzie
1szt z 2 x USB
2szt z 1 x FireWire
Dodatkowe oprogramowanieNorton Internet Security 2006 (licencja 90-cio dniowa)
Pakiet oprogramowania  InterVideo
Cechy szczególne płytyASUS WiFi@Home
Crystal Sond
Quiet Thermal
Q-Connector
AI Nap
8 - fazowe zasilanie procesora
 

Pudełko, w którym płyta jest sprzedawana, prezentuje się elegancko, lecz jego typowe rozmiary nie zdradzają niestandardowej zawartości. Po otwarciu opakowania jesteśmy wręcz przytłaczani bogactwem wysypujących się z pudła kabelków, śledzi i kilku akcesoriów, których funkcji nie można się w pierwszej chwili domyślić. Od razu wiadomo, że w istocie mamy do czynienia z produktem "Deluxe". Sama konstrukcja płyta głównej również robi dobre wrażenie.

Rozmieszczenie wszystkich elementów jest przemyślane, o ile zakładamy, że w systemie znajdzie się tylko jedna karta grafiki. Bardzo ciekawe rozwiązanie to 'położenie' gniazda IDE, co ułatwia bezkonfliktowe poprowadzenie taśmy do napędu optycznego.

Wszystkie grzejące się elementy płyty są chłodzone pasywnie, a radiatory na chipsecie i układach MOSFET są dodatkowo połączone ciepłowodem. Dla lubiących szum wiatraków płyta jest jak znalazł, w różnych jej miejscach umieszczono 6 dodatkowych gniazdek FAN.

Co więcej, jeden wiatrak znajdziemy nawet w pudełku wraz z płytą główną. Dołączone chłodzenie jest jednak dość specyficzne, przeznaczone specjalnie do zastosowania na grilu pokrywającym układy MOSFET. Producent zaleca jego stosowanie tylko w wypadku, gdy zdecydujemy się na pasywne, bądź wodne chłodzenie procesora.

Na tylnym panel rzuca się w oczy wystający bolec - część umieszczonego na płycie kontrolera WiFi, do którego należy przykręcić dołączoną do zestawu antenę. Kolejnym niestandardowym elementem jest umieszczone z tejże strony złącze Serial ATA, dzięki któremu możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy.

Przy instalacji płyty swoją dużą funkcjonalność, jak na niepozorne rozmiary, wykazał element wyposażenia określony mianem Q-Connector.

Zazwyczaj najbardziej irytującym 'sprzętowym' etapem instalacji płyty głównej jest podłączanie kabelków panelu przedniego obudowy. Wymaga to zazwyczaj sporej zręczności i dobrego wzroku. Dzięki Q-Connector 'życie staje się prostsze', najpierw spokojnie podłączamy wszystkie kabelki do elegancko opisanej przejściówki, a potem jednym posunięciem wciskamy całość w gniazdo na płycie. Mała rzecz a cieszy.

Skromny napis Asus, pokrywa dosyć mocno świecąca diodę, inny element wpływający pozytywnie na wygodę użytkowania płyty. Dioda świeci na czerwono, gdy komputer pracuje, a na niebiesko, gdy jest tylko podłączony do zasilania. Dzięki temu największy gapa przypomni sobie o konieczności odłączenia zasilacza od prądu przed montażem czy demontażem komputerowych podzespołów. Duży plus dla ASUSA za dbałość o takie techniczne szczegóły.