Płyty główne

Wydajność. BIOS. Ocena

przeczytasz w 3 min.

Na ustawieniach fabrycznych nie odbiega od średniej. Nienajlepiej spisują się jednak funkcje, których celem jest automatyczne zwiększenie wydajności systemu. Uruchomienie technologii AI Nos odpowiedzialnej za dynamiczne podkręcanie CPU, czy PEG Link Mode za zwiększenie wydajności kart graficznych, nie przynosi rezultatów. W każdym razie efektów nie da się odnotować przy pomocy programów PCMark 2005 i 3DMark05.

wyniki przy ustawieniach 'normalnych'
PCMark05

3Dmark05


wyniki po włączeniu AI Nos i PEG Link Mode

BIOS

Umożliwia manipulowanie większością istotnych parametrów, nie jest niestety specjalnie przejrzysty. Ma też swoje wady. Choć w podmenu 'Jumper Free Configuration' istnieje możliwość ustawienia częstotliwości pracy pamięci na 1066MHz, w naszym wypadku wybór tej opcji zakończył się zawieszeniem systemu. Okazało się przy okazji, że przywrócenie wartości domyślnych BIOSU nie jest proste. Zgodnie z instrukcją obsługi, wiąże się to z koniecznością usunięcia na kilka minut bateryjki znajdującej się na płycie głównej.

Teoretycznie, przy zawieszeniu związanym z przetaktowaniem procesora, system powinien automatycznie ustawić w BIOSie wartości domyślne. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie zawsze się to sprawdza. Przy okazji, radzimy od razu wykonać aktualizację BIOS. Wersja 0204, z którą otrzymaliśmy płytę, błędnie wykrywała standardową częstotliwość pracy naszych pamięci.

Lista najważniejszych parametrów, jakie można regulować w BIOS płyty:

 • Bus Speeds: od 100 do 650MHz
 • PCI Express Frequency: Auto, od 90 do 150 MHz
 • Memory Speeds:  Auto, 400, 533, 667, 800, 889, 1067
 • DIMM Voltage Control: Auto, 1.8V do 2.45V ; z krokiem co 0.05 V
 • FSB Termination Voltage: Auto, 1.2V, 1.3V, 1.4V, 1.45V
 • CPU Voltage Control: Auto, 1.225V do 1.7000V ; z krokiem 0.0125V
 • NB Voltage: Auto, 1.25V, 1.35V, 1.45V, 1.55V
 • SB Voltage: Auto, 1.5V, 1.6V, 1.7V, 1.8V
 • czasy pamięci: CAS Latency; DRAM RAS# to CAS# Delay; DRAM RAS# Precharge ; Precharge Delay (Tras)

Płyta nawet całkiem dobrze się kręci. Bez problemów udało się nam uruchomić system operacyjny przy FSB = 370MHz. Całkiem nieźle, zważywszy na dosyć słabe chłodzenie, jakie zastosowaliśmy.

Podsumowując

ASUS P5B Deluxe to bardzo dobra konstrukcja. Producent zadbał o naprawdę solidne wyposażenie płyty. Jeśli chcemy zbudować funkcjonalny komputer, to jest to świetna podstawa. Minus produktu to mało skuteczny system auto-overclockingu. Jeśli użytkownik chce wycisnąć ze swojego sprzętu coś więcej, musi się sam postarać i trochę pogrzebać w ustawieniach BIOSU. Nie jest to jednak strasznie skomplikowane, a daje wymierne rezultaty.

Podsumowanie
 
Jakość produktu, instalacja
super
Wyposażenie i funkcje dodatkowe
super
Funkcjonalność i wygoda użytkowania
dobrze
Wydajność i podkręcanie
super
Ogólnie
Cena / możliwości płyty
super
 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!