Procesory

Intel Core i3-540

przeczytasz w 3 min.

 

Największe atuty:Największe wady:

Bardzo dobra wydajność w grach
Podatność na podkręcanie
Zebranie wielu ciekawych rozwiązań w jednym układzie
Podręczna pamięć poziomu trzeciego
Funkcja Hyper-Threading
Zintegrowany układ graficzny

Mógłby być tańszy

Liczba rdzeni: 2Cena: 550 zł

Intel Core i3-540 to następca opisywanego wcześniej i-530. Cały układ składa się - tak jak poprzednik - z dwóch oddzielnych konstrukcji. Rdzenie i pamięć cache zostały wykonane w technologii 32 nm, natomiast kontroler pamięci DDR3, kontroler magistrali PCI-Express i układ graficzny w technologii 45 nm. Niestety i tutaj zabrakło trybu TurboBoost, który odpowiada za podbijanie mnożnika. W odróżnieniu od Core i-530, tutaj producent podniósł taktowanie rdzenia do 3,06 GHz.

Wydajność procesora jak na układ dwurdzeniowy jest bardzo dobra, choć trzeba zauważyć, że aplikacje wykorzystujące cztery rdzenie zawsze „obsłużą” szybciej procesory czterordzeniowe. Chcąc wykorzystać zintegrowaną grafikę musimy nabyć specjalną płytę główną z chipsetem Intel H55 lub H57. Niestety, konstrukcja zintegrowanej grafiki nie pozwala na wykorzystywanie jej do najnowszych gier, a szkoda, bo większości takie rozwiązanie finansowe przypadłoby do gustu.

Podsumowując, procesor spełnia oczekiwania gracza: jest wydajny, a przy tym mieści się w granicach zdrowego rozsądku jeśli chodzi o cenę. Jeżeli ktoś poszukuje dobrego, dwurdzeniowego procesora do gier, Core i3-540 jest idealnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że cały procesor jest oparty na dwurdzeniowej konstrukcji. Jeżeli planujemy zestaw bardziej przyszłościowy, skłaniałbym się w stronę czterech rdzeni, ale to już kwestia patrzenia w przyszłość.

Specyfikacja techniczna: 

ProducentIntel
NazwaCore i3
Model540
Nazwa kodowaClarkdale
Typ gniazdaLGA1156
Technologia32 nm
Liczba rdzeni2
Taktowanie rdzenia3,06 GHz
Mnożnik23
Typ magistraliQPI
Kontroler pamięciDDR3
Taktowanie magistrali133 MHz
Pamięć cache L12 x 32 KB
Pamięć cache L22 x 256 KB
Pamięć cache L34096 KB
TDP73 W
Napięcie na rdzeniu1,168