Procesory

AMD Athlon II X4 620

przeczytasz w 3 min.

 

Największe atuty:Największe wady:

Dostateczna wydajność w grach
Kompatybilność z platformami AM2+, AM3
Podatność na podkręcanie
Stosunek jakości do ceny!
Najtańsze układy czterordzeniowe

Słaba wydajność w zastosowaniach jednowątkowych
Brak pamięci podręcznej poziomu 3

Liczba rdzeni: 4Cena: 390 zł

Seria X4 to obecnie najtańsze czterordzeniowe procesory na rynku. Układ, który scala cztery rdzenie w X4 nosi nazwę kodową Propus i został wykonany w technologii 45 nm. Niestety i w tym modelu nie uświadczymy współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu, choć dzięki temu procesor jest tańszy w produkcji, co przekłada się na ceny końcowe. Największą zaletą, jak to w procesorach AMD bywa, jest opłacalność - procesor pracuje wydajnie w większości gier, a nie jest przesadnie drogi.

Model 620 pracuje z częstotliwością 2,6 GHz i ma 512 KB pamięci L2 . Mnożnik został fabrycznie ustawiony na x13, co daje nam dość dobre możliwości podkręcania. Układ możemy zainstalować w płytach głównych z gniazdem AM3, jak i  AM2+, dzięki czemu ci mniej zamożni mogą zaoszczędzić na płycie głównej. Niestety, trzeba wziąć pod uwagę, że wybór modelu z gniazdem AM2+ pozwoli jedynie na montaż pamięci DDR2, co przełoży się na wydajność względem szybszych pamięci DDR3.

Niestety, w grach wykorzystujących jeden lub dwa rdzenie wydajność tego modelu nie zachwyca, ale w aplikacjach wykorzystujących wszystkie cztery rdzenie model 620 sprawuje się już bardzo dobrze. Teraz należy zadać sobie pytanie: skoro procesory czterordzeniowe zbliżone są cenowo do procesorów dwurdzeniowych, to które lepiej wybrać? Są plusy i minusy, na pewno procesory dwurdzeniowe będą lepiej sobie radzić z aplikacjami jedno- i dwuwątkowymi, ale potencjał czterech rdzeni jest bez wątpienia przyszłościowym rozwiązaniem.

Ze względu na niezwykle atrakcyjną cenę w stosunku do potencjału jaki drzemie w tym procesorze, mogę szczerze polecić ten model wszystkim, którzy szukają dobrego i przyszłościowego procesora za rozsądną cenę.

Specyfikacja techniczna: 

ProducentAMD
NazwaAthlon II X4
Model620
Nazwa kodowaPropus
Typ gniazdaAM3 (kompatybilne z AM2+)
Technologia45 nm
Liczba rdzeni4
Taktowanie rdzenia2,6 GHz
Mnożnik13
Typ magistraliHT
Kontroler pamięciDDR2, DDR3
Taktowanie magistrali2000 MHz
Pamięć cache L14 x 128 KB
Pamięć cache L24 x 512 KB
Pamięć cache L3Brak
TDP95 W
Napięcie na rdzeniu1,425