Akcesoria sieciowe

Instalacja i konfiguracja sieci

przeczytasz w 2 min.

Tworzenie sieci HomePlug jest dziecinnie proste. W standardowym układzie potrzebujemy przynajmniej dwóch urządzeń. Każde wpinamy do gniazdka elektrycznego, w którym docelowo mają się one znajdować. Następnie do portów Ethernet korzystając z dodanych do zestawów kabli podpinamy urządzenia w zależności od naszych wymagań. Przykładowo jeden z transmiterów podłączony może być do routera na piętrze, a drugi do komputera pełniącego rolę odtwarzacza multimediów w salonie. Już po tym zabiegu urządzenia powinny bez problemu się odnaleźć, jednak warto jeszcze zabezpieczyć połączenie. W tym celu przytrzymujemy na kilka sekund przycisk Pair na jednym z adapterów, a następnie w ciągu dwóch minut to samo czynimy na drugim. Po chwili sieć zostanie zabezpieczona 128-bitowym kluczem AES.

Instalacja i konfiguracja sieci

Jeśli jednak chcemy skorzystać z połączenia bezprzewodowego, a zakładamy, że tak jest skoro zdecydowaliśmy się właśnie na ten produkt, to powinniśmy uruchomić dołączoną do zestawu płytę CD. Znajdziemy na niej aplikację Management Utility. Po uruchomieniu jej na jednym z komputerów przyłączonych do transmitera odnajdzie ona wszystkie bramki w sieci. Klikając na Connect otworzy się z kolei strona konfiguracyjna, z której uzyskamy dostęp do wielu niezbędnych opcji i ustawień.

Instalacja i konfiguracja sieci

Panel konfiguracyjny, do którego dostajemy się po wcześniejszym zalogowaniu, do złudzenia przypomina ten znany z routerów TP-Link. Po lewej stronie znajdziemy zakładki prowadzące do różnych ustawień, po prawej natomiast zawsze umieszczona będzie pomoc, w której szukać możemy informacji o znaczeniu poszczególnych opcji. Na pierwszym ekranie wyświetlone zostaną informacje o stanie urządzenia, najważniejszych ustawieniach oraz adresach IP i MAC.

Instalacja i konfiguracja sieci

W zakładce Network Settings sekcji Powerline zmienić możemy nazwę naszej sieci. Jest to przydatne, kiedy w obrębie jednej instalacji elektrycznej funkcjonuje wiele połączeń. Zmiany zatwierdzamy jednym z dwóch przycisków. Set Local zmienia ustawienia jedynie na urządzeniu, do którego panelu zarządzania jesteśmy aktualnie zalogowani, natomiast Set All robi to na wszystkich bramkach w obrębie sieci pod warunkiem, że ich hasła konfiguracyjne są lokalnie zapisane.

Instalacja i konfiguracja sieci

Zakładka Station Settings oprócz wyświetlania ilości i listy podłączonych do sieci adapterów pełni również inną ważną funkcję. Możemy tutaj wprowadzić tak zwane hasła konfiguracyjne. Dzięki nim urządzenie będzie miało możliwość zdalnej modyfikacji ustawień zapisanych tutaj transmiterów. Pozwala to na przykład na szybką zmianę nazwy sieci.

Instalacja i konfiguracja sieci

Z płyty możemy również zainstalować program Powerline Utility. Za jego pomocą zrobimy dokładnie to samo, co przez przeglądarkowy panel konfiguracyjny. W zakładce Status znajdziemy informacje o lokalnym transmiterze i zmienimy nazwę sieci, do której należy. Network to nic innego jak lista innych podłączonych bramek. System natomiast to dostęp do funkcji administracyjnych, takich jak aktualizacja firmware czy zmiana nazwy całej sieci. Plusem aplikacji jest jednak to, że nie musimy pamiętać haseł i adresów IP, wystarczy uruchomić ją na podłączonym do adaptera komputerze.

Instalacja i konfiguracja sieci

Instalacja i konfiguracja sieci

Instalacja i konfiguracja sieci

Przeniesienie opcji konfiguracyjnych do uruchamianego z przeglądarki internetowej panelu to duże udogodnienie. Nie musimy dzięki temu trzymać zainstalowanych dodatkowych aplikacji. Z drugiej strony przydatny on będzie raczej w przypadku większych sieci lub dużych ich ilości funkcjonujących w jednym budynku. No chyba, że mówimy o ustawieniach sieci bezprzewodowej, ale o tym na następnej stronie.