Komputery

Ultimate Racing PC, czyli coś dla fanów F1

przeczytasz w 3 min.

W czerwcu firma Intel wpadła na pomysł stworzenia limitowanej serii 100 "superkomputerów" opartych na czterordzeniowych procesorach Intel Core2 Quad. Niezwykła była sama premiera komputera. Jak na ofi

Firma Intel jak zapewne wielu z Was wie, jest partnerem korporacyjnym zespołu BMW Sauber F1 Team. W czerwcu wpadła na pomysł stworzenia limitowanej serii 100 "superkomputerów" opartych na czterordzeniowych procesorach Intel Core2 Quad.

'Ultimate Racing PC' powstał z myślą o użytkownikach, którzy poszukują niepowtarzalnej konstrukcji. Komputer ten dedykowany jest przede wszystkim fanom Formuły 1, graczom komputerowym, jak i użytkownikom oczekującym wysokiej wydajności w aplikacjach multimedialnych. Limitowana seria komputerów powstała w liczbie 100 sztuk i każda opatrzona jest numerowanym hologramem oraz certyfikatem autentyczności. Komputer oznaczony numerem 001 został przekazany do testów Robertowi Kubicy, pierwszemu polskiemu kierowcy Formuły 1 startującemu na bolidach ze stajni BMW Sauber.

Co ma wspólnego komputer z Formułą 1? Ultimate Racing PC nawiązuje stylistyką oraz koncepcją do wyścigów Formuły 1. Został zaprojektowany i wyposażony w najnowsze osiągnięcia technologiczne jakie dotychczas opracowano dla komputerów stacjonarnych. Każdy element komputera został zaprojektowany w sposób całkowicie oryginalny, począwszy od kartonu, który nawiązuje do teamu BMW Sauber, poprzez stylizowaną na F1 obudowę. Futurystyczna obudowa komputera z opływowymi kształtami, przezroczystą, przyciemnianą maską, zakrywającą dostęp do napędów optycznych, nawiązuje do wyglądu kasku kierowcy F1.

Komputer dostępny jest z systemem operacyjnym MS Windows Vista Ultimate. Zastosowane w systemie dodatki, nawiązują do Formuły 1, w tym: ruchoma tapeta, multimedialny wygaszacz, a tradycyjne ikonki i symbole zostały zastąpione grafikami bolidu, kasku, itp.

Również dźwięki - każdy dźwięk jest odgłosem z F1 - np. włączając czy wyłączając komputer słyszy się dźwięk przejeżdżającego bolidu. Ciekawym dodatkiem jest terminarz wyścigów, dostępny z pulpitu, który na bieżąco odlicza czas do kolejnego wyścigu Formuły 1.

Komputer dostępny jest w sieci sprzedaży Komputronik w cenie detalicznej 6999 zł brutto. Szczegółowe informacje znajdują się na specjalnej stronie dedykowanej Ultimate Racing PC.

Niezwykła była sama premiera komputera. Jak na oficjalnego partnera zespołu BMW Sauber F1 przystało, firma Intel postanowiła zaprezentować tę maszynę polskim dziennikarzom nie gdzie indziej, jak na prawdziwym torze wyścigowym F1. To już jest coś.

Po około dwóch godzinach lotu i kolejnych dwóch przebijania się przez autostradę z Londynu do Northamptonshire, jeszcze przed 9 rano znaleźliśmy na jednej z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii: Test Event na torze Silverstone - czyli oficjalne trzy dni testowe dla kierowców F1 przed wyścigami w USA.

Pobyt na torze obejmował wiele atrakcji, które z reguły nie są dostępne dla widzów kupujących normalne wejściówki na tę imprezę. Między innymi 'odwiedzenie' 12 najbardziej spektakularnych odcinków na torze.

Na jednym z najbardziej popisowych zakrętów kierowcy wchodzą z prędkością do 250 km/h. Na torze cały czas testowało się 5 kierowców z różnych drużyn, więc było na co popatrzeć ;)

Chyba jedna z największych atrakcji, wizyta w pitstopie BMW Sauber. Opłacało się poczekać kilkanaście minut aż Timo zjedzie na tankowanie i zmianę opon, bo byliśmy tak blisko jak tylko można być przy bolidzie F1 na torze wyścigowym.

W przerwie pomiędzy testami na torze, wpadł na spotkanie z nami Timo Glock - jeden z kierowców teamu BMW Sauber. Mówił o... a o czym może mówić kierowca F1 ;) Wszyscy dziennikarze z Polski zostali nakręceni na spotkanie z Robertem, ale niestety, nie pojawił się w tym dniu na torze.

I w końcu, po tak dużej dawce atrakcji, w kampusie firmy Intel zwieńczeniem całej imprezy była oficjalna prezentacja komputera Ultimate Racing PC.

Komputer jak komputer. Idiotycznie było by pisać, że sprzęt wzbudził w nas jakiś szczególny zachwyt - w końcu na sprzęcie znamy się dobrze i widzieliśmy już nie jeden świetnie złożony pecet w naszej redakcji. Wszystko co można było powiedzieć po bliższych oględzinach o URPC to to, że maszyna jest faktycznie solidnie zmontowana i poskładana z konkretnych podzespołów.

Naszym przywilejem jest trochę ponarzekać, więc wytkniemy jedynie firmie Intel i producentowi komputera, że do takiego rasowego, wyścigowego peceta zaakceptowanego przez team F1, nie zdecydowali się dorzucić w komplecie także kierownicy. Tym bardziej, że na dysku Ultimate Racing PC znajduje się gra rFactor, w którą praktycznie nie da się grać na klawiaturze.

W całym tym projekcie najbardziej zainteresowała nas historia dobierania poszczególnych elementów. Gdybyśmy omawiali jeden/dwa komputery nie było by w tej specyfikacji nic nadzwyczajnego, lecz mówimy o 100 komputerach złożonych równocześnie, z takich samym komponentów. W tej sytuacji całkiem sensowne mogą być pytania, dlaczego właśnie takie i tej marki podzespoły trafiły do Ultimate Racing PC?

Zamiast domyślać się co i jak piszczy w tym superkomuterze, poszliśmy nieco na łatwiznę ;) i postanowiliśmy trochę pomęczyć pytaniami głównego inżyniera odpowiedzialnego za zestawienie i testowanie tej konfiguracji.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login