Komputery

Nowoczesny komputer z potężnym zapasem mocy

przeczytasz w 6 min.

Wiemy już, że podstawą całego komputera jest QuadCore Intela, a główna idea jaka temu przyświecała polegała na tym, aby dać użytkownikowi nowoczesny, czterordzeniowy procesor za względnie przystępną cenę.  Wielu użytkowników pecetów z pewnością będzie miało racje twierdząc, że czterordzeniowe CPU oferują moc znacznie przekraczającą dzisiejsze potrzeby graczy, ale właśnie taki zamysł przyświecał temu projektowi. Oddać w ręce gracza nietuzinkowy, nowoczesny komputer z pewnym zapasem mocy, w którym CPU nie będzie stanowił wąskiego gardła dla reszty podzespołów.

Na początek ustaliliśmy kolejność dobierania poszczególnym komponentów do tego zestawu:

 • Procesor: Intel Core2 Q6600 QuadCore 2.4 GHz
 • Karta graficzna: 2x Gigabyte GeForce 8800 GTS w trybie SLI
 • Płyta główna: ASUS P5N32-E nForce 680i SLI
 • Cooler CPU: Zalman CNPS 7500-Cu LED
 • Pamięci: Kingston HyperX DDR2 2x 1GB 800MHz CL5
 • Zasilacz ATX: Be-quiet Straight Power BQT E5-600W
 • Dysk twardy: Seagate 320GB Barracuda 7200.10 - 16MB SATAII, zapis prost.
 • Napęd optyczny: LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H30N SATA
 • Karta muzyczna: Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer

benchmark.pl: Co zdecydowało o tym, że w URPC znajdziemy dwie karty 8800 GTS w SLI, a nie jednego 8800 GTX? I dlaczego właśnie marki Gigabyte? Czy karty nie produkują za dużo ciepła w obudowie?

Michał Desperak - Komputronik: Komputer miał być zbudowany z najlepszych obecnie dostępnych na rynku komponentów, co zaowocowało wyborem płyty głównej na chipsecie Nvidia nForce 680i. Daje on prócz maksymalnej wydajności i nie przeciętnych możliwości overclockingu możliwość połączenia dwóch kart NVIDI w tryb SLI. Postanowiłem sprawdzić czy ma to przełożenie na wydajność. Wybór padł na dwie karty 8800GTS 320MB ponieważ wahałem się między nimi a minimalnie droższym od tego duetu 8800GTX. Po wykonaniu wielu testów okazało się, że dwa GTS-y są około 20-30 wydajniejsze do jednego GTX-a więc wybór był oczywisty. Wyniki testów można zobaczyć na stronie poświęconej komputerowi.

Co do producenta, tylko Gigabyte był w stanie dostarczyć taką ilość kart, która gwarantowała ciągłość produkcji. O głośności mogę powiedzieć tylko jedno, komputer jest praktycznie niesłyszalny. Zostało to osiągnięte przez takie umieszczenie wentylatorów w obudowie, które zagwarantowało optymalny przepływ powietrza i odprowadzenie wygenerowanego ciepła. Warto dodać, że wszystkie wentylatory chodzą na minimalnych obrotach.

benchmark.pl: Czy napotkałeś jakieś problemy podczas konfiguracji i testowania tych kart w systemie VISTA? Czy posiadacze platformy SLI mogą liczyć w najbliższym czasie na jakieś szczególne korzyści i wzrost wydajności w grach? Z pewnych źródeł wiemy, że nVidia chciałaby poważniejszego wsparcia SLI w najnowszej grze DX10 - Crisis.  

M.D.: To prawda, sterowniki obsługujące DX10 i SLI jeszcze się ostatecznie nie pojawiły. Na dzień dzisiejszy dysponujemy jedynie wersją BETA, na których to nie wszystko DX10 działa poprawnie. NVIDIA obiecuje lada chwila wydać nowe poprawione sterowniki. Natomiast z aplikacjami DX9 nie zanotowaliśmy żadnych problemów, wydajność i stabilność była doskonała.
Co do Crisis to na pewno pojawi się on ze wsparciem DX10 i SLI, ponieważ z dobrze poinformowanych źródeł wiem iż ciężko będzie pograć w rozsądnych rozdzielczościach i detalach bez dwóch mocnych kart na pokładzie. Dlatego jestem spokojny o wydanie nowych, bardzo wydajnych sterowników z obsługą DX10 i SLI

benchmark.pl: Czy dołączana do zestawu gra RFactor obsługuje SLI lub korzysta z wielordzeniowych CPU?

M.D.: RFactor korzysta z wydajności całego komputera, oczywiście SLI i wielordzeniowy procesor dają możliwość grania w najwyższych rozdzielczościach bez obawy o spowolnienia grafiki jaką gracz widzi. Sam producent nie mówi bezpośrednio o wsparciu dla tych technologii, ale zaleca minimum procesor dwu rdzeniowy o taktowaniu 2,4Ghz i jak najwydajniejszą kartę graficzną, którą bez wątpienia jest tandem 2x 8800GTS 320MB SLI (oczywiście w tej klasie cenowej)

benchmark.pl: Trzecim elementem podczas projektowania zestawu była płyta główna. Prawdę powiedziawszy nie dziwi nas ten wybór biorąc pod uwagę że mamy tu karty połączone w SLI. Dlaczego zdecydowałeś się na chipset 680i a nie np.: 650i?

M.D.: Jak już wspomniałem, komputer miał być oparty o najlepsze komponenty. Wybór padł na 680i ponieważ charakteryzuje się on wszystkim czego może oczekiwać współczesny użytkownik komputera. Łatwo porównać cechy 650i i 680i na stronie NVIDII więc nie będę się rozpisywał na ten temat zbyt długo. Od razu widać, że 680i jest przeznaczony dla prawdziwych Power User-ów, a 650i dla osób chcących posiadać szybki stabilny komputer wspierający technologię SLI, ale bez dodatków umożliwiających ekstremalne podkręcanie i granie na najwyższych obrotach.

benchmark.pl: Dlaczego ASUS? Czy w pierwszym etapie projektowania płyta ASUS miała jakichś rywali? Czy rozważałeś inne modele? Jakie zalety ma ten model płyty? Czy posiadacze tego zestawu mogą zabawić się w podkręcanie?

M.D.: Płyta ta ma same zalety. Po pierwsze jest marki Asus, po drugie ma świetną cenę, po trzecie jest pasywnie chłodzona, ma wręcz fantastyczne możliwości overclockingu. Można by było mnożyć pozytywy jeszcze długo. Moim zdaniem jest bez konkurencyjna jako najtańsza płyta na chipsecie 680i wykorzystująca jego wszystkie zalety.

benchmark.pl: Czy oprogramowanie dołączone do płyty odgrywa wg. Ciebie jakieś znaczenie w takim zestawie?

M.D.: Jeżeli potraktujemy jako oprogramowanie BIOS to oczywiście TAK. To właśnie BIOS pozwala kontrolować wszystkie podzespoły komputera i to właśnie od niego w głównej mierze zależy wydajność oraz jego stabilność, nie wspominając o możliwości overclocikngu.
Co do innego oprogramowania to na pewno użyteczny jest PC-PROBE, dzięki któremu możemy kontrolować warunki pracy komputera.

benchmark.pl: Wiemy że Zalman CPNS 7500 to świetna chłodnica CPU, ale czy są jakieś szczególne powody dla których zdecydowano się zastosować właśnie ten cooler? Czy użytkownik ma możliwość regulacji prędkości rpm, czyli głośnością?

M.D.: Głównym powodem jego użycia była potrzeba coolera, który był by przede wszystkim cichy, a przy tym wymogiem było, by jego wiatrak dmuchał w "dół" czyli w stronę płyty głównej. Jest to niezbędne w przypadku pasywnie chłodzonej płyty, ponieważ jest to jedyna możliwość odprowadzania z niej ciepła bez użycia dodatkowego wiatraczka. Oczywiście istnieje możliwość zmiany obrotów wentylatora, ale jest to konieczne tylko przy przetaktowywaniu procesora ponad 3Ghz. Do tej wartości chodzi on stabilnie na minimalnych obrotach.

benchmark.pl: Cooler Zalmana jest dość ciężki i z tego co wiemy zdarzały się przypadki, że w trakcie transportu potrafił się oderwać z koszyka i uszkodzić komputer. Czy stosujecie jakieś zabezpieczenia zapobiegające takim przykrym niespodziankom?

M.D.: To prawda, jego waga przekracza 800 gram ! Stosujemy kilka metod, które mają zapobiegać odrywaniu się wentylatorów. Są one dodatkowo spinane tasiemkami zaciskowymi aby zapobiegać ich wyczepianiu podczas transportu. Kolejną rzeczą jest karton do naszych komputerów. Został on tak zaprojektowany aby wentylator podczas transportu podróżował w poziomie a nie w pionie (czyli w normalnej pozycji pracy komputera w obudowie "TOWER"). Zmniejsza to do minimum siły na niego działające i nawet w przypadku gdy karton upadnie ze znacznej wysokości waga radiatora dociska go do płyty a nie próbuje oderwać.

benchmark.pl: Dziwi nas, że URPC wyposażony jest w pamięci działające tylko z częstotliwością 800 MHz? Płyta z chipsetem 680i oferuje przecież tryb 'unlinked' i pozwala na zastosowanie modułów 1066MHz. Dlaczego nie zdecydowano się na użycie mocniejszych pamięci? Co zadecydowało o wybraniu pamięci marki Kingston?

M.D.: Pierwszym czynnikiem był minimalny wzrost wydajności rzędu 2% przy cenie wyższej o 50%. Ten rachunek pokazuje, że przy wzroście ceny nie zyskujemy wydajności. Chipset 680i nie potrzebuje podnoszenia magistrali pamięci przy jednoczesnym podnoszeniu FSB procesora więc aby zachować akceptowalną cenę oraz optymalną wydajność wybór padł na DDR2 800MHz. Co do producenta tu zaważyła marka, wykonane w fazie testów badania stabilności zestawu oraz dostępność odpowiedniej ilości modułów tej samej jakości (tu również gwarancją jest marka Kingston)

benchmark.pl: Z własnego doświadczenia wiemy, że wybór najlepszego zasilacza ATX nie jest łatwy. Czym kierowałeś się podczas doboru optymalnej jednostki i ile modeli przetestowałeś zanim trafiłeś na ten odpowiedni? Co ostatecznie zadecydowało, że w zestawie znalazł się zasilacz marki Be-quiet o mocy 600W?

M.D.: Tu pracy było najwięcej. Test rozpocząłem od zasilaczy 500W lecz szybko okazało się, że komputer pobiera do 460W mocy co w praktyce oznacza pracę zasilacza na granicy jego możliwości. W obawie o jego bezawaryjność i zapas mocy podczas podkręcania komputera skłoniłem się ku mocniejszym modelom. Wybrałem kilka 600 watowych zasilaczy i rozpocząłem testy.
Szybko okazało się, że baaardzo trudno znaleźć zasilacz o mocy 600W, który pracował by cicho nie tylko po włączeniu komputera, ale nawet po wielu godzinach grania i osiągnięciu prawie 40 stopni w obudowie. Zdecydowana większość nawet bardzo renomowanych zasilaczy pracuje cicho tylko do momentu gdy w obudowie jest "chłodno", natomiast po rozgrzaniu się elementów komputera, a co za tym idzie wzrostowi temperatury w obudowie, zaczynają przyspieszać ich wentylatory i hałas staje się nieznośny!
Nawet gdy znajdziemy interesujący nas model, który pracuje poprawnie to zimny prysznic dostajemy od dystrybutora. Gdy okazuje się, że w całej Polsce można kupić raptem trzy sztuki ! Na szczęście rzutem na taśmę, dosłownie w ostatniej chwili trafiłem na zasilacz Be-quiet, który nie tylko jest niezwykle cichy i dość tani ale również nie było problemów z jego dostępnością.

benchmark.pl: Skoro jesteśmy przy zasilaczu, ile mocy pobiera cały zestaw i jak odprowadzane jest z  niego ciepło?

M.D.: Jak wspomniałem wcześniej pobiera on do 460W przy maksymalnym obciążeniu. Ciepło odprowadzają same karty graficzne, których standardowe wentylatory odprowadzają ciepło na zewnątrz obudowy, dodatkowo zamontowałem dwa nisko obrotowe wentylatory 120mm, jeden wdmuchuje zimne powietrze do obudowy dodatkowo chłodząc karty graficzne a drugi odprowadza je na zewnątrz. To daje optymalny "air flow" dzięki czemu komputer pracuje stabilnie i cicho nawet po wielu godzinach wytężonej pracy.

benchmark.pl: Swojego czasu w zestawach Geo-PC bardzo często można było spotkać dyski skonfigurowane w różne tryby RAID. Tym razem mamy tylko jeden dysk twardy. Czy to oznacza, że konfiguracje RAID nie są już tak popularne?

M.D.: Zdecydowanie mniej, stosuje się je raczej do zabezpieczenia danych a nie do podniesienia wydajności systemu dyskowego. Na rynku mamy wiele dysków, których wydajność z powodzeniem wystarcza w samodzielnej pracy. Należy również pamiętać o większej możliwości utraty danych przy zastosowaniu RAID-0 i zbyt dużych kosztach RAID-10 (min cztery dyski). Zastosowanie dysków w trybie RAID nie przełożyło by się bezpośrednio na główne zastosowanie URPC czyli granie a cena wzrosła by o kolejne kilkaset złotych

benchmark.pl: Czy obudowa, poza tym, że wygląda ładnie i pasuje do nazwy zestawu, oferuje coś specjalnego? Czy podoba się team'owi BMW/Sauber? ;)

M.D.: Oczywiście, wszystkie komponenty komputera były akceptowane przez TEAM, również obudowa. To ona jako pierwsza świadczy o jakości komputera więc musi być doskonale wykonana oraz zapewniać prawidłową pracę wszystkich elementów składowych (czytaj dobre chłodzenie). Walory estetyczne oczywiście też odegrały dużą rolę, wiele pytanych przeze mnie osób bardzo pochlebnie wypowiadało się na jej temat, również BMW SAUBER F1 TEAM

benchmark.pl: Co jest wg Ciebie najbardziej wyjątkowym elementem tego zestawu? Z czym były największe problemy podczas projektowania i testów?

M.D.: Myślę że na szczególną uwagę zasługuje osiągnięta wydajność przy zachowaniu minimalnego wydzielania hałasu, a przy tym stabilność pracy nawet podkręconego komputera. Jest to szczególnie trudne bez stosowania drogich, wyrafinowanych systemów chłodzenia. Przy tym spędziłem najwięcej czasu - były to ponad trzy tygodnie.

benchmark.pl: Ile zajęło projektowanie całego zestawu? Dobieranie poszczególnych komponentów, testowanie etc?

M.D.: Same testy i przygotowanie około 3 tygodnie. 100 komputerów montowało 6 osób. Zmontowanie i przetestowanie jednego zajmowało trzem osobom w sumie 5 godzin.

benchmark.pl: Czy to prawda, że zestaw URPC testował Robert Kubica? :)

M.D.: TAK :) Jak sam widziałeś jeden z komputerów został dostarczony na tor Silverstone podczas testów F1. Po prezentacji dla prasy komputer został przekazany Robertowi aby mógł on wprowadzić ewentualne zmiany w konfiguracji. Na szczęście obyło się bez zmian :)

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  0
  W 2007 to była mega maszyna. Teraz.. nie powala. :)

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login