Dyski zewnętrzne

Testy wydajnościowe

przeczytasz w 1 min.

Dysk wyposażony w interfejs USB 3.0 jest wstecznie kompatybilny ze znacznie wolniejszą wersją USB 2.0. Analogicznie jak w przypadku poprzednich recenzji dysków przeprowadziliśmy testy syntetyczne za pomocą benchmarka Crystal Disk Mark dla interfejsu USB 3.0 i 2.0.

Verbatim Store 'n' Go - USB 3.0Verbatim Store 'n' Go - USB 2.0
Po lewej USB 3.0, prawej USB 2.0

Różnica wydajności obu interfejsów jest oczywiście znacząca – szczególnie porównując zapis i odczyt sekwencyjny. Zmierzona prędkość zapisu na poziomie 106 MB/s jest bardzo obiecująca, ale jak przekłada się to na praktyczne osiągi?

Verbatim Store 'n' Go - port USB 3.0

Kopiowanie 3 plików wideo o łącznej wielkości 2,2 GB na dysk podłączony do portu USB 3.0 zajmuje zaledwie 21 sekund, a dla interfejsu USB 2.0 – 81 sekund. Oczywiście w przypadku większej ilości małych plików różnica byłaby mniejsza ze względu na narzuty czasowe związane z czasem dostępu do pliku oraz automatycznym skanowaniem plików stosowanym przez większość programów antywirusowych.


Na górze USB 3.0, na dole USB 2.0

Kopiowanie plików na dysk Verbatim Store 'n' Go
[sekundy] mniej = lepiej

USB 3.0 21
USB 2.0 81

Pakiet oprogramowania dołączonego do dysku jest dokładnie taki sam jak w przypadku modelu Freecom XXS 3.0, dlatego aby nie powtarzać tekstu zachęcamy do zapoznania się z fragmentem poprzedniego artykułu.