Routery

Instalacja i konfiguracja wstępna

przeczytasz w 2 min.

Instalację routera zaczynamy zgodnie z prośbą producenta od płyty CD z napisem Start Here. Po jej uruchomieniu naszym oczom ukazuje się prosty kreator, który pozwala na ustawienie jedynie podstawowych rzeczy. Resztę znajdziemy w przejrzystym panelu dostępnym przez przeglądarkę, ale o tym później.

Pierwszym krokiem jest oczywiście podłączenie kabli. W większości tego typu urządzeń wygląda to tak samo lub bardzo podobnie, ale na wszelki wypadek przywitani zostajemy objaśniającą wszystko planszą. Zgodnie z nią we właściwych miejscach umieszczamy kabel zasilania, łączymy port WAN z odpowiednim gniazdem modemu oraz podłączamy komputer do jednego z portów LAN. Co ciekawe w zestawie w zestawie znajduje się tylko jeden kabel sieciowy, więc stosując się perfekcyjnie do zaleceń będziemy musieli poszukać dodatkowego.

Po potwierdzeniu podłączenia sprzętu kreator sprawdzi poprawność połączenia z routerem, a następnie sprawdzi połączenie z Internetem. Jest to proces w pełni automatyczny, więc na tym etapie nie musimy wprowadzać żadnych danych. W kolejnym kroku poproszeni zostaniemy o podanie identyfikatorów sieci bezprzewodowych oraz hasła zabezpieczającego.

Po zakończeniu wstępnej konfiguracji pojawi się jeszcze na chwilę okno wyboru dodatkowego oprogramowania oraz niezbędnych do jego poprawnego działania pakietów .NET Framework. 

Teraz możemy przejść do dalszej konfiguracji, już przez przeglądarkę internetową. W pasek adresu wpisujemy adres IP routera, lub o prostu frazę "wdrouter". Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy pamiętać ciągu numerków. Po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do pulpitu urządzenia. Znajdują się tu skrótowe informacje o najważniejszych ustawieniach wraz z odnośnikami, gdzie możemy dokonać ich modyfikacji lub znaleźć więcej funkcji.

Zatrzymajmy się tu na chwilę, by powiedzieć o samym interfejsie. Jest on dwupoziomowy i zaprojektowany został tak, by nie sprawiać problemu nawet osobom niezbyt orientującym się w dziedzinie sieci komputerowych. Pierwszy zestaw zakładek daje nam dostęp do najprostszych, ale jednocześnie najistotniejszych funkcji. Drugi zestaw zawierający ustawienia zaawansowane omówimy później na przykładach. Menu jest również szybkie i bardzo przejrzyste. Dość łatwo odnaleźć tutaj interesującą nas funkcję, a przy okazji sprawia ono wrażenie nowoczesnego i dopracowanego.

Do zestawu niezaawansowanego producent zaliczył między innymi opcje konfiguracji sieci bezprzewodowych, w tym zmianę SSID i haseł dostępu, a także dodawanie urządzeń przez WPS. Inne istotne funkcje to zarządzanie nośnikami danych oraz konfiguracja dostępu internetowego, zapewniającego dostęp do danych przez Internet lub specjalną aplikację na telefony komórkowe.