Systemy operacyjne

Zniknie UAC i pojawi się DirectX 11?

przeczytasz w 4 min.

Mało miejsca na dysku i bez poczty e-mail - To nie żart – w Windows 7 zabraknie niektórych kluczowych narzędzi, które do tej pory były domyślnie zintegrowane z systemem. Dokładna lista nieobecnych programów nie jest jeszcze znana, ale wiemy już, że w „siódemce” nie znajdziemy poczty e-mail Windows Mail oraz programów Windows Movie Maker i Windows Photo Gallery.

Oczywiście Microsoft nie zamierza całkowicie rezygnować z tych aplikacji. Dostęp do nich zapewni nam internetowa platforma Windows Live (zestaw oprogramowania i usług), z której będziemy mogli pobrać odpowiednie programy. Rozwiązanie to sprawi, że użytkownicy nie będą poniekąd zmuszani do korzystania z narzędzi Microsoftu i równie dobrze będą mogli pobrać z internetu alternatywę – np. klienta poczty Mozilla Thunderbird. Dodatkowo takie posunięcie będzie mocnym argumentem dla firmy w wypadku ewentualnych oskarżeń o to, że stosuje praktyki monopolistyczne.

Gadżety w dowolnym miejscu na pulpicie (Fot. Ars Technica.com)

Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest jednak coś innego. Microsoft chce bowiem zachęcić użytkowników do korzystania z usługi Windows Live i – ogólnie – ze swoich narzędzie internetowych. Korporacja ma co prawda dominującą pozycję na rynku oprogramowania komputerowego, ale nie ma się czym pochwalić w internecie, bo częściej używamy aplikacji innych producentów, takich jak np. Google. W Polsce nie jest inaczej: na przykład z komunikatora Messenger korzysta tylko ponad 1 proc. rodzimych internautów.

Jest jeszcze coś, co sprawiło, że firma zdecydowała się przenieść część programów do sieci. System ma zajmować mniej miejsca na twardym dysku, jak również uruchamiać się szybciej. Z pewnością brak niektórych narzędzi odbije się na tym, że Windows 7 nie będzie konsumował tylu zasobów komputera co Vista, jak również przyczyni się do tego, że jego instalacja będzie zajmować mniej gigabajtów. A dlaczego firmie zależy, by nadchodzący system zajmował stosunkowo mało miejsca?

Michael Beck, jeden z menedżerów pracujących w zespole rozwojowym Windows 7, poinformował że firmie zależy także na tym, aby najnowszy system zapewnił odpowiednio dużą elastyczność. Ma to związek przede wszystkim z wolniejszymi komputerami biurkowymi, jak i ostatnio niezwykle popularnymi netbookami. Windows Vista ma na tyle wysokie wymagania sprzętowe, jak i zajmuje dość dużo miejsca na twardym dysku, że nie nadaje się do netbooków. Microsoft, aby „zaistnieć” w tym segmencie rynku, jest zmuszony do oferowania systemu Windows XP, który już dawno miał być spisany na straty. Z „siódemką” ma być inaczej. Steven Sinofsky, również pracujący w Microsofcie, wyjaśnia, że najnowszy system musi zajmować mniej miejsca, aby producenci mogli go instalować na dyskach SSD o pojemności wynoszącej nawet 16 GB. Bardzo istotne jest, by pozostała po instalacji OS-u powierzchnia dyskowa była w miarę zadowalająca i oferowała jeszcze sporo miejsca na inne pliki, dokumenty czy multimedia.

Biblioteki, czyli porządek automatyczny (Fot. Ars Technica.com)

Tutaj warto także wspomnieć o wymaganiach sprzętowych Windows 7. Te mają być bardzo niskie, aby system mógł zaistnieć właśnie w netbookach i innych urządzeniach cechujących się słabą wydajnością. Pewne jest, że będą znacznie niższe niż w przypadku Visty.

Zniknie UAC i pojawi się DirectX 11?

User Account Control (UAC; Kontrola konta użytkownika) co prawda pojawi się w Windows 7, ale nie będzie już irytować użytkowników. Microsoft chce wprowadzić w tej usłudze wiele zmian. Nic dziwnego, UAC jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych składników Visty.

Wsystemie Windows 7 mechanizm UAC zostanie poprawiony i nie będzie tak często wyświetlał komunikatu zmuszającego nas do potwierdzenia, że znamy skutki tego, co planujemy zrobić – w Viście UAC wyświetla się nawet wtedy, gdy korzystamy z niektórych apletów Panelu sterowania. Ponadto wyskakujące w Windows 7 komunikaty będą zawierać więcej informacji, a sam mechanizm będzie można ustawić według własnych potrzeb. Użytkownik otrzyma także możliwość wyboru grupy komunikatów, które mają, jak i tych, które nie powinny się wyświetlać. Miejmy nadzieję, że Microsoft rzeczywiście wprowadzi tego typu zmiany w UAC i przemieni to narzędzie w przydatny element systemu, dbający o bezpieczeństwo.

Kolejną nowością jaką znajdziemy w Windows 7 jest obecność najnowszych bibliotek DirectX 11. Obecnie nie wiadomo jednak, czy zostaną one zintegrowane w systemie już w momencie premiery, czy koncern z Redmond udostępni je dopiero później. W sieci można bowiem natrafić na informacje o tym, jakoby Microsoft nie zdąży przygotować DX11 w odpowiednim czasie i wprowadzi „siódemkę” wraz z wersją DX10.1. Później natomiast – w ciągu kilku miesięcy – DX11 pojawi się w systemowej usłudze automatycznych aktualizacji.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że tym razem Microsoft nie zmusi graczy do rychłej zmiany platformy. DirectX 11 zostanie udostępniony także posiadaczom Windows Visty. Nie powtórzy się sytuacja, w której wielu z nas zmieni system tylko po to, by uzyskać dostęp do najnowszych, cieszących oko efektów wizualnych w grach. Dla niezorientowanych w temacie wspomnę, że dostępny w Viście DirectX 10 był dostępny tylko dla tego systemu i Microsoft nie udostępnił tych bibliotek użytkownikom XP.

Jaki mamy wybór?

Oficjalnie potwierdzono dotychczas trzy wersje Windows 7: Ultimate, Enterprise oraz Small Businesses. Niewykluczone, że Microsoft wprowadzi jeszcze inne edycje (np. teraz wspomina się, że brakuje Home Edition), natomiast na pewno nie będzie ich tak dużo jak w przypadku Visty. Producent zdał sobie w końcu sprawę, że wybór jest dla klienta ważny, ale nie można z tym przesadzać. Zdaniem niektórych idealnie byłoby, gdyby Windows 7 był dostępny w dwóch wersjach (dla użytkowników domowych i dla firm), lub też w jednej, tak jak robi to Apple. Tak się jednak nie stanie.

Ciekawa funkcja w interfejsie: Aero Shake

Czym będą różniły się poszczególne wersje systemu? Microsoft informuje, że zarówno Enterprise jak i Ultimate zostaną wyposażone w funkcję BitLocker do szyfrowania danych, która wręcz musi znaleźć się w edycji dla firm (Enterprise) oraz – co oczywiste – w Ultimate, czyli wyposażonej we wszystkie możliwie funkcje. Niestety użytkownicy decydujący się na Windows 7 Small Businesses (małe przedsiębiorstwa) będą musieli pomyśleć o alternatywach. A jeśli nie będziemy zainteresowani zamiennikiem? Wówczas można zawsze skorzystać z funkcji Windows Anytime Upgrade, dzięki której po uiszczeniu odpowiedniej dopłaty otrzymamy możliwość ulepszenia posiadanej edycji. Jest to bez wątpienia przydatne narzędzie, pozwalające na rozłożenie w czasie planowanych wydatków w związku z systemem – docenią to zwłaszcza firmy, które będą kupować sporo egzemplarzy.
Pozostałe różnice pomiędzy edycjami Windows nie są jeszcze znane lub oficjalnie potwierdzone (przynajmniej w trakcie pisania tego artykułu).

Kiedy Windows 7 trafi na sklepowe półki? Mówi się, że albo pod koniec przyszłego roku, albo na początku 2010. To właśnie wtedy ma przypaść premiera systemu i wtedy też każdy z nas się przekona, czy „siódemka” będzie udana. Wielu użytkowników Windows XP zaczyna powoli deklarować, że wymieni wówczas wysłużone okienka na najnowszą wersję, całkowicie ignorując przy tym Vistę. Przesiadka z XP na 7 to na pewno ciekawa sprawa.

Na razie Windows 7 może się podobać i zapowiada się interesująco. Jeśli Microsoft wprowadzi w nim wszystkie z zapowiadanych zmian i nowości, system ten może okazać się naprawdę świetny. Nowoczesne technologie, ładny i przyjemny w obsłudze interfejs, stosunkowo niskie wymagania sprzętowe, szybsze uruchamianie się, poprawione bezpieczeństwo… Co więcej, Microsoft chce nawet zadbać o to, by w momencie premiery systemu nie brakowało do niego sterowników, pozwalających na współpracę z różnymi urządzeniami (głównie chodzi tu o peryferia). Podczas Windows Hardware Engineering Conference przedstawiciele firmy apelowali do producentów, by poważnie potraktowali tę kwestię i wzięli się już do pracy.

Krótka opina końcowa

Według mnie warto czekać na najnowszy Windows. Microsoft wyraźnie stara się odbudować zaufanie użytkowników i chce wprowadzić na rynek naprawdę dobry system operacyjny. Jeśli tak się stanie, może w trakcie jego użytkowania dojdziemy do wniosku, że w skali szkolnych ocen zasługuje on na „siódemkę”? :) Czas pokaże.

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  tak jest napisane w przedostatnim akapicie:
  "Jeśli Microsoft wprowadzi w nim wszystkie z zapowiadanych zmian i nowości, system ten może okazać się naprawdę świetny"
  boję się niestety że będzie podobnie jak z vistą (zapowiadano niemalże rewolucję, a wyszło co wyszło)
  pożyjemy, zobaczymy
  pozdrawiam
  • avatar
   mgkiler
   0
   Zapowiada sie OK.

   Zastanawiam sie tylko ile osob przyklejonych na dobre do interfacu XP tak bardzo ze nie chcieli Visty przejdzie na 7... Czarno to widze :)

   Z drugiej strony to dobrze jak ms nie zarobi.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ja to jestem ciekawy, jak będzie w Windows 7 wyglądać sprawa z DRM
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wygląda jak Vista, w dodatku już mają wersje beta gotowe, to znaczy że praktycznie nic nowego nie dodali do tego systemu.
     Xp vs Vista to ze znaczących korzyści było przyśpieszenie działania na dużej ilości ramu i wykorzystanie dwóch rdzeni, optymalizacja staru i zamykania. Same gadżety i coś typu aero można i na xp zrobić. Czy windows 7 będzie jeszcze szybszy?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Wydaje mi się że siódemka będzie jak XP, jednak nigdy nic nie wiadomo, zobaczymy
      • avatar
       trOLLO
       0
       Jak to będzie zobaczymy. Póki co mam viste i jak narazie z systemu jestem zadowolony, ale z tego co przeczytałem i mogę zobaczyć, mogę już teraz powiedzieć, że raczej na Windows 7 będe się przesiadał jak tylko się pojawi :)
       • avatar
        Darkeners
        0
        Ja mam Viste Home Premium i powiem tak, że w to Anytime Update to ja wątpie, pewnie wyjdzie na to, że Updateując z poszczególnej wersji wyszło by tak drogo, jak 2 takie systemy.

        Kiedy kupowałem Home Premium Update z XP kosztował prawie tyle, co pełnoprawny system w wersji BOX, w końcu zdecydowałem się na box.

        Mam nadzieje, że Microsoft przygotuje jakiś tanią możliwość przesiadki z Visty na Windows 7 i mam nadzieje, że wersji systemu nie będzie więcej niż 4. 3 to Idealnie. Home, Small B. oraz Ultimate, które defacto jest Corporate...
        • avatar
         arkadeusz
         0
         Czasy gdy system "wlewał"się do kompa w momencie włączenia np.Amigi mineły bezpowrotnie?? Ze względu na różnorodność potrzeb i oczekiwań od sytemu oraz mnogość sprzętu (Plug and Play) nie będzie już (narazie) łatwych .Ja bym oczekiwał mozliwości wyboru elementów jakie można zainstalować z nowym system w zależności od moich potrzeb.
         • avatar
          Qpers
          0
          @Pacucman

          Co masz na myśli pisząc, że "Xp vs Vista to ze znaczących korzyści było przyśpieszenie działania na dużej ilości ramu i wykorzystanie dwóch rdzeni, optymalizacja staru i zamykania."?

          Windows XP wykorzystuje dwa rdzenie. Czy mniej optymalnie? Zachęcam do porównania w testach. Co rozumiesz pod pojęciem "dużej ilości ramu"? Jeśli 4GB to nie dużo, to masz rację, bo dopiero od 8GB można powiedzieć, że Vista radzi sobie lepiej (pomijając fakt, że sama połyka 1GB). Ale widzę, że jest jeszcze śmieszniej: "optymalizacja startu i zamykania" - znajomy niedawno zainstalował Vistę na sprzęcie C2D 1.7Ghz (około), 2x1GB RAM DDR2 Dual Chanel, 800mhz, dysk twardy 160GB SATA II i jego system startuje, jak i zamyka się zdecydowanie wolniej, niż mój wysłużony Windows XP PRO na procesorze Ath XP 1700+, 256 RAM DDR, dysk IDE.
          • avatar
           CougarV6
           0
           "Wielu użytkowników Windows XP zaczyna powoli deklarować, że wymieni wówczas wysłużone okienka na najnowszą wersję, całkowicie ignorując przy tym Vistę."

           Chyba się przyłącze do tej deklaracji.

           Nie dlatego iż jestem przekonany, że 7 będzie super systemem., ale dlatego że w 2010 po prostu będę zmuszony przesiąść się na 64 bity. Pozatym grzechy Visty, mam nadzieje będą w dużej części usunięte w siódemce.
           • avatar
            konku
            0
            "Przewidziano nawet możliwość chwilowego ukrycia wszystkich otwartych okien, aby użytkownik mógł zerknąć na pulpit."
            Hmm - faktycznie "nowość" :P
            • avatar
             agnus
             0
             XP x64 obsługuje powyżej 4GB pamięci bez problemu. Tak samo i multicpu.
             Vista obsługuje gadżety w każdym miejscu pulpitu więc nie rozumiem dlaczego to miałaby być nowość w Windows7...

             Najlepszy do tej pory Windows do pracy to wspomniany XP x64. Szybki, stabilny, nie jest zasobożerny. Ale M$ musi się nachapać więc kupujta Viśtę a za chwilę W7..
             • avatar
              azazello86
              0
              "Widgety (lub prościej: gadżety), które w Viście mogliśmy umieszczać wyłącznie na bocznym pasku narzędzi, w Windows 7 można będzie wyświetlać bezpośrednio na pulpicie. Nie trzeba będzie pozbawiać się cennej powierzchni roboczej tylko po to, by korzystać np. z jednego, ulubionego gadżetu."
              Co wy pier... przecież to już jest. U siebie mam tylko kalendarz oraz zegarek w dowolnie przez siebie umieszczonym miejscu.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Używam windows7 jako głównego systemu od miesiąca. Kompletnie zapomniałem że to już się nie nazywa vista. Nie mam żadnych problemów, wszystko śmiga i na dodatek szybciej! Łacznie z grami! Gta4 chodzi lepiej niż na vista x64.
               Pozdrawiam.
               • avatar
                agnus
                0
                Aa co do gadżetów pewnie chodziło im o to że to będzie działało na zasadzie OSD - "wtopione w tapetę". No cóż, można sprawdzić ale nie żebym dla czegoś takiego kupował nowy Windows.
                • avatar
                 marioking
                 0
                 Dla mnie wystarczy jesli zoptymalizuja system i bedzie mial rosadne wymaania i juz bedzie mial sens bytu(w/g mnie). Viste bojkutuje, bo byla niechlujna i za duzym kosztem osiagnieto to co oferuje. Vista to bylo zaprzeczenie idei systemu, cos co zzera tyle zasobow kompa dla samego bytu to ochyda.
                 • avatar
                  sobson
                  0
                  prawda o nowym systemie jest taka ze paradoksalnie musi byc taki sam jak stary system. Nie oszukujmy sie, microsoft zarabia najwiecej na korporacjach gdzie licencje i pomoc techniczna to bardzo duze koszty. Jezeli oprogramowanie nie bedzie kompatybilne z softem który dana firma uzuwa to taka firma po prostu rezygnuje z przesiadki, tym bardziej ze przeciez wysłużony juz XP jest jeszcze w bardzo dobrej kondycji. Jest to dobry i stabilny system (po wielu latach latania), mało kto potrzebuje dzisiaj technologii i wodotrysków z Viśty ktora co by nie mowić jest solą w oku giganta z Redmond. Nie chce tutaj nikogo urazić ale wg mnie ludzie instaluja viste w 90% dla wygladu bo, poza może zwiększonym bezpieczeństwem systemu w stosunku do poprzednika to jednak dla wiekszości użytkowników nie wnosi on za wiele dobrego. Gdyby Viśta wio nie była wciskana na siłe z nowymi komputerami to jej udzial w rynku szacunkowo osiagnałby moze kilka %.
                  • avatar
                   CougarV6
                   0
                   Sobson- 100% racji
                   • avatar
                    Fiona
                    0
                    Bez emocji oceniając to Win 7 to praktycznie Vista S.E. (podobnie jak win 98 i Win 98 S.E.)
                    Usuneli najbardziej rażące użytkowników problemy, dodali troszkę wodotrysków i nic ?

                    Pomijając Dx11 wszystko inne można mieć w podobnej formie na XP bez wydawania kilkuset złotych i uczenia się na nowo systemu ?

                    Póki mnie np. brak sterowników nie zmusi do zmiany systemu to będę dinozaurem i zostanę przy XP. Najwyżej przeskoczę na wersję 64 bitową.

                    A kolega sobson ma 100% racji
                    • avatar
                     Szymon331
                     0
                     Mnie wydaje się że będzie tak: W 2010 kiedy wyjdzie Windows 7 Vista będzie już pełnoprawnym systemem który doczeka się tylu poprawek że nie będzie problemu z jego działaniem i kompatybilnością. Komputery będą na tyle szybkie że każdy zapomni o tym że miał on kiedyś wysokie wymagania. Sądzę że Windows 7 okaże się ponownie systemem który potrzebować będzie masy poprawek i dopiero po roku czasu stanie się w mirę zjadliwy.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      W viście jest za dużo wodotrysków które zapychają. Zajada zasoby pamięci i nie działa szybciej. To już wiemy. Obecnie używam V-ultimate. Dx-10 mnie zmusił. Ogólnie jak ktoś ma pojęcie o dobrej konfiguracji systemu nie zauważa wolniejszego działania niż XP.
                      A jeśli chodzi o interfejs to znowu będzie to samo. Zmuszanie ludzi do jednego koloru męczącego oczy. Jak zwykle trzeba będzie się napocić żeby to zmienić. AERO jest kiepskie i do tego potrafi się przy programach wyłączyć. Powinni zaimplementować do 7-ki LUNĘ i standardowy wygląd. Kiedy się nauczą że ergonomia jest ważniejsza niż wygląd. Mam nadzieję że nie poutykają różnych opcji w panelu sterowania.
                      Trzymajmy kciuki. Jest szansa że będzie chociaż trochę lepiej.
                      • avatar
                       nicrame
                       0
                       Na serwisach warezowych mozna czasem spotkac takie wersje Lite visty. Zajmuja zwykle tyle co normalny system (czyli 1p lytke CD), po zainstalowaniu nie zjadaja wiekszosci HDD, a dodam jeszcze, ze nie posiadaja wiekszosci nieuzywanych skladnikow systemu. Z tego co pisze MS, to bedzie dokladnie to samo, tylko z nowymi poprawkami GUI oraz DX11. Nadal ine bedzie nowego systemu plikow. System dalej pewnie sie bedzie uruchamial dlugo i ogolnie rzecz biorac, nie widz rewolucyjnych zmian na lepsze. Faktycznie to taka Vista SE.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Hmmm Czy nie macie wrażenia że pulpit został "zerżnięty" z KDE ? Uważam że Windows za kilak lat powinien dołączyć do rodziny "open source" Może właśnie w tym kierunku zdążają ? (heheheh pobożne życznenia). Fakt faktem nic nowego nie zaprezentowali. Pousuwali trochę wodotrysków coby nie muliło i grono laików będzie znowu "piać peany" na temat szybkości.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         ja napewno sie przerzucę z XP na 7. Bo i tak mi bardzo brakuje DX10 na XP...
                         • avatar
                          Qpers
                          0
                          @agnus

                          Z tego, co wiem, dla Windowsa XP 64 bit nie ma jeszcze odpowiednio wydajnych sterowników i wypada słabiej, niż 32 bitowa wersja przy tej samej konfiguracji (do 4B RAM rzecz jasna).

                          Tak, czy inaczej: Windows Vista jest dobry dla ludzi, którzy lubią mieć coś nowego, bo "jest nowe". Pozostaje modlić się o biblioteki DX10 dla Windowsa XP. Wtedy panowie z MS będą mogli sobie Vistę zostawić na własnych, firmowych komputerach, bo nikomu rozsądnemu nie będzie już potrzebna.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           Najlepsze jest, ze komp na ktorym testowali Aero Shake, mulil. :)
                           • avatar
                            zaq88
                            0
                            Zawsze było warto
                            • avatar
                             mehico
                             0
                             z tego ze jak gdzies czytalem to 7 ma byc wersja przejsciowa,i MS pracuje nad jakims innym systemem.
                             wydaje mi sie ze z XP bedzie jak z 98SE, smierc naturalna, tylko pytanie ktory system bedzie "tym" killerem, bo vista dla mnie jest jak win ME, normalnie wziasc i sie pociac.
                             pozdrawiam
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ja tam poczekam do pierwszego sp do 7 i procesorów ponad czterordzeniowych, a na razie do giercowania mam xp, a do wszystkiego innego świetnego Pardusa (GNU Linux) z którego aktualnie stukam:-)
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               a ja powiem tak:
                               xp jest spoko, vista jest spoko, a svr2k8 jest bardziej niz spoko. ;]
                               za to opisane wyzej "nowinki" w7 sa slabe, co najwyzej dobre na update visty, a nie na nowy system. howgh ;]
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Jeszcze systemu nie ma a już marudzenie.
                                Będzie ok, tak samo ludzie zrzędzili po premierze xp bo mieli za słabą konfigurację i woleli 98se/wine me.
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Vista to taki Windows Millenium. Niby coś nowego ale w praktyce raczej gorszy od poprzednika. W takim razie, Windows 7 będzie 'nowym Windowsem XP'.

                                 Mam nadzieję, że Microsoft już nie reprezentuje hasła: "Chcieliśmy jak nigdy, wyszło jak zawsze" .
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Windows 7 jest na silniku Visty, i to wiemy, porownywanie Visty z Milenium to glupota bo milenium to byla nakladka na 98 natomiast potem wyszedl XP jako nakladka na 2000 :-)

                                  Co do visty, LUDZIE ona naprawde dobrze chodzi.. Jakos mam nieodparte wrazenie ze srodowisko antyvistowe to ci sami ludzie ktorzy kochaja Fire Foxa, ktory z calym szacunkiem w wersji 3 jest h.... , zle interpretuje kod, i nie wyseitla polowy stron poprawnie chociazby www.digart.pl

                                  Co do Windowsa 7 to jak sie wam vista nie podoba to gwarantuje ze z 7 bedzie jeszcze gorzej, bo bedzie jeszcze bardziej inny niz kochane XP, niestety ale skostniali konserwatysci musza sie przelamac i przestawic w koncu na cos nowego...
                                  • avatar
                                   pit2001
                                   0
                                   No to jaj mam pytanie.
                                   Jeżeli sam MS wie że zwalił sprawę z VISTĄ to jeżeli faktycznie 7 będzie lepsiejsza to za ile MS da mi ją jako UPGRADE do VISTY ?? W moim mniemaniu każdy nabywca OEMA, BOXA i MOLPA VISTY jaką 7 powinien dostać za FREE.
                                   Nie mówię tu nawet o preinstalkach, bo to żałosne zagranie MS było, wciskać VISTE do każdego notebooka, nie patrząc się na to czy komputerek ten pociągnie tego kloca.
                                   Czekałem jeszcze na VISTE w Eee. To by była szopka ;)
                                   • avatar
                                    Darxis
                                    0
                                    Z pewnością sobie kupię nowy system operacyjny jak wyjdzie.
                                    Na razie jakoś sobie poradzę ze śvistą.
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     System operacyjny jak nazwa wskazuje służy do zarządzania procesami, i urządzeniami podłączonymi do kompa. Mowiąc prosto ma służyć do uruchamiani i zamykania progrmów i do umożliwienia im korzystania z kart graficznych dysków a czasami i różnych wodotrysków. M$ potrafi dorobić filozofię do wszystkiego nazwać stare troszkę inaczej, coś lekko udoskonalić, np te całe widgety w w2k był active desktop jak ktos sie wysilil to mógł w roku 2000 mieć funkcjonalność widgetów z roku 2009 :D, a jądro systemu które pośród tych gigabajtów zrzuconych na dysku zajmuje nie wiecej jak 5mb nie zmienilo się istotnie od czasu 2000. Idźcie i kupujcie...., bedziecie miec paski tytułu cieniowane na 10 sposobów jak ktoś tego potrzebuje prosze bardzo. Mnie z wodotrysków systemu najbardziej podoba się notatnik mozna miec nadzieje ze kombinacja ctrl + esc 2x kursor w góre, enter, n, kursor w dół enter nadal bedzie go uruchamiać nawet w Windowsie numer 10 któy pojawi sie za 2 lata (wkońcu bedzie 2010 rok i ms bedzie musiał to jakoś uczcić ) Pozdrawiam zapaleńców.
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Od zawsze korzystałem z XP X64, z ciekawości przeinstalowałem na viste i po dwóch dniach stwierdziłem, że jest to oprogramowanie które zostało stworzone po to by jak najbardziej utrudnić życie potencjalnemu użytkownikowi- błądzenie po okienkach, nazwy i skróty które są mało intuicyjne, a druga rzecz: żeby kazdy zmieniał sprzęt bo Aero nie chodzi płynnie i źle wygląda a producenci sprzetu zacierają tylko ręce bo Vista zjada tyle zasobów co XP po tygodniowym męczeniu róznymi ciężkimi programami. Czy windows7 ma coś zmienić? wątpie, gdyby był wspierany XP dx'sem i tym podobnym oprogramowaniem to myśle, że na dzień dzisiejszy 95% użytowników MS pozostało by przy XP.
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       0
                                       Na początku chciałbym zaznaczyć, że pracuję na kilku systemach jednocześnie, a mianowicie XP, Vista oraz cała gama linuchów. Jak każda z ocen będzie nieco subiektywna, ale chyba o to chodzi. W pierwszej kolejności podzieliłbym użytkowników na 3 grupy: specjaliści IT, gracze i reszta świata. Dlaczego? Sprawa wydaje się być prosta specjaliści wybierają sobie platformę/y do pracy, gracze są skazani (w 95%) na Windows'a, reszta została do niego przyzwyczajona. W tym aktykule wyraźnie brakuje adresata. Jednak po przeczytaniu go nasuwa się pytanie ... "i co z tego". Jaki plus ma przesuwanie wielkiego zegara na środek pulpitu(widział ktoś zegar na obszarze roboczym grafika)? Jaki plus jest w nowych efektach AERO? Myślę, że nie tędy droga. Może wypadałoby zebrać więcej informacji, podzielić je na kilka grup, tak aby każdy mógł wybrać sobie to, co go interesuje. . Obecne procesory a tym samym komputery osiągnęły juz pułap, który ograniczają operacje I/O na dysk. Mój serwer testowy oparty jest na Q6600 i 4Gb RAM z postawionym vmware server 2. Stale jest na nim uruchomione 10 maszyn, kilka windowsów, linuxów i kilka serwerów baz Oracle(RHEL). Oczywiście cześć z nich nic nie robi, ale są również takie, które pracują niemalże non-stop, co się okzauje zużycie procesora na faktyczne obliczenia jest rzędu kilkunastu procent, reszta to oczekiwanie na IO. Dodam że stoi on na macierzy z odczytem 180MB/s. Vista generowała strasznie dużo operacji I/O a Windows 7-Nie zostało to w ogóle poruszone..
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Testuje ten build w tej chwili, na dzien dzisiejszy mozna spokojnie stwierdzic ze XP nadal bedzie krolem.
                                        • avatar
                                         Konto usunięte
                                         0
                                         Jądro systemu nadal takie same. Coraz większe wymagania. Wciąż narastające oburzenie użytkowników. Skąd to się bierze? Czyżby MS nie czytał co internauci myślą o ich produkcie? Nie sądzę żeby tak było... śmiem wręcz twierdzić ,że mają swoje powody żeby to ignorować.
                                         • avatar
                                          Dragon
                                          0
                                          A ja jestem ciekaw czy dalej system będzie obsługiwał tylko openAL i nie będzie obsługi dźwięku przestrzennego 5.1 tak jak to było w Viście. Tam można to było jakoś obejść ale z dużą stratą jakości dzwięku. A najbardziej chodzi mi o SoundBlastera Live! 5.1. Z nim były największe kłopoty na Viscie.
                                          • avatar
                                           Konto usunięte
                                           0
                                           Chciałbym aby windows 7 był w rodzaju nowszego xp.
                                           • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            "7" dzialam teraz na wersji 7000 i jak narazie rewelacja. szybki i stabilny jak xp a wyglad i bajerki z visty. stery z wisty chodza. gry i programy tez. DX11 chodzi. jesli jakims cudem goscie z microsoftu nic nie nawala do daty premiery to ten system bedzie rewelacyjny