Systemy operacyjne

Menu Start, zamykanie aplikacji i wyłączanie komputera

przeczytasz w 2 min.

 

Korzystając z klawiatury możemy przełączać się między aplikacjami w tradycyjny sposób.

Obsługa z myszką i klawiaturą
Wystarczy nacisnąć klawisz Windows lub kombinację klawiszy Ctrl+Esc. Możemy też wskazać kursorem lewy dolny róg ekranu i kliknąć podgląd menu Start, który powinien pojawić się w tym miejscu.

Menu Start można otworzyć korzystając z paska Charm Bar.

Obsługa z ekranem dotykowym
Mamy dwie możliwości. Pierwsza to otwarcie paska z podglądem działających aplikacji. Na samym dole widoczny będzie podgląd menu Start. Wystarczy go puknąć palcem aby przejść do menu Start. Druga metoda polega na przesunięciu palcem po ekranie od jego prawej krawędzi w lewo. Pojawi się wówczas pasek Charm Bar, w centrum którego umieszczona będzie ikona menu Start. Po stuknięciu w tą ikonę pojawi się menu Start.
 

Zamykanie aplikacji

Obsługa z ekranem dotykowym
Teoretycznie jest to proste ale operację trzeba przećwiczyć, bo trudno będzie ją wykonać. Należy przeciągnąć palcem od górnej krawędzi ekranu do samego dołu ekranu. W praktyce bywa to nieco skomplikowane i zanim nie opanujemy tego ruchu warto wykonywać go w kilku etapach. Zaczynając całą sekwencję przede wszystkim musimy dotknąć ekranu ponad obszarem, w którym wyświetlany jest obraz. Następnie przesuwamy palec w dół, mniej więcej do środka ekranu i zatrzymujemy rękę nie odrywając palca od ekranu. Okno aplikacji powinno się wówczas zmniejszyć i dopiero wtedy przesuwamy palec do samego dołu ekranu. Nadal nie odrywając go od ekranu musimy zaczekać aż okno programu zostanie przesunięte na dół ekranu i dopiero wtedy możemy podnieść rękę.

Zamykanie aplikacji Windows 8


Obsługa z myszką i klawiaturą
Możemy wykonać w ten sam sposób co w przypadku używania ekranu dotykowego, tyle, że zamiast palca używamy myszki. Najszybciej jednak jest po prostu nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F4.
 

Wyłączanie komputera

Chcąc wyłączyć komputer musimy skorzystać z paska Charm Bar.

Obsługa z ekranem dotykowym
Nie ma niestety gestu dedykowanego zamykaniu systemu i wyłączaniu komputera. W tym celu musimy przesunąć palcem od prawej krawędzi ekranu w lewo aby otworzyć pasek Charms Bar. Gdy się już pojawi stukamy przycisk Ustawienia, a następnie Zasilanie i z menu, jakie się pojawi wybieramy funkcję hibernacji (Uśpij) wyłączenia komputera (Zamknij) lub restartu (Uruchom ponownie).
Zawsze też możemy po prostu nacisnąć przycisk zasilania na obudowie komputera, co zostanie potraktowane jako sygnał do zamknięcia systemu i wyłączenia zasilania. 

Mając otwarty Pulpit wystarczy nacisnąć klawisze Ctrl+F4 aby otworzyć okno zamykania systemu.

Obsługa z myszką i klawiaturą
Najprościej wyłączyć komputer otwierając Pulpit i naciskając klawisze  Ctrl+F4. Pojawi się wówczas tradycyjne okno zamykania systemu, w którym możemy wybrać sposób wyłączenia komputera.

Polecamy

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  27
  takie poradniki tylko pokazuja jaki debilny jest tiles 8 na desktopie. Cos co bylo proste i oczywiste teraz jest zakrecone niczym plastikowa kupa w azjatyckim sklepie.
  • avatar
   Konto usunięte
   25
   Ja linuksowy jestem i może nie nadążam, ale mi to wygląda na poradnik "jak proste zadania robić w trudny i skomplikowany sposób". Coś jakby unowocześnić rower likwidując kierownicę, a za to dać rowerzyście pęk linek z kolorowymi kółeczkami na końcach, pozaczepianych przez zmyślny zestaw wielokrążków tak, żeby do każdej czynności (skręt, hamowanie) trzeba było pociągnąć nie mniej jak 2 linki naraz :-)

   Jak by mi w KDE ktoś tak poodmieniał interfejs, to po ilu sekundach zmieniłbym interfejs? :-)
   • avatar
    laaval
    22
    Najpierw zamykanie systemu było pod przyciskiem start, a teraz jest nawet ciekawiej, bo jest w ustawieniach. Bardzo logiczne :) Ja i tak od wiek wieków używałem alt+f4 i dobrze, że tego MS nie zablokował

    "Teoretycznie jest to proste ale operację trzeba przećwiczyć, bo trudno będzie ją wykonać." To kurde jakaś zręcznościówka czy co? Żeby poprawnie obsłużyć system człowiek musi ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Aż w końcu mu się uda :)
    • avatar
     Konto usunięte
     19
     Po tym artykule coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Windows 8, sprawdzi się jednak tylko na tablety, ekrany dotykowe. Nie wyobrażam sobie pracy na Pc z np. 2 aplikacjami gdzie "W przypadku gdy na ekranie umieszczone są dwie aplikacje, jedno z okien zawsze zajmuje około 3/4 szerokości ekranu", czyli jak będę miał dwa pliki Worda, Power Pointa itp. to też tylko możliwe będzie jedno okno na 1/4 a drugie na 3/4, toż to masakra tak pracować, równo po połowie się nie da ? W Win 7 jest fajne przeciąganie szybko aplikacji do boku ekranu od razu podział na połowę, bez zbędnego kombinowania. Zamykanie aplikacji najwygodniej skrótem alt+F4, a nie wygodniej po prostu krzyżyk X i zamknięte, wszystko samą myszą, nie trzeba korzystać z klawiatury, wciskać skrótów, czy wyszukiwać pochowanych opcji. Nie wróżę sukcesu temu systemowi na PC z tradycyjnym ekranem. Dla mnie ważny jest postęp, ale nie postęp na zasadzie zmiany na silę, tylko postęp we właściwym kierunku. Tego Windows 8 w zakresie obsługi nie oferuje. Co z tego, że szybciej się uruchamia jak później nim cokolwiek bym zrobił to stracę więcej czasu niż bym Windows 7 kilka razy uruchomił ponownie. Ciekawe jak to się rozwinie z Win8 czy będzie powtórka z Visty. Niezbyt się orientuje ale może są dodatki które potrafią przekształcić częściowo Win8 w funkcjonalność Win7 ? Lub takowe zostaną utworzone przez moderów, wtedy z takimi dodatkami miałoby sens przesiąść się na 'nowy, lepszy' system.
     • avatar
      kropak
      17
      Śmiać się czy płakać? :/ Było dno... kopali dalej... 10 metrów mułu i wodorostów... kopali dalej... wydawało się, że już nic nie może być więcej, a jednak ;) każdy dopowie sobie sam co tam znaleźli :)
      • avatar
       lament
       5
       To już zaczyna być żałosne.
       • avatar
        bonio89
        3
        Kolejny art z cyklu dlaczego nie robić upgrade z Win7
        • avatar
         3
         Nie kojarzę czy kiedykolwiek widziałem poradnik jak zamykać program czy system operacyjny do Windows 98, XP, 7. Czy to system Win8 taki skomplikowany czy użytkownicy coraz głupsi ?
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Patrzysz... Autor: Manius123... Myślisz? Bożeee... ZNOWU?! ILE MOŻNA??!!

          A tak na serio: Benchmark - OGARNIJCIE SIĘ! NIE WIDZICIE PO KOMENTARZACH I OCENACH, ŻE OSTATNIĄ RZECZĄ O KTÓREJ LUDZIE CHCĄ TUTAJ CZYTAĆ JEST WINDOWS 8 I KAFELKOWE ŁAMIGÓWKI?!

          Żałosny sponsoring...
          • avatar
           misiek12_sdz
           1
           Kafelki może nie są najgorsze na tabletach czy telefonach ale na desktopie to cofanie się w rozwoju i zmniejszanie użyteczności systemu. Dobrze, że za rok wyjdzie nowy system. Mam po cichu nadzieję, że będzie lepszy a Win 8 zostanie nową Vistą która umarła śmiercią naturalną.
           • avatar
            Atak-Snajpera
            0
            dagthore co ty pieprzysz ze tiles 8 sprzedaje sie wysmienicie?! Dopiero w przyszlym roku m$ ma ujawnic swoim udzialowcom wyniki finansowe za IV kwartal wtym wyniki sprzedazy tiles 8.
            • avatar
             Bambo1983
             -7
             Hm, a ja tak sobie czytam te wasze komentarze..i właściwie zastanawiam się ilu z Was używało Win8 do codziennej pracy ?
             Ja nie narzekam, działa u mnie dobrze, stabilnie i nie odczułem ani trochę spadku wydajności czy czegokolwiek co by mnie denerwowało.
             Poza tym w wersji Enterprise jest Hyper-V, co dodatkowo ułatwia mi pracę. Sam system jest mało zasobożerny, gry śmigają tak samo jak na Win7, a w przypadku innych funkcji nie odczułem znaczącej różnicy.
             Ok, gorzej sobie radzi z przechowywaniem credentiali w formacie domena/user i funkcjonalności forestu
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              no wlasnie skroty klawiaturowe juz widze miny typowych urzytkownikow windowsow ktorzy nie uzywaja nawet ctrl + c i innych podstawowych opcji a co dopiero alt + tab to wymog na nich uzywania skrotow bedzie dosc ze trudne to do tego malo komfortowe poniewaz wiekszosc woli myszka smiga bo od tego jest by ulatwic zycie zamiast bawic sie w w skroty klawiaturowe. Teraz MS musialby dodawac do systemu myszke z dodatkowymi klawiszami ktore beda zastepowac skroty