Windows 8 Pro: czy biznesmen powinien zmienić Windows 7 na
Systemy operacyjne

Windows 8 Pro: czy biznesmen powinien zmienić Windows 7 na "ósemkę"

przeczytasz w 3 min.

Sprawdź jakie są główne zalety Windowsa 8 Pro. Czy przesiadka z "siódemki" jest opłacalna?

Windows 7 i Windows Vista to wciąż dobre i w miarę nowoczesne systemy, natomiast posiadający sporą rzeszę wiernych fanów Windows XP jest już niestety troszkę przestarzały. Czy człowiek biznesu korzystający z komputera powinien pomyśleć o aktualizacji systemu do najnowszej wersji produktu Microsoftu?

Jedno jest pewne – jeśli decydować się na zmianę, to jak najprędzej! Tylko do końca stycznia potrwa specjalna promocja Microsoftu, która posiadaczom starszej wersji systemu pozwala na aktualizację jej do Windows 8 za dosłownie symboliczne opłaty (w najgorszym wypadku niewiele ponad 100 złotych, co stanowi ogromny kontrast z o wiele wyższymi cenami systemu w przeszłości). W lutym promocja się kończy, choć polski oddział firmy, nie podał jeszcze stawek, jakie będziemy musieli zapłacić za ewentualne aktualizacje.

Ostatnio podano tylko ceny za aktualizacje dotyczące rynku amerykańskiego (przeliczyliśmy je po kursie dolara na złotówki):

 • Uaktualnienie do Windows 8 - 119,99 dolarów (ok. 375 zł)
 • Uaktualnienie do Windows 8 Pro - 199,99 dolarów (ok. 626 zł)  - obecnie 169 zł;
 • Windows 8 Pro Pack - 99,99 dolarów (ok. 313 zł) - obecnie 69,99 dolarów;
 • Windows Media Center - czyli ok. 31 zł (nie wliczając podatków, cła i akcyzy) - za darmo do 31.01.2013

Przypomnijmy tylko, że we wrześniu 2012 Polski serwis CentrumXP.pl opublikował ceny pakietów, które miały obowiązywać po okresie promocji i wówczas kształtowały się one na bardzo podobnym poziomie:

 • Windows 8 OEM 32-bitowy PL - 389 PLN
 • Windows 8 OEM 64-bitowy PL - 389 PLN
 • Windows 8 Pro OEM 32-bitowy PL - 589 PLN
 • Windows 8 Pro OEM 64-bitowy PL - 589 PLN
 • Windows 8 Pro 32-bit/64-bit PL Uaktualnienie BOX - 1019 PLN

Natomiast samych powodów do zamiany jest oczywiście kilka. System Windows 8 jest narzędziem w swojej idei multiplatformowym, a więc łączącym swoje właściwości na komputerach, jak również telefonach i tabletach wyposażonych w oprogramowanie Microsoftu. Nokie Lumie z linii 920 i 820 to obecnie jedne z najlepszych modeli na rynku, niedługo mają do nich dołączyć szumnie zapowiadane HTC, a i rynek tabletów z Windowsem powoli szykuje się do wielkiego ataku. Nowy system pozwala nam synchronizację ważnych elementów i usług naszego systemu, w związku z czym praca może być kontynuowana nawet z dala od komputera.

To jednak elementarne zalety nowego Windows 8, o których pisaliśmy w naszej strefie już w przeszłości. Kluczowym elementem dla osób korzystających z komputerów w ponadstandardowy sposób wydaje się być wersja Pro systemu, wyposażona w dodatkowe elementy. Oprogramowanie to jest zresztą – jak przyznają jego twórcy – ukierunkowane na duże firmy i korporacje, dla których funkcjonowania niezbędne jest zrzeszanie wielu komputerów w sieci.

Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestycją w Windows 8 Pro jest technologia BitLocker. To narzędzie zwiększające bezpieczeństwo danych znajdujących się w naszym systemie operacyjnym, znane już posiadaczom najbardziej zaawansowanych edycji systemów Vista, 7 czy Server 2008. BitLocker zajmuje się szyfrowaniem sektorów przy użyciu protokołu AES, a także algorytmu dyfuzora. Celem tego typu zabezpieczeń jest przede wszystkim ochrona danych w sytuacjach, gdy komputer trafi w niepowołane ręce.

Remote desktop

Dwa kolejne unikalne atuty wersji Pro związane są z jej ściśle sieciowym charakterem. Pierwszy umożliwia włączanie opcji Podłączanie Pulpitu Zdalnego, co na przykład jest – wiem z doświadczenia - zbawiennym mechanizmem w dużych firmach informatycznych, gdzie kilka osób mogło korzystać z dobrodziejstw tego samego, nawet oddalonego komputera. Pulpit zdalny to jednak przede wszystkim kapitalne narzędzie do „zabierania pracy do domu” (jakkolwiek nieprzyjemnie by to nie brzmiało), a w każdym razie uniwersalny i popularny w poprzednich odsłonach systemu element funkcjonalności Windowsa.

Zarządzanie sieciowe możliwe jest dzięki udostępnionej w wersji Pro funkcji przyłączania do domeny. Jest to dodatkowe narzędzie dotyczące połączeń sieciowych, szczególnie przydatne w sieciach bogatych w użytkowników, które pozwala na szybsze przyłączanie do grupy kolejnych komputerów, a następnie bezpieczniejszą i wygodniejszą administrację ich potrzeb.

Atrakcje oferowane w pakiecie Pro są w zasadzie obowiązkowymi narzędziami dla każdego, kto prowadzi duże przedsiębiorstwo – trudno sobie wyobrazić dużą firmę bez powyższych właściwości w swojej grupie sieciowej. Warto jednak pamiętać, że również w przypadku mniejszych firm i osób prywatnych dodatkowe funkcje mogą znaleźć swoje zastosowanie.

Remote desktop

I na sam koniec dobra wiadomość – do wersji Windows 8 Pro możemy uaktualnić zarówno starsze wersje Windowsa, jak i tę najnowszą, jeśli mamy któryś z bardziej standardowych wariantów. W tym ostatnim wypadku aktualizacja, której szukamy nazywa się Windows 8 Pro Pack.

Warto również prześledzić artykuł Różnice pomiędzy systemami Windows 8, 8 Pro i 8 RT, w którym porównuje różne wersje systemu Windows 8 w formie wygodnej tabelki, a także wspomina o wynikających z regionalnych trudności (prawo Unii Europejskiej) wersjach Pro N, pozbawionych pakietu multimedialnego.

Polecamy:
Jak skonfigurować telefon z Windows Phone 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8
Jak skonfigurować telefon z Windows Phone 8Office na smartfonie z Windows Phone 8Zarządzanie dyskami w Windows 8

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  40
  Już po tytule wiedziałem jaki będzie artykuł i jakie będą konkluzje. Już drugi akapit zachęca do kupna tego badziewia. Oczywiście wad nie ma. A artykuł w dziale "testy i recenzja".
  • avatar
   Konto usunięte
   35
   Benchmark.pl nie kompromituj się!
   • avatar
    Konto usunięte
    17
    "System Windows 8 jest narzędziem w swojej idei multiplatformowym, a więc łączącym swoje właściwości na komputerach, jak również telefonach i tabletach wyposażonych w oprogramowanie Microsoftu" -To takie naginanie prawdy, co z tego ze ma taką samą nazwę, ale nie odpalisz tej samej aplikacji na każdym z tych urządzeń. Mają wspólne jądro i wyglądem podobny UI. Z resztą jakiego polskiego biznesmena obchodzi nowy windows? Są tacy którzy jak kupią komputer z systemem to już tak zostanie do końca świetności tego komputera, po co ma wydawać kasę na nowy system skoro działa sprawnie, dla nowego wyglądu i bycia trendy wśród kolegów?
    • avatar
     AzMoDaN
     12
     Cały artykuł nie zawiera bezpośredniej odpowiedzi na pytanie z tytułu: „czy biznesman powinien zmienić Windows 7 na "ósemkę"?”.
     Ale czytając artykuł można dojść do wniosku, że zdecydowanie nie. Praktycznie wszystkie „zalety” ósemki są w siódemce: szyfrowanie, domena, zdalny pulpit… ba, nawet w XP :P Chyba autor nie do końca wie co opisuje, albo było faktycznie ctrl+c/ctrl+v z tego, co dostał od sponsora :)
     • avatar
      mikolajek
      11
      Nooo... To chyba tekst sponsorowany, znacznie poniżej standardów benchmark.pl... :(

      Nawiasem mówiąc, to ja rozpocząłem proces aktualizacji, skuszony właśnie przejściową obniżką ceny i nie jestem zbytnio zadowolony. Wygląda on bowiem tak, że uruchamiamy kontrolera zgodności sprzętu i oprogramowania z Win8 i to za jego pośrednictwem dokonujemy zakupu aktualizacji. Z tym, że aktualizacja ta jest w dziwacznej postaci, której nie idzie skopiować w inne niż domyślne miejsce, aby zaktualizować systemów później. Trzeba skorzystać ze skrótu i lokalizacji narzuconej przez kreatora. To zupełnie bez sensu - znacznie bardziej wygodne byłoby po prostu przygotowanie jednego wykonywalnego pliku upgrade, który można zapisać w dowolnymi miejscu i uruchomić w razie potrzeby.

      Nie udało mi się także znaleźć informacji, czy dostarczony numer seryjny może potem posłużyć do czystej instalacji systemu z jego wersji instalacyjnej, bez konieczności upgrade. Mam jednak nadzieję, że tak...
      • avatar
       Konto usunięte
       9
       Nie ma co się zżymać. Benchmark WIE, my WIEMY i sponsor też WIE. Dzięki temu serwis swoje ma, my możemy pominąć arta, a sponsor niech się cieszy :D Warto przy takich artach wykorzystywać mentalnego Ad-blocka.
       • avatar
        QraJr
        6
        Odpowiedz na pytanie brzmi NIE.
        • avatar
         Qpers
         5
         No dobrze, ale gdzie te argumenty za przesiadką z Win 7 na Win 8?

         Poza bezużyteczną kompatybilnością z urządzeniami mobilnymi... Cała reszta w Win 7 już funkcjonowała.
         • avatar
          euclid
          3
          błędem są natomiast różne wersje systemu, RT, Pro... po co to. Wystarczyłaby jedna z możliwością wyboru interfejsu przy instalacji.
          • avatar
           sceri
           3
           Artykuł na naprawdę niskim poziomie. Nie ma właściwego powrównania pomiędzy Windows 7 a Windows 8.
           Pulpit zdalny czy BitLocker to nie są cuda które olśniły nas w Ósemce.
           Zdalny pulpit jest dostępny od bardzo dawna natomiast szyfrować można inaczej. Sprzęt odpowiedniej półki wraz ze swoim oprogramowaniem (klasa biznesowa) zrobi to lepiej.
           • avatar
            hoodedman
            3
            Microsoft nie widzi, że takimi infantylnymi sponsorowanymi "recenzjami" jeszcze bardziej pogłębia ogólne zniechęcenie do tego OS`u. Przecież i tak jest już źle a będzie jeszcze gorzej. Po co na swoje żądanie pogrążać taki niewypał jak W8? I to jeszcze hasło "W8 dal biznesu" nożesz ku$#@ pewnie wielu z nas oczy krwawiły jak czytają w jednym zdaniu "biznesmen" i "Windows8". System nie jest spójny, menu kafelkowe jest wciśnięte na siłę. Brakuje konsekwencji, a same kafelki krzyczą do nas jak małpy w cyrku i ciężko się połapać gdzie co jest bo te same ikony zmieniają swój wygląd.
            Wymieniać można długo. Rynek zweryfikował rzeczywistość - jest klapa, system wręcz zahamował sprzedaż sprzętu, Microsoft naciska - czeski film.
            Pisać można by o tym długo...
            • avatar
             mutissj
             1
             nie chce
             • avatar
              yoko240
              1
              Windows 8 Pro: czy biznesmen powinien zmienić Windows 7 na "ósemkę"

              A to można zakupiony na fakturę na firmę windows xp lub windows 7 upgradować tymi tanimi sposobami? Z tego co wiem po rozmowie z microsoftem to oferta jest tylko dla klientów indywidualnych.
              • avatar
               kashpir
               1
               Wbrew pozorom, z artykułu można wyciągnąć konkretne wnioski: pulpit zdalny, bitlocker czy dołączanie do domeny mamy w poprzednich wersjach windowsa (7, vista), wiec przesiadka na 8 jest tylko stratą pieniędzy :)
               • avatar
                kerry_sd
                0
                człowiek biznesu nie jest na pewno Jakub Kralka, który rozłożył na łopatki e-zin Playback...
                • avatar
                 euclid
                 -9
                 Po co wydawać kasę ?? Chociaż po to żeby mieć office na tablecie i stacjonarnym i wszystko sprzężone z chmurą, a cena żadna - 140zł za aktualizację ?? śmiech. Od dawna chciałem mieć tablet nie tylko do zabawy i do pracy. Dropbox 5gb i miejsca brakuje, za to 25gb to już coś.
                 • avatar
                  mesjan
                  0
                  A do czego biznesmen wykorzystuje komputer, by potrzebował nowy system np. W8 ?
                  • avatar
                   iras584
                   0
                   "Windows 8 Pro: czy biznesmen powinien zmienić Windows 7 na ósemkę?"

                   Nie powinien.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Nie. krótko i na temat...
                    • avatar
                     Enkaliv
                     0
                     LOL. Chyba każdy wiedział o czym będzie tekst i jakie będzie podsumowanie. W sumie taka podpowiedź Benchmarku: jakbyście czasem napisali, że coś jest nie tak z Windowsem 8, to byście trochę wiarygodności zyskali...ale to tylko trochę. ;)
                     • avatar
                      bynio86
                      0
                      odnosząc się do pytania w tytule ... NIE!..dla każdego innego odp. brzmi tak samo.. jak każdy normalny wie, windows co 2 jest dobry;) zainstalowałem używałem chwilę i szybko się tego z komputera pozbyłem.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Dołączenia do domeny jest nawet w XP Pro tak samo jak pulpit zdalny. Co do bitlockera to w ogóle nie polecam tego narzędzia tylko jedyne słuszne z otwartym kodem: TrueCrypt. Po za tym w tym artykule nic nie ma. Każdy akapit to taka sama nawijka o tym żeby updatować. Anulowałem newsleter oraz maile reklamowe.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Czemu nie zbuntowac sie i przejsc na inny portal, ciagle tylko amd i windows 8 , sa lepsze strony typu pclab ! jak przestaniemy wchodzic na strone benchamrku to sie moze opanuja z tym sponsoringiem ! :( tez dalem na nie ale chyba nie mozna
                        • avatar
                         Rafs0n
                         0
                         Moim zdaniem ja wole Win 7, ale Win 8 może być, ponieważ jest stabilniejszy (tak mi się wydaje) tylko jak będą zainstalowane patche pod Win 7 ze względu na to że jest wygodniejszy.

                         P.S. Ten menu start w "ósemce" jest dobry jak ktoś ma dotykowy ekran w laptopie albo monitorze.

                         Pozdrawiam
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          ja tylko mam pytanie czy portal sprzedaje sie producentom czegoś tam za reklamę? bo myślałem tu zaglądać głównie w poszukiwaniu opinii o produkcie. co mają zrobić posiadacze smartfonów z androidem, domyślam się ze zamienić na Nokię którą zderadziłem po 12 latach uzytkowania.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           Wszystko i na temat: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WTYet-qf1jo polecam.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Znam kilku ludzi, którzy mają swój własny biznes i cały czas siedzą na XP. Czy to na laptopach czy w biurach? I nawet im do głowy nie przychodzi wymiana systemu. Nawet firmy produkujące maszyny sterowane komputerowo, rezygnują z DOSa na rzecz systemów linuksowych. Ostatnio w firmie gdzie pracuję montowano laser, jeden już mamy i chodzi na DOSie, nowy jest na Linuksie. A oni chcą, aby ludzie w firmach kupowali ich najnowsze badziewie. A wiecie, że wymiana systemu w firmie zazwyczaj to wymiana całego komputera i specjalnego firmowego oprogramowania.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             A na pytanie postawione w tytule artykułu, odpowiem.
                             Stanowczo NIE !!!!