Systemy operacyjne

Wydajność. Dodatkowe funkcje.

przeczytasz w 2 min.

Postanowiliśmy nie tylko przedstawić funkcjonalność, którą prezentuje Windows 8, ale też sprawdzić jego wydajność i czas pracy na akumulatorze komputera z nim, oczywiście porównując wyniki do Windowsa 7. Początkowo chcieliśmy wszystko zobrazować na wykresach, ale okazało się to absolutnie zbędne. Otóż jeśli chodzi o wydajność wykorzystujących moc procesora, to we wszystkich wybranych przez nas programach uzyskaliśmy wydajność identyczną na obu systemach operacyjnych. Sytuacja ta potwierdziła się też, gdy do testów wykorzystaliśmy gry, czyli aplikacje najmocniej wykorzystujące karty graficzne. Tutaj też wyniki były po prostu identyczne.

Zaskoczył nas za to czas pracy na akumulatorze, który na kilku nowych komputerach z Windows 8 był lepszy o 14-18% niż w przypadku maszyn z Windowsem 7. Jest to zauważalna różnica, która może być jedną z głównych zalet przesiadki na nowy system. Komputer z Windowsem 8 również o wiele szybciej się uruchamia niż urządzenie z poprzednim systemem. W przeciwieństwie do komputerów z Windows 7, tutaj podstawowym trybem wyłączania komputera nie jest całkowite go wyłączania, a przejście w stan uśpienia. Dzięki temu urządzenie uruchamia się dosłownie w ułamku sekundy. Jednak nawet jeśli zechcemy całkowicie wyłączać maszynę, to potem uruchomienie jej zajmie dosłownie kilkanaście sekund, podczas gdy w przypadku Windowsa 7 czas ten wynosił często ponad minutę.

Dodatkowe funkcje

System Windows 8 został wyposażony w wiele ciekawych funkcji, których na próżno można szukać w poprzednich edycjach systemu Windows. Najciekawszą z nich jest sterowanie komputerem za pomocą głosu. Jest to funkcja na tyle ciekawa, że postanowiliśmy poświęcić jej osobny artykuł.

Wyjątkowo ciekawym prezentem od Microsoftu jest fakt, że Windows 8 ma wbudowanego całkiem dobrego antywirusa o nazwie Defender. Oznacza to, że nie będzie konieczne instalowanie żadnego oprogramowania zabezpieczającego. Jest to bardzo ważna wiadomość, gdyż wielu użytkowników nie jest świadomych zagrożeń czyhających w sieci i po prostu nie instalują oprogramowania ochronnego w ogóle.

Więcej polecamy w artykułach: