Telefony

Dell Venue Pro

przeczytasz w 6 min.

Dell Venue Pro

Dell Venue Pro to bardzo intrygująca konstrukcja, która nie jest pozbawiona zarówno zalet, jak i wad. W czasie testów doszliśmy jednak do podstawowej konkluzji - najmocniejszą stroną tego telefonu jest system operacyjny Windows Phone 7, który jakiś czas temu doczekał się aktualizacji do wersji 7.5 Mango. Jesteśmy co prawda dalecy od stwierdzenia, że WP7.5 jest dużo lepszy od innych systemów mobilnych, takich jak na przykład Android 4.x czy iOS 5.x, ale musimy przyznać, że pasuje do tego biznesowego telefonu idealnie.

Szczegółowy opis systemu i funkcji

System Windows Phone 7

System Windows Phone 7

System Windows Phone 7

System Windows Phone 7

Kliknij na jeden z obrazków aby przejść do szczegółowego opisu systemu i funkcji


Windows oferuje rewelacyjny, intuicyjny, czytelny i przede wszystkim zapewniający wzorową płynność działania interfejs Metro UI. Jego wygląd odbiega od rozwiązań konkurencji, więc tak naprawdę można go kochać, albo nienawidzić (uczucia pośrednie są rzadko spotykane).

Konfiguracja sprzętowa wykorzystana do budowy telefonu nie powala parametrami. Wewnątrz znajdziemy jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8250, z dość słabym (jak na obecne czasy) układem graficznym Adreno 200 i 512 megabajtami pamięci RAM. Pytanie jednak, czy niniejsza specyfikacja wpływa negatywnie na sprawność działania systemu? Odpowiedź jest prosta – nie. Mimo że podzespoły smartfona nie należą do najwydajniejszych i najnowocześniejszych na rynku, wszystkie funkcje z jakimi mieliśmy do czynienia działały bez zarzutu.

Dell Venue Pro

Obudowa telefonu wykonana jest z dobrej jakości materiałów i zapewnia wysoką ergonomię użytkowania. Najbardziej wyróżnia się mała, ale wystarczająco komfortowa i bardzo przydatna klawiatura sprzętowa QWERTY, która znakomicie uzupełnia tą ekranową.

Dell Venue Pro

Największym minusem urządzenia jest wydajność baterii, która nie daje sobie rady z pożeraczem energii, jakim jest duży ekran AMOLED. Brakuje też obsługi technologii Adobe Flash, co akurat jest typowe dla wszystkich nowych Windowsów przeznaczonych na smartfony. Venue Pro dość długo utrzymuje swoją wartość. Obecnie można kupić go w cenie od około 1000 do 1400 zł, ale uważamy, że pomimo swojego wieku i wad wciąż stanowi on ciekawą alternatywę dla reszty windowsowej bandy.

Kąty widzenia

Dell Venue Pro

W przypadku konstrukcji wyposażonych w wyświetlacze Super AMOLED Plus napisalibyśmy, że zapewniają doskonały kontrast, ultra-szerokie kąty widzenia i bardzo wysoki poziom oddania detali. Niestety Dell Venue Pro nie został wyposażony w tak zaawansowaną matrycę.

Zamiast niej użyty został standardowy ekran AMOLED, który również oferuje głębokie czernie i nasycone kolory, ale szczegółowość obrazu nie jest już taka doskonała, podobnie jak kąty widzenia. Dlaczego? Tradycyjne AMOLED-y mają układ pikseli typu PenTile. Każdy piksel zawiera 8 subpikseli, natomiast Super AMOLED-y Plus mają ich 12.

W efekcie drobne czcionki nie są tak ostre i czytelne jak powinny być. Po zmianie kąta widzenia delikatnie zmieniają się też kolory (np. biel robi się zielonkawa lub błękitna).

Poza tym wyświetlacz pochłania ogromne ilości energii elektrycznej, gdy wyświetla białe (lub jasne) tła.

Jakość zdjęć

Jakość zdjęć można określić jako przeciętną. Do plusów zaliczyć możemy całkiem niskie poziomy szumów, ale zostało to osiągnięte poprzez zastosowanie silnych algorytmów odszumiających, więc obraz wyraźnie traci na ostrości. Kolorystyka jest bardzo przyzwoita (jak na telefon). Ujęcia nocne mają podobną charakterystykę jak te dzienne, z tą jednak różnicą, że szumy (szczególnie te kolorowe) są bardziej widoczne.

Ilość opcji oferowanych przez 5-megapikselowy aparat jest wystarczająca. Ustawimy rozdzielczość, balans bieli, czułość ISO, sposób pomiaru światła, kompensację ekspozycji, włączymy tryb scenerii, geotagging, redukcję tak zwanego bandingu oraz włączymy lub wyłączymy lampę doświetlającą.

Zdjęcia mogą być automatycznie wysyłane na internetowy dysk SkyDrive.


aparat z tyłu, dzień


aparat z tyłu, słabe warunki oświetleniowe


aparat z tyłu, z lampą

Jakość nagrań wideo

Filmy nagrywane Dellem mają podobną charakterystykę jak zdjęcia, ale z racji tego, że są ruchome, sprawiają wrażenie, że ich jakość jest odrobinę wyższa. Płynność nagranych filmów (szczególnie tych nocnych) oceniamy negatywnie - mieliśmy już do czynienia ze smartfonami spisującymi się znacznie lepiej pod tym względem (np. Samsung Galaxy S 2).

Ilość ustawień odnoszących się do kamery jest znikoma – zmienimy tylko rozdzielczość i włączymy lampę LED-ową. Dostępny jest też cyfrowy zoom.

 Opinia redakcji
 

plusy:
idealna płynność pracy systemu operacyjnego
intuicyjny i przejrzysty interfejs Metro UI
elegancka obudowa
duży ekran multitouch o wysokiej rozdzielczości
dobra jakość wykonania
duża ilość wbudowanej pamięci masowej
mała, ale użyteczna i komfortowa klawiatura sprzętowa

 

minusy:
duża waga
matryca „PenTile” oferuje przeciętną jakość czcionek
brak kamerki do wideokonferencji
brak slotu kart microSD
rozczarowująca bateria
słaba jakość zdjęć nocnych
słaba wydajność obsługi JavaScriptu

 

Ocena:
Jakość wykonania:
dobry
Ergonomia - sprzęt:
dobry plus
Ergonomia - soft:super
Wymiary i waga:
słaby plus
Czas pracy na baterii:
zadowalający
Oprogramowanie:
super
Jakość wyświetlacza:
dobry
Jakość dźwięku:
zadowalający plus
Wydajność ogólna:dobry plus
Wydajność 3D:
zadowalający
Ilość akcesoriów:zadowalający
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1200 zł