Telefony

HTC Radar

przeczytasz w 6 min.

HTC Radar

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plHTC Radar z pewnością nie jest urządzeniem przełomowym, ani nie wyróżnia się z tłumu tak jak np. HTC Titan, ale nie znaczy to, że jego zakup jest nieopłacalny. Wręcz przeciwnie. Smartfon nie bije rekordów w żadnej dziedzinie, ale w każdej z nich jest po prostu dobry. Wyposażono go w jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon ARMv7 taktowany zegarem 1 GHz i połączony z układem Adreno 205 oraz 512 MB pamięci operacyjnej LPDDR2. Ogólną wydajność telefonu oceniamy na piątkę - system działa bardzo płynnie, a wszystkie podstawowe aplikacje ładują się błyskawicznie.

Szczegółowy opis systemu i funkcji

System Windows Phone 7

System Windows Phone 7

System Windows Phone 7

System Windows Phone 7

Kliknij na jeden z obrazków aby przejść do szczegółowego opisu systemu i funkcji

 

Windows Mango to naprawdę udany OS, któremu nie brakuje funkcjonalności. Bez problemu wyedytujemy dokumenty tekstowe w świetnym mobilnym pakiecie biurowym MS Office. Utworzone notatki i pliki zapisać możemy na dysku internetowym Microsoft SkyDrive, przez co całe archiwum będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy korzystamy ze smartfona, czy z komputera PC.

Na dużą pochwałę zasługuje jakość i ergonomia obudowy telefonu. Zdecydowana większość zewnętrznego pancerza wykonana jest z pojedynczego kawałka sztywnego aluminium, a wyświetlacz przykryty został odpornym na zarysowania szkłem. Elementy plastikowe są przyjemne w dotyku i dość miękkie, przez co zwiększają pewność trzymania smartfona w dłoni.

HTC Radar

Jedynym elementem telefonu o który się martwiliśmy była bateria. Ta została wbudowana w telefon i nie da się jej wyciągnąć w typowy sposób znany z innych modeli HTC. Na szczęście ogniwo okazało się na tyle wytrzymałe, że nie musimy się martwić o długość pracy na co dzień.

HTC Radar

Smartfon wyposażony jest w dwie kamerki, z których tylna zapewnia całkiem niezłą jakość zdjęć i nagrań, a przednia powinna sprawdzić się w czasie wideokonferencji za pośrednictwem sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Kąty widzenia

HTC Radar - kąty widzenia

Pod tym względem wyświetlacz sprawuje się dobrze. Wykonano go w technologii S-LCD (czyli S-PVA), która zdecydowanie poszerza kąty widzenia w odniesieniu do standardowych LCD. Zaznaczyć jednak warto, że nie dorównuje on w tym zakresie ekranom Super AMOLED. Niemniej jasność, nasycenie kolorów, kontrast i oddanie detali obrazu stoi na wysokim poziomie.

Z pewnością znajdą się osoby, którym przeszkadzać będzie wysokie nasycenie kolorów w AMOLED-ach, więc mniej kontrastowy obraz wyświetlacza S-LCD powinien przypaść im do gustu.

Warto również zwrócić uwagę na to, że rozdzielczość ekranu jest taka sama jak w Titanie, ale jego przekątna jest dużo mniejsza. Dzięki temu gęstość rozmieszczenia pikseli wynosi w tym pierwszym 198 ppi, a w Radarze 245 ppi. Obraz jest dużo bardziej szczegółowy, a piksele ledwo widoczne.

W słoneczny dzień korzystanie z telefonu nie będzie przyjemne (pod gołym niebem). Błyszczące pokrycie ekranu i charakterystyka wyświetlacza LCD sprawiają, że obraz blednie i staje się nieczytelny.

Jakość zdjęć

Sensor kamerki głównej (tylnej) HTC Radara ma rozdzielczość 5 Mpx i wykonany jest w technologii BSI (backside illumination). Poprawia to sprawność pracy w nocy, zwiększając ilość światła przechwytywanego przez matrycę.

HTC Radar - przykładowe zdjęcie
dzień, aparat z tyłu

HTC Radar - przykładowe zdjęcie
noc, aparat z tyłu

Zdjęcia robione w dzień są naprawdę dobre, ale to akurat jest charakterystyczne dla większości nowoczesnych smartfonów. Przy słabym oświetleniu fotografie poddawane są silnemu odszumianiu, więc tracą sporo detali, a sam autofokus ma tendencje do gubienia ostrości – sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku HTC Desire S, którego wyposażono najprawdopodobniej w identyczne kamerki.

HTC Radar - przykładowe zdjęcie
zdjęcie z lampą

Lampa błyskowa ma przeciętną moc i działa najskuteczniej, gdy obiekt oddalony jest nie więcej niż 1,5 m od aparatu. Jakość przedniego modułu (VGA) jest dość słaba, ale jego głównym przeznaczeniem będą przecież wideokonferencje za pośrednictwem sieci komórkowej lub Wi-Fi – wtedy sprawdza się całkiem dobrze.

HTC Radar - przykładowe zdjęcie
aparat z przodu

W ustawieniach zmienić możemy między innymi kontrast, jasność, nasycenie, ostrość, czułość ISO, balans bieli, rozdzielczość, tryb pomiaru światła, regulację migotania, wykrywanie twarzy, ustawić tryb zdjęć seryjnych lub panoramy oraz nałożyć jeden z fabrycznych filtrów i dostosować scenę (np. makro). Nie zabrakło też geotaggingu. Ostrość ustawiać możemy jednym dotknięciem palca na ekranie lub przyciskiem sprzętowym.

Jakość nagrań wideo

Nagrywany obraz jest wystarczająco płynny i cechuje się przyzwoitym oddaniem szczegółów (jak na telefon). Filmy kręcone w trudnych warunkach oświetleniowych są dużo gorsze niż te dzienne - chodzi szczególnie o ilość cyfrowych szumów i ostrość obrazu.

Nagrania mają rozdzielczość 1280x720 px, więc pod względem jakości daleko Radarowi do smartfonów klasy wyższej, np. Samsunga Galaxy S 2, który nagrywał filmy Full HD jakich nie powstydziłaby się nawet prosta kamera cyfrowa. Ustawienia podobne są do tych, z którymi mieliśmy do czynienia w czasie rejestrowania zdjęć.

Przednim modułem nagramy filmy o rozdzielczości 640x480 pikseli – nie powinniśmy oczekiwać cudów, ale kamerka spisze się dobrze w czasie połączeń wideokonferencyjnych.

 Opinia redakcji
 

plusy:
wysoka jakość wykonania
elegancka i ergonomiczna obudowa
dobrej jakości ekran dotykowy S-LCD
idealna płynność pracy systemu operacyjnego
intuicyjny i przejrzysty interfejs Metro UI
bardzo dobra jakość dźwięku w czasie rozmów
dobra jakość zdjęć i nagrań z kamerki głównej
wystarczająca ilość pamięci RAM

 

minusy:
brak dostępu do baterii
brak slotu kart microSD

 

Ocena:
Jakość wykonania:
dobry plus
Ergonomia - sprzęt:
dobry plus
Ergonomia - soft:dobry plus
Wymiary i waga:
dobry plus
Czas pracy na baterii:
dobry
Oprogramowanie:
dobry plus
Jakość wyświetlacza:
dobry
Jakość dźwięku:
dobry
Wydajność ogólna:super
Wydajność 3D:
zadowalający plus
Ilość akcesoriów:zadowalający
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1400 zł