Laptopy

Dookoła N10. XP kontra Vista. Asus Express Gate

przeczytasz w 2 min.

Klawisze funkcyjne są odrobinę mniejsze od pozostałych, ale nie wpływa to na ich użyteczność.
Klawisz Fn z udziałem F1 aplikuje maluchowi drzemkę, Fn F2 włącza lub wyłącza, łączność WiFi oraz Bluetooth, Fn i F5/F6 rozjaśnia/przyciemnia ekran, Fn F7 wyłącza ekran, Fn F8 umożliwia przełączenie monitorów,Fn F10/F11/F12 zarządza dźwiękiem, odpowiednio: milczy/ciszej /głośniej, FN i A to czujnik oświetlenia.
Za pomocą kombinacji Fn i spacji zmieniamy tryb pracy, analogicznie jak za pomocą dodatkowego przycisku z”ludzikiem” znad klawiatury.

Touchpad  ma optymalną wielkość i jest ...idealny. Powierzchnia, po której przesuwany palcami jest gładka i palce dosłownie po niej suną. Delikatny dotyk i polecenie wykonane. Oznaczone jest pionowym paseczkiem miejsce funkcji przewijania, która działa niewiarygodnie. Żegnajcie gryzonie!!! Nareszcie :)
Przyciski touchpada również spisują się świetnie.

Po prawej stronie dolnej części touchpada mrugają do nas niebieskie diody informujące o tym, że N 10  jest włączony, o ładowaniu baterii, pracy dysku oraz działaniu Bluetooth/Wi-Fi.

Prawy profil N10E
Po prawej stronie obudowy rzadko spotykane w netbookach Express Card oraz standardowe: wyjście na mikrofon, słuchawki, 1 x USB, VGA, LAN oraz wyjście zasilania zewnętrznego.

i profil N10J

Lewy profil N10E
Po lewej stronie suwak do włączania/wyłączania sieci bezprzewodowej, 2 x USB, kratka wentylacyjna, Kensingtonlock.

W modelu N10J  zaraz za portami USB dodatkowo wyjście HDMI i przełącznik UMA. Ten ostatni to możliwość wyboru wysokiej jakości pracy z  GeForce 9300 lub wyłączenia jej i postawienia na długość pracy na baterii.

Z przodu po lewej stronie obudowy  czytnik kart 4 w 1 (SD/MMC/MS/MS Pro). Układ gniazd jak dla mnie zaprojektowany korzystnie.

Małe rozmiary N 10, które przemawiają na jego korzyść, wymogły pewien kompromis i niestety nie ma on napędu DVD. Cóż, nikt nie jest doskonały.

Karta dźwiękowa Hi-Definition audio przemówi do nas w stereo z dwóch głośników,  jakimi nie mógł pochwalić się np. Eee, bo firmy Altec Lansing znajdujących się  pod spodem obudowy. Szkoda, że tak zostały umiejscowione, bo dźwięk jest troszkę tłumiony. Nie jest to z pewnością jakość dźwięków dla koneserów muzyki, ale do jak na takie małe urządzenie całkiem przyjemny.

N10E z procesorem Intel Atom N270 działał z dobrym Windows XP Home i wg mnie spisywał się jak na takiego malucha przystało. N10E natomiast otrzymał na wyposażeniu Windows Vista Ultimate i nie jest to chyba najszczęśliwsza opcja. Można włączyć komputerek i spokojnie pójść zrobić sobie herbatę, nim się na dobre uruchomi.
Sprinterem nie zostanie, ale trochę pomoże mu wyłączenie „bajerów „ w Windows Vista, jak np. boczny pasek, tapety, czyli w ustawieniach wybieramy opcję Vista Basic, do tego High Performance i jakoś współpraca powinna się układać.

Vista z wyłączonymi fajerwerkami działa znacznie szybciej - na benchmarku pisano już o tym w artykule: 20 porad i sztuczek na sprawniejszą pracę z Windows Vista -> Zwiększ szybkość systemu - wyłącz Windows Aero

Dołączone przez producenta oprogramowanie

  • Life Frame 3 - obsługa kamerki,
  • Asus Live Update,
  • Net 4 switch
  • Power4Gear eXtreme - obsługa trybów pracy na baterii
  • PowerforPhone,
  • Express Gate

Express Gate to aplikacja wyróżniająca N10 spośród netbooków. Działa bez konieczności uruchamiania środowiska Windows i umożliwia bardzo szybkie uruchomienie poczty, gier, czatu, komunikatora, dostęp do zdjęć. Tak gdyby nas naszła jeszcze ochota przed wyjściem z domu sprawdzić, czy nie mamy jakiś ważnych wiadomości w skrzynce, a nie chcemy czekać, aż uruchomi się system. ExpressGate uruchamiamy tym samym przyciskiem, którym wybieramy tryb pracy.

Screeny Express Gate

Opcjonalnie do N10 dołączone jest oprogramowanie Asus Smart Logon – logowanie bez dotykania komputera, rozpoznaje twarz użytkownika i loguje do systemu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login