Projektory

Projektory mobilne

przeczytasz w 3 min.

Projektory mobilne

Projektor mobilny powinien charakteryzować się takimi cechami jak niewielka waga, gabaryty i ewentualna możliwość pracy na akumulatorze.

Projektor mobilny musi charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim jego rozmiary powinny sprawiać, że wygodnie da się go zapakować do torby czy plecaka obok laptopa smartfona i GPS-a. Powinien mieć możliwość pracy z zasilaniem akumulatorowym, choć może też mieć zasilacz sieciowy. Dodatkowym atutem będzie wbudowany głośnik i odtwarzacz multimedialny wraz z portem USB, do którego da się podłączyć pendrive lub dysk przenośny. Przydatnym dodatkiem bywa moduł akumulatorowy.

Rozmiary i waga

W przypadku przenośnych urządzeń zarówno rozmiary, jak i waga mają niebagatelne znaczenie. Zazwyczaj tego typu urządzenia wykorzystywane są przez osoby, które muszą wyświetlać obraz w różnych sytuacjach, prowadzić szkolenia w terenie, lub niespodziewanych miejscach, zazwyczaj nieprzystosowanych do użytkowania standardowych projektorów. Muszą mieścić się w torbie na laptopa, w plecaku lub aktówce. Waga nie powinna przekraczać 1,5-2 kg, gdyż w tandemie z laptopem, może powodować bóle ramienia lub kręgosłupa.

Rozdzielczość obrazu

Zazwyczaj tego typu urządzenie mają rozdzielczość zbliżoną do 720p – są to 1280x720, 1280x800, a bywa, że jest to 854x480. Każda z nich wystarcza do wyświetlenia prezentacji, filmu, czy ekranu systemu komputera. Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym zazwyczaj wyższa cena i zwiększone gabaryty projektora.

Jasność

W małych urządzeniach nie ma miejsca na zamontowanie dużej, energochłonnej lampy, dlatego też często stosowane są diody o wysokiej jasności lub najnowsza nowinka technologiczna – diody laserowe, które zapewniają wysoką jasność, lecz mają też swoje wady – cena urządzenia znacząco rośnie i trudniej opanować jakość kolorów. Niska jasność sprawia, że aby skutecznie wykorzystać takie projektory, trzeba albo całkowicie zaciemnić pomieszczenie, gdzie ma on być użytkowany, albo maksymalnie zbliżyć go do ekranu.

Złącza

Złącza pozwalają na podłączanie różnych źródeł obrazu, z których chce korzystać użytkownik. Im więcej rożnych możliwości tym bardziej uniwersalne urządzenie. Zazwyczaj powinny to być HDMI, RCA (cinch), D-SUB (VGA) i USB. Pierwsze pozwala na podłączenie najnowszych notebooków, komputerów i odtwarzaczy. Drugie starszych urządzeń video. Kolejne starszych notebooków i komputerów. USB pozwala wpiąć pendrive lub zewnętrzny dysk z danymi i bezpośrednio z niego odtwarzać pliki z grafiką, prezentacjami, tekstem czy filmy.

Praca na zasilaniu z akumulatora

W przypadku najmniejszych urządzeń możliwa jest praca na zasilaniu bateryjnym lub akumulatorowym. Urządzenia mają możliwość korzystania ze specjalnych modułów, które wypełniane są popularnymi bateriami R20 lub dołączanych akumulatorów, które zapewniają do 3 godzin ciągłej pracy. Jest to przydatne w przypadkach, gdy nie można skorzystać z zasilania sieciowego np. w trakcie imprezy plenerowej czy konieczności zaprezentowania wizualizacji projektu nowego budynku na nie uzbrojonym jeszcze placu budowy.

Dodatki

Ważnym dodatkiem bywa wbudowany odtwarzacz multimedialny, który może odtwarzać pliki z prezentacjami, tekstem, filmami, obrazami lub muzyką. Dzięki temu użytkownik nie musi zabierać ze sobą laptopa czy odtwarzacza multimedialnego, a jedynie pamięć typu pendrive lub zewnętrzny dysk twardy z danymi. Przydaje się także wbudowany głośnik, gdyż nie zawsze jest możliwość podłączenia zewnętrznego wzmacniacza z kolumnami. Dzięki głośnikowi można cieszyć się muzyką z plików MP3 lub odsłuchać ścieżkę dźwiękową z filmu. Nie można zapomnieć o pilocie, choć przy małych urządzeniach zazwyczaj siedzi się dość blisko. Najnowsze projektory dysponują także stacjami dokującymi dla takich urządzeń jak iPody czy iPhone, dzięki czemu można z nich odtwarzać filmy tak jak w przypadku odtwarzania z pendrive’a.

Co polecamy

Jak wybieraliśmy

Waga i rozmiary

Im niższa waga i mniejsze rozmiary tym łatwiej przenosić projektor.
Zasilanie

Możliwość pracy na zasilaniu akumulatorowym uniezależnia użytkownika od dostępności sieci energetycznej.
Dodatki

Wbudowany odtwarzacz multimedialny i głośnik pozwalają na odtwarzanie filmów i prezentacji bez konieczności użycia laptopa.

Sony VPL-DX125

Znakomita jakość obrazu i niskie koszty eksploatacji (lampa o żywotności do 7000h).

Sony VPL-DX125Technologia: 3LCD
Rozdzielczość obrazu: 1024x768 px
Jasność: 2600 lm
Kontrast: 2500 : 1
Przekątna obrazu: 30” - 300”
cena: od 2198 zł

Vivitek D519

Bardzo wysokie parametry obrazu połączone z niską wagą – 1,9 kg. Ekonomiczny projektor bezfiltrowy z lampa o żywotności do 6000 godzin.

Vivitek D519Technologia: DLP
Rozdzielczość obrazu: 1024x768 px
Jasność: 3000 lm
Kontrast: 15000 : 1
Odległość od ekranu: 1 - 10 m
Przekątna obrazu: 40” - 300”
Głośność pracy: 33 dB
cena: od 1876 zł

Philips PicoPix 2480

Niezwykle lekki kieszonkowy projektor wyposażony w głośniki i baterię pozwalającą na 2 godziny pracy.

Philips PicoPix 2480Technologia: DLP
Rozdzielczość obrazu: 854x480 px
Jasność: 80 lm
Kontrast: 1000 : 1
Odległość od ekranu: 0,5 - 5 m
Przekątna obrazu: 12” - 120"
cena: od 1379 zł

NEC L51W

Kompaktowy projektor to doskonałe narzędzie dla mobilnego przedstawiciela handlowego. Umożliwia wyświetlanie obrazu bez użycia komputera, w tym również filmów i prezentacji. Posiada wyjątkowo długą żywotność lampy LED wynoszącą 20 000h.

NEC L51WTechnologia: DLP
Rozdzielczość obrazu: 1280x800 px
Jasność: 500 lm
Kontrast: 3000 : 1
Odległość od ekranu: 0,52 - 3 m
Przekątna obrazu: 17” - 100”
Głośność pracy: 31 dB
cena: od 1749 zł

BenQ GP10

BenQ GP10 to mały projektor LED (1,5 kg) o jasności 550 ANSI z Wi-Fi i głośnikami – 3W. Wsparcie dla różnych multimedialnych urządzeń (telefony i tablety).

BenQ GP10Technologia: DLP
Rozdzielczość obrazu: 1280x800 px
Jasność: 550 lm
Kontrast: 10000 : 1
Odległość od ekranu: 1 m dla 40”
Przekątna obrazu: 20” - 240”
Głośność pracy: 36 dB
cena: od 2429 zł

Casio XJ-A141

Kompaktowy projektor charakteryzujący się bardzo jasnym obrazem i długą żywotnością lampy - do 20000 h. Mieści się w torbie z laptopem.

Casio XJ-A141Technologia: DLP
Rozdzielczość obrazu: 1024x768 px
Jasność: 2500 lm
Kontrast: 2000 : 1
Odległość od ekranu: 1,52 m dla 60”
Przekątna obrazu: 15” - 300”
Głośność pracy: 35 dB
cena: od 4589 zł

 

Poradnik dostępny jest także w formie multimedialnej flash lub w formacie PDF

 

Polecamy pozostałe poradniki:
Wybieramy laptopaWybieramy tabletWybieramy drukarkę
Wybieramy laptopaWybieramy tabletWybieramy drukarkę

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Fajnie że skupiliście się na nowszych modelach monitorów, ale zbrakło mi trochę typów ze starej gwardii - LG IPS234V czy obecnie chyba najczęściej polecanego Dell U2312HM. I o ile nie mam nic do wybranych przez Was monitorów "do użytku domowego", o tyle Dell bije wszystkie z nich choćby ergonomią...Zmierzam do tego, że "nieco starsze" nie zawsze oznacza "gorsze", a porównywalna lub nawet nieco niższa cena, wciąż odgrywa dużą rolę ;)
  • avatar
   artretyk
   2
   Mam della u2713 i zastanawia mnie dlaczego nie znalazl sie w zestawieniu monitorow, czyzby ów firma nie chciała zapłacić za reklame badź nie ma dostepnego w komputroniku ?!

   A przed zakupem testowalem polowe tych monitorow ktore sa dostepne w "tescie" i wachałem się między ZR2740w a wyzej wspomnianym dell'em i ku mojemu zadowoleniu wybrałem marke które robi coś naprawde godnego polecenia.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    tftcentral
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Jeśli chodzi o projektory multimedialne do kina domowego. Jak sama nazwa wskazuje do kina czyli robimy sobie atmosferę kina kupujemy projektory LED o bardzo długiej żywotności i cieszymy się kinem w domu. Szkoda że tylko jeden jest opisany w artykule gdzie ta technologia jest przyszłością. Sam używam NEC L51W i naprawie robi wrażenie za nieduże pieniądze.
     • avatar
      kamillode
      1
      LuminaNcja, nie luminacja.
      • avatar
       naqerpl
       1
       Heh ciekawe, że matryce TN już nawet w zastosowaniach dla graczy przegrywa z IPS'ami. Swoją drogą LG 29EA93 z ekranem 21:9 to wg mnie bardziej do filmów niż zastosowań biurowych.
       • avatar
        toniek-94
        0
        Bardzo ładne zestawienie monitorów do różnych potrzeb użytkowników.
        Na pewno ten artykuł ułatwi wybór monitora wielu ludziom.
        • avatar
         sceri
         -3
         Monitory profesionalne są troszkę mało profesionalne.
         Profesionaliści jednak raczej nie szukają porad na benchmark.pl.
         Artykuł ciekawy i warty uwagi.
         • avatar
          Konto usunięte
          -5
          Po 1 matryce IPS nie nadają się do domowych warunków, gdyż te monitory potrzebują dobrego światła ustawionego odpowiedniego pod monitor, inaczej widać wady matryc IPS czyli srebrzenie, fioletowa świecąca czerń itp.Nie wiem jak ktoś mógł pisać artykuł i o tym nie wiedzieć i teraz każdy myśli, że weźmie byle jaki IPS do domu bo polecali i będzie miał super.Tanie monitory mają E-IPS czyli coś prawie jak TN... ( TN, nie potrzebuje ustawiania światła itp, ta matryca jest stworzona dla najprostszych odbiorców i potrzeb ) za to prawdziwe IPS jest dobre do pracy w biurze czy dla grafika.Lecz ludzie kupujący coś porządnego znają się i wiedzą, że trzeba ustawić i dopasować światło.

          I jeszcze jedno zasadnicze pytanie, gdzie w teście jest EIZO FS2331 ? Jest tylko FS2333 polecany do gier, lecz oprócz szybszej matrycy posiada dużo gorszą czerń i gorsze kolory niż najlepszy monitor jaki można kupić dziś w rozsądnej cenie czyli model FS2331.Pozdrawiam, zapomniałem dodać, że jest na matrycy MVA i nie trzeba go odpowiednio ustawiać w pomieszczeniu i nie potrzeba bawić się światłem, matryca radzi sobie doskonale w słabych warunnkach ( słabe światło )
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Chciałbym kupić projektor NEC L51W czy nada on się do grania na ps3?
           • avatar
            audiosystem
            0
            Ktoś wie czym się różni LG 27MT93 od LG 27TM92 oprócz tego że o tym 1 nie ma ani centa info w net. Chcę kupić do gier i filmów LG 27TM92 będzie ok?
            • avatar
             basket4rap
             0
             Posiadam od kilku dni tego LG IPS237L-BN (zwróciłem na niego uwagę dzięki waszemu rankingowi w którym znalazł się on w nim jako monitor roku 2012) sprawdziłem testu i opinie i zdecydowałem się na zakup... i to był strzał w 10. Świetna matryca IPS7, super odwzorowanie kolorów i podświetlanie matrycy i ogromny plus za matową matrycę. Cienka ramka, dobra czerń, 2 wyjścia HDMI (jedno MHL) i barrrrdzo dobre kąty widzenia:) a to wszystko tylko za 679zł (udało mi się go kupić za taką cenę na kilkudniowej promocji) ale aktualnie można go dostać już od 705zł. W każdym bądź razie polecam:)
             • avatar
              mktiger
              0
              A który z polecanych monitorów dla graczy jest 120 Hz, pomijając tego 27" kloca 3D dla którego taka częstotliwość jest oczywiście niezbędna dla trybu 3D - chociaż raczej nie wyobrażam sobie siedzenia metr przed takim ekranem ;)
              Typ matrycy: LCD to chyba troszkę za mało danych ;) raczej wszystkie z nich takie są.
              Jeśli chodzi o tego LG 23MA73 nie wiem gdzie zasięgnąć jakiś informacji - na strona LG nie ma takiego monitora - znalazłem podobny model ale czas reakcji 14ms.
              Moze redakcja poda linka gdzie to kupić w Polsce?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Do pracy wybrałem infocusa in1142. Też ledowy ale lżejszy i ma fajną zwartą obudowę. Dostałem w promocji na prono 50% zniżki na uchwyt więc tym bardziej jestem zadowolony z zakupu. Jest cichutki, nie trzeba przekrzykiwać współpracowników, obraz wporządku, i niewiele gramów do noszenia(mój laptop jest cięższy).