Sprzęt do gier

Strzał z okna

przeczytasz w 5 min.

Don't pull, just squeeze

Tyle razy słyszeliśmy tę kwestię w filmach sensacyjnych, w których bohaterowie uczyli się strzelać do pustych butelek z Magnum 44 lub innej przenośnej armaty. Dzięki Xbox Elite możemy osobiście przekonać się, czym jest różnica między „pull” a „squeeze”.

Xbox Elite - miejsce na 2 baterie

Krótko mówiąc (bo i dłużej mówić w tym przypadku nie ma, o czym), nowy pad Microsoftu jest wyposażony w swoistego rodzaju „hamulce” ograniczające ruch przycisków znajdujących się pod naszymi palcami wskazującymi. Jeżeli więc kogoś irytował długi ruch xboksowych spustów, teraz może go znacznie skrócić.

Jest to rozwiązanie, które dla mnie sprawdzało się świetnie w zasadzie w każdej grze, poza samochodówkami. W tych ostatnich klasyczny, głęboko wchodzący w obudowę przycisk RT wciąż najlepiej imitował pedał gazu. Natomiast w strzelankach szybki „squeeze” zdecydowanie wygrywał z długim „pull”.

Xbox Elite - spusty z hamulcami

Kółko i krzyżyk

Elementem, który chyba najwyraźniej rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie z Xbox Elite jest pad kierunkowy w kształcie miniaturowego talerza anteny satelitarnej. A zatem krzyżacki akcent na naszych padach może teraz zostać zastąpiony swoim okrągłym odpowiednikiem. Choć w wielu tytułach drążki skutecznie wyparły tę część kontrolera w jej funkcji kierowania postacią, niektórzy gracze wciąż uciekają się do „krzyżaka”, kiedy pojedynkują się na wirtualnych ringach.

Xbox Elite - klasyczny krzyżak

Dlatego w celu przetestowania kolistego pada kierunkowego sięgnąłem po bijatykę Killer Instinct. I przy tej okazji dostałem odpowiedź na odwieczne pytanie - jak nacisnąć dwa przyciski jednym palcem. Kiedy po raz pierwszy chwyciłem w dłonie pada od starego Pegasusa, zachodziłem w głowę, jak skierować mojego bohatera w górę i w bok jednocześnie.

Dosyć szybko, rzecz jasna, opanowałem tę sztukę, ale nieprzerwanie czułem, że musi być na to prostszy sposób, niż nieporadne dociskanie kciuka do plastikowej powierzchni. Rozwiązaniem tej łamigłówki okazały się poniekąd – wspominane już nie raz w tym tekście, - drążki, jednak proponowane przez Xbox Elite kółko zamiast krzyżyka jest ich równie wygodną konkurencją.

Xbox Elite - różne drążki i krzyżaki

Programowe wspomaganie

Jednak zdolności do personalizacji Xbox Elite to nie tylko modyfikacje konstrukcji. Oprócz tego możemy też odpalić aplikację Akcesoria Xbox, która pozwala „poprzepisywać” przyciski zgodnie z naszymi gustami, skorzystać z ich gotowych konfiguracji, jak też wprowadzić poprawki do najmniejszych nawet funkcji naszego pada.

Xbox Elite - aplikacja Akcesoria Xbox na Xbox One

Do ciekawszych możliwości zaliczmy zmianę czułości spustów i drążków (+opcja zamiany ich miejscami) oraz sporą pulę kosmetycznych zmian, takich jak przygaszenie xboksowego światełka na kontrolerze czy regulacja siły wibracji w określonych strefach „erogennych” pada.

Xbox Elite - aplikacja Akcesoria Xbox i mapowanie przycisków na Xbox One 

Xbox Elite - aplikacja Akcesoria Xbox i przygaszanie podświetlenia logo Xbox

Opcji jest naprawdę pod dostatkiem. Dzięki zaś możliwości tworzenia i przechowywania w aplikacji niemal nieograniczonej liczby profili, z których dwa dowolne załadowujemy do kontrolera każdy gracz będzie w stanie je wykorzystać – niezależnie czy zależy mu wyłącznie na zamianie miejscami „Y” z „RT”, czy też na profesjonalnym przygotowaniu układów pod wszystkie posiadane gry. 

Xbox Elite - ustawianie czułości spustów na Xbox One

Xbox Elite - gotowe profile przechowywane w aplikacji Akcesoria Xbox

Xbox Elite w okienkach

Konsola konsolą, ale zapewne spora część z Was chciałaby wiedzieć jak sprawuje się ów pad w towarzystwie peceta? Uspokajam – wszystko pięknie gra i buczy. Przynajmniej w Windows 10. Wszak Microsoft od pierwszych zapowiedzi Xbox Elite dawał do zrozumienia, że kontroler ten otrzyma również pełne wsparcie właśnie w tym systemie. 

Xbox Elite - także dla graczy pecetowych

Co ciekawe jednak – owo „pełne wsparcie” objawia się przede wszystkim dostępną z poziomu sklepu Windows dedykowaną wersją aplikacji Akcesoria Xbox. Nie różni się ona zbytnio od tego co widzieliśmy wcześniej na konsoli. 

Xbox Elite - aplikacja Akcesoria Xbox w sklepie Windows 10

Właściwie oferuje ona dokładnie te same funkcjonalności, choć w nieco innej oprawie wizualnej. Możemy tu więc zarówno przypisywać gotowe już profile do naszego gamepada jak i tworzyć całkowicie nowe określając niemal wszystkie parametry – od czułości spustów, po mapowanie przycisków.

Xbox Elite - aplikacja Akcesoria Xbox dla Windows 10

Xbox Elite - Akcesoria Xbox i konfiguracja profilu na Windows 10

Najciekawsze jest jednak to, że Xbox Elite z powodzeniem sprawdzi się również w Windows 7/ 8.1. O ile jednak w „dziesiątce” nie uświadczyłem żadnych problemów podczas podłączania i późniejszej konfiguracji kontrolera, o tyle w starszych systemach takie kłopoty mogą się pojawić. W razie problemów z wykryciem gamepada konieczne może być sięgnięcie po odpowiednie sterowniki.

Xbox Elite - domyślne sterowniki dla Windows 7

Przydatne okazuje się również wcześniejsze zmapowanie przycisków w aplikacji Akcesoria Xbox i zapisanie ich w pamięci kontrolera. To dużo łatwiejsze niż próby ustawienia funkcji dla łopatek „w ciemno”. Wypróbowałem je zarówno w Need for Speed The Run jak i Crysis 3 i absolutnie nie mam się tu do czego doczepić.

Xbox Elite - Windows 10 i wybór profilu w aplikacji Akcesoria Xbox

Dżentelmen nie mówi o pieniądzach...

...dżentelmen je ma. Postąpię wbrew temu staremu przysłowiu i jednak napomknę o szeleszczących papierkach, którymi palimy w piecach ludzkiej motywacji. Bo właśnie przy tej okazji powraca do nas, niczym zaopatrzony w wymienialne części bumerang, temat elitarności Xbox Elite.

Nie trzeba szukać ukrytych znaczeń między wersami tej recenzji, żeby w mig chwycić, że w mojej opinii Xbox Elite jest sprzętem wysokiej klasy, który znacznie ułatwia rozgrywkę. Mamy świetną budowę, imponujący wygląd, mnóstwo wymienialnych elementów... Na co czekać? Nic, tylko iść do sklepu, żeby zainwestować w to przedłużenie naszych dłoni.

Xbox Elite - pełen pakiet

I w tym miejscu zaczynają się schody. Jak się okazuje, nowy kontroler z kuźni Microsoftu nie jest elitarny dlatego, że kieruje się go do bardzo wąskiej grupy użytkowników, którzy charakteryzują się bardzo specyficznym stylem gry, nadzwyczajnymi umiejętnościami czy po prostu szczególnym gustem. Chodzi tylko i wyłącznie o grubość portfela.

Cena Xbox Elite na chwilę obecną sięga niemal sześciuset złotych. Tak, tak, było zbyt pięknie, żeby na tym bogatym w wymienialne części obrazie nie pojawiła się głęboka rysa. Być może niektórzy uznają, że za elitarność warto płacić spore pieniądze, ale moim zdaniem taka strategia marketingowa jest co najmniej lekko przesadzona. 

Xbox Elite - wysokie drążki zamontowane na padzie

Kawał dobrego pada

Pomijając jednak handlowo-finansowe aspekty wejścia na rynek Xbox Elite, trzeba przyznać, że jest to kontroler z wysokiej półki. Oczywiście, znajdzie się kilka wad, ale nie przekreślają one jego licznych zalet. Co więcej, z czystym sumieniem można go polecić chyba wszystkim graczom, bez konieczności dzielenia ich na elitę i całą resztę (dobrze, dobrze, zostawmy już te szeleszczące forsą złośliwości).

Xbox Elite - wyjątkowe możliwości personalizacji

Mimo odpychającego wrażenia, jakie zrobiło na mnie marketingowe opakowanie tego produktu, jego funkcjonalność jest niekwestionowana. Natomiast to, czy wart on jest swojej ceny, każdy musi ocenić zgodnie z własnym osądem ekonomicznej rzeczywistości, uczciwości giganta z Redmond i stanu swoich oszczędności.

Xbox Elite - mega kontroler w pełnej krasie

Ocena końcowa:

 • solidne budowa i metalowe elementy
 • stylowy wygląd
 • gustowny futerał na gamepada i wszystkie dodatkowe akcesoria
 • spore możliwości personalizacji
 • specjalna aplikacja
 • łatwa wymiana częśći
 • wysoki komfort użytkowania
   
 • cena!
 • miejscami wciąż zbyt małe pole do personalizacji
 • większa waga może dać o sobie znać podczas dłuższych sesji
 • przy tej cenie brak w zestawie pakietu Play & Charge (zasilanie akumulatorowe) to spore faux pas
 • Ergonomia:
   dobry plus
 • Jakość Wykonania:
  super
 • Uniwersalność
  dobry
 • Funkcje dodatkowe:
   dobry plus

86%

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tymczas_dla_TSa
  5
  Wygląda bardzo elegancko. Jeśli ma ktoś zbędne pieniążki do wydania, to czego nie.
  • avatar
   Grovnic
   2
   "moja fantazja rodzi konfabulacje"
   "napotkalem pewne perypetie"
   ogolnie tekst napisany poprawnie, ale w niektorych momentach, autor, nienaturalna komplikacja wypowiedzi ( wciskanie na sile niepoprawnych zwiazkow frazeologicznych), wywoluje torsje

   od razu czuc, ze art pisany byl na raty, czasem "pioro" szlo lekko I akapit "czyta sie sam", a czasami obrzyliwe himerki slowne( jak te przytoczone) odstraszaja czytajacego

   ad rem - pad za 600 PLN - nope, moze juz za stary jestem I inaczej cenie pieniadz

   Pozdro G.

   PS -wyrazam swoja subiektywna opinie :)
   • avatar
    PiotroZ
    1
    Parę tygodni temu zakupiłem owego pada i muszę przyznać, że jest świetny. Jestem nim zachwycony, sam feeling kontrolera, fakt, że jest naprawdę ciężki nawet bez baterii mówi dużo dobrego o wykonaniu. Mimo zachwytu, uważam, że trochę przegięli pałę z ceną. Gdyby nie to, że miałem akurat trochę kasy na podorędziu i fakt, że moje ostatnie 3 pady od X360 łapały deadzone'a w lewej gałce, a pierwszy pad od XOne stracił funkcjonalność prawego analoga (kamera w grach uciekała nonstop do góry) to raczej bym go nie kupił. Do łopatek wciąż nie mogę się przyzwyczaić, nie ma jak mocno złapać pada, bo się omyłkowo wciśnie łopatkę. Kiedyś jednak trzeba będzie, bo się jednak zapłaciło za taki "ficzer". Polecam jeśli ktoś szuka naprawdę solidnie wykonanego pada i jest w stanie przymknąć oko na cenę, bo jaki by ten pad wspaniały nie był, jest ona trochę jednak za wysoka.
    • avatar
     SirMichael
     1
     razerowi się sprzedaje PAD w debilnej cenie to microsoft też musi spróbować.. w końcu muszą jakoś odrabiać straty a fanboy'e i tak to kupią mimo, że sprzęt nie jest warty swojej ceny.
     • avatar
      HoseArkadioMorales
      -1
      Mam świetny Padzik ! Np. W COD BO3 nie trzeba odrywać palca od drążka podczas skoku czy ślizgu lub noża. Dzięki temu jest się dużo sprawniejszym na multiplayer.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Nie ma podpisu pod tym tekstem, ale ktokolwiek to napisal, ma nawet talent dziennikarski, ..uj z tym padem, tekst mi sie podobal. Ale niestety parszywe ma pan paluchy :(
       • avatar
        Betn5
        -9
        Razer WildCat Xbox One
        • avatar
         vonorlik
         0
         Perfekcja na MAKSA. Super leży w rękach, super jakość wykonania.
         Razerowy WildKat z kablem to przy nim bubel ;)
         Używam osobiście do PC.
         Jeżeli ktoś się zastanawia... Bardzo polecam, nie będzie rozczarowania.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Zgadzam się z przedostatnią odpowiedzią ale musiałem zagłosować na ostatnią xD Ogólnie ELITE jest naprawdę świetny i z chęcią bym go przygarnął.
          • avatar
           JohnyWol
           0
           A czy działają wibracje w trigerach?

           Mam standardowego pada i Win 10 i niestety ale odnoszę wrażenie, że u mnie ta funkcja nie działa, a w samochodówkach dają ponoć bardzo fajne odczucia.
           • avatar
            djgromo
            0
            Łopatki da się dezaktywować klikając dwukrotnie przycisk parowania umieszczony z przodu urządzenia (zielone kółko). Pad zawibruje i już nie trzeba się martwić o kładzenie pada na łopatkach.

            Od siebie dodam, że jakość wykonania jak najbardziej na plus. Świetna guma i gumowany plastik poprawia chwyt pada. On sam też jest znacznie cięższy więc o ile nie opieramy go na kolanach dłuższa zabawa może nas zmęczyć (ja nie mam problemów). Analogi stawiają znacznie większy opór więc możliwe że są wykonane w solidniejszy sposób niż normalne pady. Wymienne gałki jak najbardziej na plus. Dzięki nim znacznie wygodniej i precyzyjniej się celuje. Dodatkowo w wolnych chwilach pomiędzy meczami lubię się nimi pobawić i je odłączać oraz podłączać. Najwięcej wątpliwości budzą we mnie same łopatki. Moim zdaniem nie są wygodne w użyciu (zwłaszcza te dłuższe) i czasem chwieją się na boki. Same też zbyt delikatnie się wciskają jeśli oprzemy na nich palce. Osobiście używam dwóch krótszych łopatek i zmapowałem je jako wciskanie analogów. Dzięki temu moja postać może wygodniej biegać, a w takim np The Division mogę łopatką przyzoomować sobie broń zamiast co chwilę klikać gałkę od góry.

            Moim zdaniem ten pad powinien być sprzedawany w wersji bez łopatek za ok 400 zł i wtedy można by go polecić każdemu w ciemno za samą jakość wykonania.
            • avatar
             HanJammer
             0
             Nie doczytałem w artykule, czy pad pod Windows działa jako bezprzewodowy? Niestety wcześniejsze pady XBoxowe nawet te bezprzewodowe w przypadku peceta wymagały podłączenia kablem, co powstrzymywało mnie przed ich zakupem.

             Według mnie pady od XBoxa są najlepsze z tych, które miałem w rękach a było ich trochę.

             Oczywiście w przypadku gier FPS czy 'typu GTA' są na PC bezużyteczne, jednak do bardziej zaawansowanych samochodówek dla mnie to podstawowy kontroler (nie mam miejsca na kierownicę itp.)

             Cena faktycznie wysoka, ale Microsoftowe pady są doskonałe, a tutaj dodatkowo jest sporo możliwości dostosowania do własnych potrzeb...