Komputery

Testy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Na początku wspominaliśmy, że Intel Atom zastosowany w ZOTAC ZBOX pico powinien być nieco mniej wydajny, niż ten zastosowany w ASUS T100. Jakich różnic należy się spodziewać?

3D Mark 06: 1024 x 768
[punkty] wynik ogólny

ASUS T100 2322
ZOTAC ZBOX IP340 pico 1362

Cinebench 11.5: renderowanie za pomocą wszystkich rdzeni/wątków
[punkty]

ASUS T100 1,25
ZOTAC ZBOX IP340 pico 1,08

Zgodnie z oczekiwaniami różnice dostrzeżemy nie tylko w przypadku wydajności rdzeni CPU, ale zwłaszcza w przypadku zintegrowanej grafiki. Przypominamy jednak, że komputerek Zotaca jest chłodzony pasywnie. Przy intensywnym wykorzystaniu obudowa może się rozgrzać do 45 stopni Celsjusza. 32 gigabajtowy dysk eMMC nie jest demonem szybkości, ale w połączeniu z systemem Windows 8.1 wszystko działa sprawnie.

Jeśli uznacie, że ZOTAC ZBOX IP340 pico ma za mało mocy obliczeniowej, możecie skorzystać z dobrodziejstwa streamingu przez Steam (In-Home Streaming - wkrótce na naszych łamach przetestujemy tę funkcję).

Intel Atom Z3735F i zintegrowany układ graficzny Intel HD to nie sprzęt dla gracza, jednak swoje możliwości ma. Możemy na nim uruchomić prostsze i mniej wymagające gry. 

Podsumowanie

ZOTAC ZBOX IP340 pico to pełnoprawny komputer, który bez problemu mieści się w kieszeni. Może z powodzeniem służyć jako domowe centrum rozrywki - przeglądania internetu, odtwarzania filmów, czy nawet rozgrywce. Oczywiście możliwości procesora Intel Atom pozwolą nam komfortową rozgrywkę w mniej wymagające tytuły, ale możemy posiłkować się streamingiem gier przez Steam. Dzięki mocowaniu VESA możemy ukryć go z tyłu telewizora, a pasywne chłodzenie sprawia, że stanie się on również niesłyszalny.

Komputerek jest sprzedawany z preinstalowanym systemem Windows 8.1 N (Bing Edition) i jest gotowy do pracy po otwarciu pudełka. Oczywiście można się tu doszukiwać minusów w postaci małej ilości pamięci RAM, czy dysku 32 GB, jednak do podstawowej pracy wystarczy to w zupełności. Plusem tego rozwiązania w porównaniu do możliwości smart TV, czy media-droidów jest funkcjonalność - to pełnoprawny komputer z systemem Windows 8.1. Pamiętać jednak należy, że wkrótce na rynku powinny pojawić się urządzenia wyposażone w procesory Intel Core M. Czy rozwiązania na Atomie będą wtedy miały jeszcze rację bytu?

 
 ZOTAC ZBOX IP340 pico
 plusy: 
• miniaturowe rozmiary i energooszczędność
• pełnoprawny komputer z systemem Windows 8.1 N Bing
• czterordzeniowy procesor Intel Atom Baytrail (22-nm)
• zintegrowany układ graficzny Intel HD
3 porty USB 2.0, HDMI, LAN i audio mini-jack
• slot kart flash 3-w-1
• pasywne chłodzenie
• Wi-Fi (n) i Bluetooth 4.0
 minusy: 
• brak USB 3.0
• tylko 2 GB RAM
mała pojemność i wydajność dysku
• cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 800 zł
 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sadys
  8
  Bardzo fajne urzadzonko.
  Milo by bylo gdyby sprzedawali tansza wersje bez OSu.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Rozkręcał, ktoś? Zmieści się radiator na procku, żeby podkręcić? Testował ktoś porządnie? Jakieś rezultaty?
   • avatar
    digitmaster
    2
    IMO cena nie jest tutaj minusem. Decydując się na takie rozwiązanie oczekujesz mega miniaturyzacji, a ta kosztuje.
    Fajne rozwiązanie dla serwisantów, techników etc. którzy działają w terenie. OS + podstawowe aplikacje. Czysta funkcjonalność i mobilność bez udziwnień.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     W "cudzysłowie" a nie w "cudzysłowiu"...
     • avatar
      atomowy
      -1
      Gaming co najwyżej w formie emulatora SNES lub GameBoy :) Klatkuje mocno, a do tego ktoś bardzo poważny odpala LoLa już nie wspominając, że pokazał jednego lol-ludzika bez żadnych skomplikowanych animacji. Z taką wydajnością i pojemnością można grać w gry z przed 2006 roku.
      • avatar
       johndobry
       0
       Niestety ale urządzenie posiada 32bitowy bootloader co jest dość znacznym ograniczeniem w przypadku instalacji linuxa.