avatar
 • benchmark_user
 • dołączył do serwisu: 2008.07.10
 • wiek: 37

Abgan

Ojciec, programista, gracz, okazjonalnie nawet serwisant komputerów. Codzienny czytelnik benchmark.pl od przeszło dekady. Fan fantasy: Sanderson, Sapkowski, Martin, Tolkien, Herbert itd. itp.

Mój sprzęt

 • Nazwa zestawu: Salem
 • Typ zestawu: komputer stacjonarny
 • Procesor: Intel Core i5 3470 3,2 GHz
 • Karta graficzna: MSI GeForce 970 GTX
 • Płyta główna: chipset Intel H55N
 • Pamięć RAM: DDR-3 1333 4 GB | 4 x
 • Dysk twardy: OCZ Agility 3 120 GB, Seagate Barracuda 250 GB
 • Dodatkowe informacje: <div>Gdzie dokonano zakupu: WGE Warszawa Inne elementy w&nbsp;moim komputerze: Corsair 750W; Do czego u&#380;ywam zestawu: Do pracy w&nbsp;domu; do gier. Jakich aplikacji u&#380;ywam: Wied&#378;min 3; TES V: Skyrim; PyCharm; Firefox; PostgreSQL; Python; SSH;</div>

 • Nazwa zestawu: Shield
 • Typ zestawu: tablet
 • Nazwa i model: Nvidia Shield K1
 • Procesor: Tegra K1
 • Dodatkowe informacje:

 • Nazwa zestawu: Poco?
 • Typ zestawu: smartfon
 • Nazwa i model: Pocophone F1
 • Procesor: Snapdragon
 • Dodatkowe informacje: <div>Launcher systemowy nie zachwyca, na szcz&#281;&#347;cie jest Nova Launcher. MIUI POCO nie ma gest&oacute;w na czytniku linii papilarnych, troch&#281; szkoda. Poza tym - zupe&#322;nie spoko s&#322;uchawka, szczeg&oacute;lnie w&nbsp;swojej cenie :)</div>

Komentarze

 • Netflix i inne usługi w Polsce mogą podrożeć - plan opodatkowania „cyfrowych gigantów”

  Ocena komentarza: 2
  Autor artykułu nawet wspomina o tym, że dążenie do opodatkowania usług cyfrowych lokalnie nie jest niczym nowym ani specyficznym dla Polski.

  Można więc spojrzeć od drugiej strony - opodatkowanie Google, FB, Netflixa i reszty i tak jest planowane w całej UE, więc będą dodatkowe środki, a rząd decyduje na co je przeznaczy. I (niespodzianka!) w roku podwójnie wyborczym przeznacza je na kiełbasę. Kto by pomyślał, że tak będzie w demokracji? :-)

  49

 • Netflix i inne usługi w Polsce mogą podrożeć - plan opodatkowania „cyfrowych gigantów”

  Ocena komentarza: 2
  Nie chcą wprowadzić podatek na soki, tylko upraszczają matrycę stawek VAT, żeby nie przypisywać "ręcznie" stawki do każdego produktu (np. różne rodzaje pączków mają stawki VAT 5, 8 lub 23%) tylko do całych kategorii. I tak - obniżona stawka będzie na soki (tak jak jest teraz), a na inne napoje będzie zwykła stawka, a teraz jest tak że obniżona stawka jest na soki oraz na niektóre inne napoje (bodajże nektary). I o to się rozchodzi, że te nektary będą dołączone do innych napojów dosładzanych a nie do soków.

  49

 • Rynek gier wart więcej niż filmy z Hollywood

  Ocena komentarza: -3
  Poza tym - sprzęt gamingowy taki jak fotele, myszy, obudowy czy klawiatury robią firmy nie produkujące gier i producenci gier nic z tego nie mają. A producenci filmów jak najbardziej mają przychody ze sprzedaży bluz, figurek i innych gadżetów.

  13

 • Rynek gier wart więcej niż filmy z Hollywood

  Ocena komentarza: 0
  Wśród pobocznych przychodów twórców gier nie zauważyłem też mikrotransakcji, czyli uwielbianych przez EA lootbox'ów. Co nie znaczy, że nie były uwzględnione, ale IMO zapominanie o nich to błąd - przynoszą sporo kasy.

  13

 • Volkswagen „power bankiem” chce pomóc właścicielom aut elektrycznych

  Ocena komentarza: 0
  Wciąż to oznacza 54 tysiące PLN dopłaty do eGolfa. Albo inaczej - za cenę eGolfa możesz kupić Passata z przyzwoitym silnikiem i wyposażeniem. To kto kupi eGolfa bez dopłat? I jeszcze zasięg 230 km... pamiętasz szydercze reklamy Passata "Warsaw to Berlin in one tank"? To jest zasięg, a nie jakieś "230 km przy ciepłej pogodzie, ale nie gorącej, tak żeby nie korzystać z klimy ani grzania, ani grzanych foteli czy lusterek"

  Za dekadę, gdy nie będzie różnic między elektrykiem a autem spalinowym, to możemy wrócić do tematu. Teraz to są zabawki dla zamożnych ekscentryków.

  14

 • Wypalenie graczy, Overwatch i twitterowa kłótnia

  Ocena komentarza: 0
  Możesz przybliżyć temat tej szkodliwej mieszanki wdychanej przez nurków? W naiwności swojej wierzę, że oddychają trimixem (O2-N2-He2) plus inne mieszanki do dekompresji przy powrocie. Jakie trwałe uszkodzenia powoduje oddychanie trimixem, zakładając że nie przekracza się 1.4 ata PPO, czyli nie wpada się w toksyczność tlenową?

  23

 • Czas rozpocząć erę GPS III [AKT.]

  Ocena komentarza: 3
  Od lat tworzę soft przetwarzający transakcje finansowe, niezawodność i bezpieczeństwo transakcji tutaj też są dość istotne, choć faktycznie - łatwiej ogarnąć zwrot kasy dla klienta niż spadającego satelitę :)

  Post powstał z autentycznej ciekawości co winduje koszty tak wysoko. Soft, który jakoś-tam rozumiem i mogę sobie wyobrazić, jest przecież wspólny dla 32 satelitów. Których łączny koszt to ponad 12 mld USD. Nie wiem ile może kosztować sprzęt - te 8 anten, reszta elektroniki, elektromechanika, silniki sterujące etc.

  Wiem jak duży i sensowny system można zrobić za 10 mln USD, ciekawi mnie przyczyna różnicy w tym przypadku.

  26

 • Czas rozpocząć erę GPS III [AKT.]

  Ocena komentarza: 1
  CPU i RAM mogą być ekranowane, w końcu duże nie są. A nawet jeśli nie są ekranowane, to tak jak akumulatory - są takie jak w innych satelitach, czy statkach kosmicznych. Akurat te części są uniwersalne dla różnych misji kosmicznych.

  Pierwsze 10 satelitów ma kosztować po 577 milionów dolarów sztuka (razem 5,7 miliarda), a łączny pozostałych 22 satelitów przekroczy 7 miliardów 200 milionów dolarów. Infrastruktura naziemna ma kosztować łącznie ponad 6 miliardów.

  I wciąż pytam się - co tyle w tym systemie kosztuje? Skoro jest to nowa wersja znanej już technologii, używająca nowszego, wydajniejszego sprzętu i niech będzie - 5 różnych częstotliwości i algorytmów kodowania sygnału. Ile soft do "kosmicznego radia" kosztuje? 50 mln dolarów? 75 mln? Widzicie ogrom tej kwoty? Za 75 mln USD można zatrudnić 10 wykopkowych "programistów 15k (+VAT)" na ponad 128 lat. Albo 40 programistów po 30k + VAT na 16 lat.

  Sprzęt kosztuje - na pewno dziesiątki tysięcy dolarów za komponent, bezpyłowa linia montażowa na pewno kosztowała krocie, ale przecież marnotrawstwem byłoby wykorzystać ją tylko do tych 30 satelitów, nie? Weźmy sto komponentów po 1000 000 USD sztuka, to jest 100 mln, montaż niech kosztuje 20 mln to razem 120 mln za satelitę. Korpus satelity to wysłużony A2100, robiony przez LM od lat '90, niech kosztował ich kolejne 20 mln dolarów za sztukę, a 100 mln dolarów kosztuje wyniesienie na orbitę (tyle SpaceX dostaje, 290 mln za 3 sztuki), razem 240 mln. Co kosztuje pozostałe 300 mln?

  26

 • Czas rozpocząć erę GPS III [AKT.]

  Ocena komentarza: 0
  Co w niespełna 4-tonowym satelicie kosztuje ponad 500 mln USD? Rozumiem, że ma precyzyjny zegar i dość mocne radio. Ale... wciąż, 577 mln USD sam satelita? Bez kosztów wyniesienia go na orbitę? Szaleństwo.

  Drugie pytanie mam o infrastrukturę naziemną, jaką trzeba dostosować do GPS III. Co to właściwie znaczy? Z tego co pamiętam, to trzeba co jakiś czas korygować zegary w satelitach, z uwagi na dylatację czasu. Czyli jest już infrastruktura do komunikacji z Ziemi, ale tej komunikacji jest mało i jest ona sporadyczna. Jakiej jeszcze infrastruktury naziemnej one właściwie wymagają, takiej o której warto wspominać przy miliardowych kosztach umieszczania pojedynczego satelity na orbicie?

  26

 • Terra 2462W PV - test 24-calowego monitora do biura

  Ocena komentarza: -1
  "widziałem wielokrotnie jak użytkownik monitora 21:9 miał podzielony ekran i praktycznie na połowie przeglądał strony internetowe :) Druga połowa świeciła pustką czyli tapetą."
  Witki opadają na takie marnotrawstwo. Na jednej połowie strony, na drugiej opracowywany akurat dokument. Na drugim monitorze materiały źródłowe/pomocnicze/bibliografia. I dopiero wtedy można wydajnie... przeglądać strony :D

  21:9 jest zaskakująco dobry do pracy właśnie dlatego, że mieszczą się na nim 2 strony tekstu (lub 2 okna edytora) obok siebie.

  7

 • Ślepy test aparatów w 16 smartfonach i zaskakujące wyniki

  Ocena komentarza: 1
  Poco nie jest zły, tylko muszę nauczyć się robić fotki przyciskami na obudowie, bo pacanie ekranu kończy się *zawsze* poruszonym zdjęciem. A przynajmniej zawsze gdy pacan paca.

  28

 • Premiera Core X 9000 - Intel odpowiada na procesory Ryzen Threadripper 2000

  Ocena komentarza: -1
  Powariowali normalnie :( Prawie 600 dołków za najsłabsze CPU HEDT? Brak konkurencji, płytki rynek, czy co właściwie sprawia, że wraz z postępem technologicznym ceny CPU rosną, zamiast spadać?

  19

 • GoPro HERO 7 obiecuje brak drgań na filmach i to bez gimbala - znamy też ceny

  Ocena komentarza: 0
  Za 350 PLN można kupić chińską kamerkę z sensorem Sony, nagrywającą w Full HD 60 fps i w 4K w 24 fps, kąt obiektywu 170 stopni, razem z obudową wodoszczelną do 40 metrów i zestawem różnych końcówek do różnorakich mocowań oraz kompatybilnością z obudowami i mocowaniami GoPro.

  Gdyby GoPro kosztowało 700 PLN, w wersji Black 1000 PLN, to mógłbym pomyśleć. Ale za 1900 PLN, to jest kiepski żart. Rozumiem - ekran dotykowy i sterowanie głosowe może być fajne, ale w sumie - ani pod wodą, ani na motocyklu raczej nie skorzystam z żadnego z tych bajerów.

  Obstawiam, że gdyby poszukać, to można znaleźć lepsze chińskie kamerki, za 500 czy 700 PLN, które jeszcze zmniejszą dystans jakościowy do GoPro, pozostając kompatybilne ze wszystkimi obudowami i akcesoriami GoPro.

  11

 • Co ciekawego w laptopach dla firm w 2018 roku?

  Ocena komentarza: 1
  Faktycznie, rzutniki w salach są często tylko po d-sub.

  Ale głównie odpisuję by podziękować za namiar na DisplayLink, nie zglębiałem wcześniej tematu doków USB i naiwnie sądziłem, że to dopiero nowinka i współpracuje tylko z niektórymi laptopami. A teraz to już wiem jak jest i co można kupować - dziękuję!

  8

 • Co ciekawego w laptopach dla firm w 2018 roku?

  Ocena komentarza: 0
  Dla mnie laptop firmowy musi mieć złącza cyfrowe do min. 2 monitorów zewnętrznych. Wtedy może być stacją roboczą dla pracownika w biurze i jednocześnie laptopem dla niego w czasie szkoleń, konferencji, pracy zdalnej czy delegacji.

  Ostatnio szukałem laptopa do firmy i jest z tym słabo - najczęściej jest jedno HDMI, czasem w parze z D-Sub (srsly? W 2018 roku?), a dopiero *niektóre* laptopy z oddzielną kartą graficzną Nvidia/Amd oferują HDMI + mDP.

  Moja nadzieja w upowszechnianiu się stacji dokujących na USB 3.0 i wsparcia do nich, wtedy może będzie można kupować dla pracowników laptopy poniżej 4000 PLN.

  8

 • Oto ile zarabia programista w Polsce

  Ocena komentarza: 0
  Luz, nie ma powodu do przepraszania. Po prostu moje doświadczenie podpowiada, że Python nie jest niszowy.

  Sam fakt że z niego korzystam sprawia, że częściej o nim czytam i bardziej zwracam uwagę na jego popularność. Dla odmiany w moim codziennym życiu C# prawie nie istnieje, mimo jego dużej popularności.

  39

 • Oto ile zarabia programista w Polsce

  Ocena komentarza: 0
  Jako programista Pythona z ponad 10 letnim expem pozwolę się niezgodzić z określeniem go jako "niszowego" - jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania, zarówno na rynku pracy, jak i w liczbie projektów OS.

  Python poza webem dobrze sprawdza się w ML/AI oraz obliczeniach numerycznych, ponieważ są dobre biblioteki, wykonujące całą ciężką robotę na poziomie C, a względnie łatwe do użycia dzięki elastyczności Pythona.

  Poza tym - szukam programistów do projektu w Pythonie, produkt własny, praca w Wawie, niewielkie zespoły. Jeśli ktoś ma skilla (niekoniecznie master Python, raczej Python+programowanie obiektowe) to spokojnie może wpaść w widełki podane w artykule dla Pythona.

  39

 • Są pytania do Google - o lokalizowanie użytkowników

  Ocena komentarza: 0
  Owszem, nawet ciekawy... ale fantastyka mocno. Znowu Hollywood udowadnia, że reżyser, czy scenarzysta stuka w klawisze, więc wie o co chodzi "w tych komputerach" i nie musi szukać fachowca, który podpowie jak opisać mechanizmy szyfrowania, steganografii czy analizy danych tak, żeby były zgrubsza zgodne z rzeczywistością i pasowały do fabuły filmu.

  A tymczasem mamy kolejny film w którym IT ma tyle sensu, co fizyka w Gwiezdnych Wojnach :-)

  8

 • Pierwsza publiczna demonstracja USB 3.2 - jest na co czekać

  Ocena komentarza: 4
  Taa... "Bez kozery powiem pińćset!" 2,5 GB/s na interfejsie ogólnego przeznaczenia? Super, będzie więcej stacji dokujących na USB-C i będą obsługiwały więcej sprzętu! Już teraz są stacje z HDMI i Display Portem, albo 2 HDMI, tylko nie potrafią dać 2 obrazów 4K jednocześnie. Z USB 3.2 będzie lepiej :)

  4

 • Są pytania do Google - o lokalizowanie użytkowników

  Ocena komentarza: 1
  "po uzyskaniu zgody na smartfonie z systemem Android funkcja włącza się także na pozostałych urządzeniach wykorzystujących to samo konto Google." - Niesamowite... W ustawieniach historii lokalizacji mam globalny przełącznik i przełączniki dla poszczególnych urządzeń przypiętych do konta. Jakim trzeba być... senatorem USA, by tego nie ogarnąć?

  "Do tego dochodzi jeszcze odkrycie z końcówki ubiegłego roku. Okazało się mianowicie, że nawet po wyłączeniu modułu GPS w smartfonie, Android wciąż wykorzystuje system Cell ID" - Ustawienia lokalizacji w telefonie Androidowym pozwalają wybrać tryb: Wysoka dokładność, Oszczędzanie baterii, Tylko urządzenie. Od zawsze, tzn. przynajmniej od Andka 2.x. I mapy Google oraz historia lokalizacji używa API Androida do ustalenia pozycji urządzenia, a API daje lokalizację taką, jaką ma - może ona pochodzić z GPS, GLONASS, sieci komórkowych lub wifi. Odkrycie z końcówki ubiegłego roku? News jest sprzed 5 lat czy jak?


  Google nie jest święte, ale odkrywanie AD 2018, że Android ustala pozycję urządzenia także przy wyłączonym module GPS jest na poziomie senatorów USA przepytujących Zuckerberga... Inżynier bitdefernder mógłby być nieco bardziej ogarnięty, redaktorzy Benchmark.pl też :P

  8

 • Firefox pomaga chronić się przed Facebookiem [AKT.]

  Ocena komentarza: 3
  Firefox od dawna wspiera kontenery, polecam rozszerzenie "Firefox Multi-Account Containers" od Mozilli. Nic nie przesyła na żaden serwer, po prostu separuje dane trzymane przez przeglądarkę dla witryn (cookies, local storage etc).

  Umożliwia przypięcie domen do kontenerów i tak np. można zrobić kontener na FB i zaznaczyć, że FB ma zawsze być otwierany w tym kontenerze, można zrobić oddzielny kontener dla domen banków, w których mamy konta etc.

  Można też bez problemów logować się na kilka kont tej samej usługi w osobnych kontenerach - konto biznesowe i prywatne na gmailu, lub na FB? Nie ma problemu - w 1 oknie przeglądarki i różnych kontenerach wszystko się zmieści.

  Nowe rozszerzenie wg mnie jest po prostu wstępnie skonfigurowaną pod FB wersją 'Multi-Account Containers'.

  7

 • Czy za GeForce Partner Program stoi poważna afera która szkodzi klientom?

  Ocena komentarza: 0
  Tak tylko się przyczepię do lead'a artykułu: "monopolowe" to jednak nie to samo co "monopolistyczne" :-)

  47

 • Drony latają nad kominami, sprawdzają czym palą ludzie

  Ocena komentarza: 0
  Z tego co pamiętam było i pewnie jest kilka różnych propozycji współfinansowania wymiany pieca, szczególnie w Małopolsce. Rok temu, gdy po raz pierwszy dotarło do mnie ogólne "Olaboga, smog!" czytałem, że te pieniądze nie są wykorzystywane, bo jest mało chętnych. Może 500 PLN mandatu zmotywuje tych niechętnych do poszukania dofinansowania? Straż miejska wlepiająca mandat może zapewne wręczać ulotki lub doradzić gdzie się zwrócić, żeby dostać dofinansowanie na piec.
  Tylko, z tego co rozumiem, obecnie SM ma problem z namierzeniem tych mieszkańców do których trzeba dotrzeć. I w tym właśnie mogą pomóc drony.

  93

 • Luka w zabezpieczeniach procesorów Intela, AMD i ARM - czy jest się czego bać?

  Ocena komentarza: -1
  "Meltdown jest mniej groźnym atakiem, bo umożliwia odczytanie zawartości pamięci systemowej przez obcy proces." - tylko że systemy operacyjne mapują całą pamięć fizyczną do przestrzeni adresowej każdego procesu jako pamięć systemową. Innymi słowy - Meltdown umożliwia dostęp do całej pamięci fizycznej (w szczególności do obszarów zajętych przez inne procesy) dowolnemu procesowi. Odczyt jest w tempie do 503 KB/s, więc 9 razy szybciej niż działały kiedyś modemy :)

  Jest poprawka dla Linuxa zmieniająca zachowanie kernela tak, by do przestrzeni adresowej procesów mapował tylko niezbędne fragmenty kernela i pamięci fizycznej (np. obsługę przerwań) i użycie tej poprawki obniża "wagę" ataku Meltdown.

  Polecam przeczytanie dokumentu PDF o Meltdown dostępnego na stronie Project Zero. Jest przystepniej napisany niż ten o Spectre (a może atak Spectre jest trudniejszy do zrozumienia, bo wykorzystuje więcej komponentów procesora), a sama technika ataku jest bardzo fajna :) Można się przy okazji dowiedzieć więcej na temat tego jak tak naprawdę działają współczesne procesory.

  37

 • Wiecie ile czasu zajmuje przeczytanie regulaminu Amazon Kindle?

  Ocena komentarza: 2
  Z kawą sytuacja była nieco bardziej złożona i choć sam się z tego początkowo śmiałem, to jednak kobieta miała rację.

  Wygrała sprawę w sądzie nie dlatego, że "wylała kawę, a nie napisali że kawa jest gorąca", tylko dlatego że McD serwował kawę w wyższej temperaturze niż wolno serwować napoje w punktach drive through. I szkodą klientki nie było to, że się oparzyła, tylko to, że oparzenia po zalaniu były poważniejsze niż byłyby, gdyby McD przestrzegał prawa. Stąd jej wygrana i odszkodowanie.

  Być może podobne szczegóły tkwią i w innych tego typu medialnie nośnych sprawach. Ciekawi mnie historia stojąca za ostrzeżeniem producenta na pilarce spalinowej: "Nie zatrzymywać łańcucha przy użyciu rąk lub genitaliów" :-D

  16

 • „Klucz” do legalności - oficjalne stanowisko Microsoft

  Ocena komentarza: 14
  Ja to może jestem amator i się nie znam, ale po to MS ma serwery aktywacyjne i proces aktywacji, żeby rozpoznawać klucze podczas instalacji na komputerze.

  Kupiłem (owszem dość tanio) klucz do MS Office na Allegro, czyli na legalnej platformie, na której w dodatku MS robi zakupy testowe, zalogowałem się na stronie MS, podałem klucz, pobrałem instalator MSO ze strony MS, przeprowadziłem aktywację produktu online i jeśli teraz by się okazało, że ten klucz jest "piracki" (cokolwiek to znaczy), to wg mnie MS dał ciała - ja nie mam sobie nic do zarzucenia.

  60

 • Xiaomi Mi Note 3 w trzeciej, tańszej wersji

  Ocena komentarza: 0
  Akurat mogę chwilę poczekać, może pojawi się w polskiej dystrybucji przed Świętami?

  5

 • X-Bows Mechanical Ergonomic Keyboard – wszystko w zasięgu palców

  Ocena komentarza: 0
  Dzięki za wskazanie tego projektu na KS, od dłuższego czasu szukałem łamanej mechanicznej klawiatury - używam od lat łamanej MS NEK 4000, która jest niepotrzebnie wielka i membranowa. Recenzja red. Macieja mnie przekonała, kolejny raz znalazłem coś wartościowego na Waszym portalu.

  Jedyne, do czego mogę się przyczepić, drogi redaktorze, to publikacja artykułu w dniu *zamknięcia* projektu na KS. Zdążyłem wesprzeć projekt 3 godziny przed końcem!

  Pozytywne w tym projekcie było to, że zdjęli początkowe ograniczenie na nagrodę "Early Bird". Zaproponowali też tym, którzy z powodu ograniczenia wybrali droższą nagrodę, by zmienili "pledge" po zdjęciu ogranicznika.

  [Komentarz stanowi demonstrację opozycji wobec powszechności marudzenia, hejtu. Można komentować pozytywnie!]

  22

 • X-Bows Mechanical Ergonomic Keyboard – wszystko w zasięgu palców

  Ocena komentarza: 0
  Na szczęście można każdy klawisz przemapować i wg mnie rozwiązaniem jest ustawienie środkowego shift jako prawy alt - wówczas dowolnym kciukiem do niego sięgniesz.

  22

 • X-Bows Mechanical Ergonomic Keyboard – wszystko w zasięgu palców

  Ocena komentarza: 0
  Twórcy sugerują, by grać na ESDF zamiast WASD. Także nie wygląda to na wielki problem :)

  22

 • X-Bows Mechanical Ergonomic Keyboard – wszystko w zasięgu palców

  Ocena komentarza: 0
  Ja używam klawiatur NEK od Microsoftu i w pracy i w domu. Są już stare, ale działają bez zarzutu i problemy z nadgarstkami na szczęście mi przeszły.

  Ale X-Bows i tak zamówiłem, bo od dawna chciałem przejść na mechaniczną klawiaturę, tylko żadna ergonomiczna-dzielona-mechaniczna jakoś mnie nie przekonała.

  Ponieważ od lat piszę na dzielonej klawiaturze, to spodziewam się, że przesiadka będzie łatwa. Wg informacji od twórców projektu na KS wysyłka ma się rozpocząć w grudniu.

  22

 • Gramy w książki – o książkach, w które chętnie bym zagrał

  Ocena komentarza: 0
  Gry oparte o serię "Z mgły zrodzony" (Mistborn) Brandona Sandersona kupiłbym w ciemno, wsparł na KS i w ogóle.

  Trylogia Sandersona ma potencjał na RPG z elementami strategii - w drugim i trzecim tomie są wątki zarządzania państwem i toczenia wojny. Do tego ciekawy i efektowny system "magii" i historia, która każdego roku sprzedaje się w milionach kopii na całym świecie. Warto też pamiętać, że Sanderson dopisał już kolejne 3 książki, których akcja dzieje się na tej samej planecie (Scadrial), ale kilkaset lat później, gdy dociera tam rewolucja przemysłowa... a oprócz tego napisał powieści dziejące się w tym samym uniwersum, ale na innych planetach. Potencjał jest wg mnie ogromny, zarówno na ekranizacje jak i na egranizacje. Trzymam kciuki :-)

  18

 • Obcy: Przymierze, czyli jak nauczyć starego ksenomorfa nowych sztuczek

  Ocena komentarza: 7
  Film mnie zniesmaczył, najkrócej rzecz ujmując. Załoga Covenant jest przypadkową zbieraniną amatorów, zastępca kapitana nie umie dowodzić, ludzie nie chcą go słuchać, pilot ma gdzieś procedury bezpieczeństwa bo jest kowbojem z Texasu... Pomijam już kretyńskie "uderzenie chmurą neutrino", które prawie rozwaliło statek w bodajże 3 minucie filmu. Scenografie ładne, ale statek zaprojektowany chyba w ramach akcji "niepełnosprawni są wśród nas" - cenni koloniści bujają się na wieszakach przy każdym wstrząsie, załoganci fruwają wokół statku bez żadnego przypięcia do niego... "Planowanie" dla bohaterów filmu oznacza wyjrzenie za róg zanim się wyjdzie za załom korytarza. Do kompletnej szmiry brakowało tylko jakiejś aktorki, która będzie w bieliźnie łaziła samotnie po strychu lub piwnicy, próbując ustalić źródło tajemniczych odgłosów. Choć naprawdę był moment, że ta klisza była blisko.

  Zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie czemu jedni Obcy wylęgają się z ludzi po kwadransie, by zaraz siać zniszczenie a inni po kilku godzinach - dając czas innym na transport "chorego" w bardziej zaludnione miejsce.

  Po wyjściu z kina przerzucaliśmy się z kolegami co większymi absurdami czy niespójnościami z filmu i naprawdę, poza grą Fassbendera trudno znaleźć coś, co by ten film broniło. Szkoda kasy na kino, lepiej poczekać aż będzie dodawany do gazet (czyli pewnie ze 2-3 miesiące).

  47

 • Jak czytać więcej książek (i po co)? Plus: książki, które warto przeczytać

  Ocena komentarza: 1
  Tego samego autora można też sięgnąć po kolejne części (aż do Ostatniego Dona), chyba też on napisał o rodzinie Borgiów, ale o ile pamiętam jest to dość brutalne, takie naturalistyczne.
  Ale Ojciec Chrzestny jest zdecydowanie super, lepszy od (bardzo dobrej) ekranizacji.

  19

 • Jak czytać więcej książek (i po co)? Plus: książki, które warto przeczytać

  Ocena komentarza: 0
  Heh, akurat skończyłem drzemkę, dzięki :-)

  Ebooki to super sprawa gdy masz czytnik typu Kindle (z e-papierem). Na tablecie/telefonie... dla mnie tylko przy ustawieniu czarnego tła i białej czcionki. Patrzenie godzinami na świecący biały ekran to zło (IDE w pracy też mam w ciemnych barwach, konsolę ssh też, także jestem dość konsekwentny w tej kwestii).

  19

 • Jak czytać więcej książek (i po co)? Plus: książki, które warto przeczytać

  Ocena komentarza: 0
  Nie wspominałem o bibliotece, bo sam nie korzystam. Kwestia tego co czytam, ostatnio staram się coraz częściej sięgać po angielskie wydania - łatwiej mi kupić je za niewielkie pieniądze na promocjach, niż znaleźć w bibliotekach. No i biblioteka oznacza czas - trzeba urwać się z roboty i dojechać, a czas to pieniądz. Poza tym - moje ebooki czytam ja, moja żona, niektóre siostra... ile czasu musiałbym trzymać książki z biblioteki? :-)

  Biblioteka jest super sprawą, ja po prostu mogę sobie pozwolić na kupowanie e-booków.

  19

 • Jak czytać więcej książek (i po co)? Plus: książki, które warto przeczytać

  Ocena komentarza: 0
  "Rundall Munroe"? Srsly? https://www.amazon.com/What-If-Scientific-Hypothetical-Questions/dp/0544272994
  Amazon mówi, że Randall :) Część książki można obejrzeć na stronie Randalla: https://what-if.xkcd.com/ Polecam też "Things explainer" - ekstremalnie potraktowany problem tłumaczenia trudnych pojęć łatwym językiem.

  "Papierowa książka jest lepsza niż e-book. " - zwłaszcza w autobusie, przerwie meczu, w poczekalni... Do autobusu polecam "Droga Królów" Sandersona, małe 960 stron. Na przerwę meczu "Słowa światłości" tego samego autora, drugie 960 stron. Najlepiej gdy kończysz jedną i chcesz zacząć drugą - weź na miasto obie! Kwestii wielkości i kroju czcionki nawet nie będę poruszał.
  Kolejny argument w sporze "książka czy e-book" pojawia się gdy czytamy więcej niż 20-40 książek rocznie. Nie liczyłem dokładnie, ale od początku 2017 do teraz pewnie ze 20 tytułów przeczytałem. I nie jest to wyjątkowy okres, więc gdzie niby miałbym trzymać ten cały papier? Mam kilka półek z książkami i kilka pudeł w piwnicy i jeszcze ze 2 półki w domu rodziców... ale to kolekcja ok. 180 tytułów na Kindle jest tą rosnącą, a papierów już unikam.

  Na koniec coś konstruktywnego: Jeśli chcesz czytać, ale koszty książek są dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem by czytać dużo - obserwuj bookrage, humble book bundle i inne tego typu akcje, obserwuj promocje na e-booki (rss Promocje dnia ze swiatczytnikow.pl) - czasem można kupić całe serie za 50% ceny lub mniej. Księgarnie z papierami też robią promocje, ale łatwiej mi skorzystać z promocji na e-book w dowolnym sklepie niż jechać do Gdańskiego Empiku, który z okazji spotkania autorskiego robi promocję na książki tego autora.

  19

 • Nowy abonament RTV - wszystko, co musisz wiedzieć

  Ocena komentarza: 0
  Zdecyduj się. Wcześniej napisałeś, że nie wiadomo za co mamy płacić abonament. Akurat ustawa, uzasadnienie do niej, stanowisko KRRiTV określają *za co*. Że to anachronizm i dzisiaj warto by zadać pytanie "dlaczego?" i albo znaleźć sensowną odpowiedź, albo zlikwidować abo - zgadzam się. Ale to innym pytaniem jest "za co płacę?" a innym "dlaczego w ogóle mam płacić?".

  44

 • Wnętrze Tesla Model 3 - minimalizm pełną gębą

  Ocena komentarza: 0
  Mercedes jest dla mnie niepojęty - od lat wstawiają takie właśnie "przyklejone" tablety, jakby zupełnie nie mieli pojęcia jak je wkomponować w konsolę centralną.
  Z drugiej strony Skoda i Seat mają teraz chyba nawet 9" ekrany dotykowe zgrabnie wkomponowane w konsolę, przy czym o ile mnie pamięć nie myli Seat ma ekran umieszczony wyżej, między kratkami nawiewu, a Skoda niżej - pod kratkami. Rozwiązanie Seata mi bardziej odpowiada, bo ekran jest bliżej pola widzenia kierowcy, to też zasługa lekkiego przechylenia ekranu w lewo, w kierunku fotela kierowcy. W każdym razie - da się jak widać. Szkoda, że Tesla tego nie ogarnęła :(

  20

 • Inżynier może być twórcą dla polskiej skarbówki

  Ocena komentarza: 5
  Przełożenia nie ma, jest powiązane. Tzn. jako programista masz wybór:
  1. Wytwarzasz soft na umowie o dzieło, masz 50% kosztów uzyskania do wysokości przychodu 86400 PLN (lub coś koło tego), powyżej - nie masz kosztów uzyskania. ZUS i NFZ opłacasz we własnym zakresie (można się samodzielnie zgłosić tu i tu), ew. podpisujesz z klientem drugą umowę, tym razem zlecenia, na utrzymanie softu i od niej płacisz składki
  2. Wytwarzasz soft w ramach jednoosobowej działalności, koszty uzyskania biorą się u Ciebie z faktur za poniesione wydatki, rozliczasz się z US podatkiem liniowym 19%, a z ZUS i NFZ wg 60% średniej płacy

  Bramka nr 1 jest bardziej opłacalna gdy roczny dochód masz do 100 000 PLN (mniej więcej), bramka nr 2 gdy masz wyższy, lub gdy masz sporo kosztów (np. dostarczasz nie samo oprogramowanie, ale też sprzęt, albo wynajmujesz hostingi itp) i dochód do opodatkowania jest niższy.

  Są też bramki nr 3 i 4, 3 jest sensowna gdy masz klientów zagranicznych, czyli rejestracja firmy za granicą, w kraju klientów i korzystanie z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a 4 to rozwiązanie gdy zarabiasz dużo i polega na powołaniu paru różnych firm w paru krajach i zrobienie z tego 100% legalnej struktury w ramach której płacisz symboliczne podatki (rzędu 1-2%).

  13

 • Denuvo wciąż niedoskonałe - Mass Effect: Andromeda dowodem

  Ocena komentarza: 8
  Czy ktoś może wie ile wydawca płaci producentowi Denuvo za "zabezpieczenie" gry? Jaka to jest formuła - ustalona kwota plus kilka dolarów od każdej sprzedanej kopii?
  Ciekaw jestem jak dużo musi wzrosnąć sprzedaż dzięki zabezpieczeniom przed kopiowaniem, by opłacało się zastosować Denuvo. I czy dane o sprzedaży tytułów z Denuvo pokazują, że takie zabezpieczenie jest w ogóle opłacalne. Być może CDPR zrezygnował z zabezpieczania Wiedźmina 3 z oszczędności :-P

  28

 • Wnętrze Tesla Model 3 - minimalizm pełną gębą

  Ocena komentarza: 2
  Dobrze, że zostawili dźwigienki od kierunkowskazów i wycieraczek przy kierownicy. Ale mogli by też zrobić w kierownicy przyciski do audio, tempomatu i sterowania kursorem (zaznaczeniem) na tablecie. Grupa VW w nowych autach robi to z sensem.

  20

 • Wiedźmin - 25 milionów sprzedanych gier z serii

  Ocena komentarza: 10
  Mam całą trylogię w pudełkach, w tym kolekcjonerkę 3 części (pierwszej chyba też... musiałbym na półce sprawdzić). Trzecią część dostałem też do karty graficznej, to oddałem licencję kumplowi - trzeba się dobrem dzielić, by je też otrzymywać, nie? :-)

  Mam też Serca z Kamienia, zakup Krew i Wino jeszcze odkładam na przyszłość. Mam też wszystkie książki o Wiedźminie, łącznie z Sezonem Burz i jakimś wygrzebanym w antykwariacie staruteńkim zbiorkiem opowiadań, jestem też betatesterem Gwinta... chyba nie jestem do końca normalny.

  18

 • Alternatywne aplikacje dla oprogramowania Adobe

  Ocena komentarza: 0
  Panie Karolu:
  "pędźli" - to zwykła literówka (w opisie Illustratora)
  Ale "okres czasu" to brzydki pleonazm, który na pierwszej stronie pojawił się aż 2 razy.

  Merytoryczna część komentarza: Bardzo dziękuję za artykuł, spędziłem trochę czasu szukając zamienników Photoshopa i Illustratora, co gorsza nie dla siebie. A teraz zamiast szukać samemu, będę mógł wysłać linka do bardzo porządnego artykułu na ten temat :-)

  13

 • E-booki zabezpieczone przez Sony - URMS w polskich inkBOOKach

  Ocena komentarza: 0
  Dopóki nie będzie tego obsługiwał Kindle, to będzie popyt na łamanie tego zabezpieczenia.
  Już wolę watermarki (ustalanie koloru czcionki wybranych wyrazów), używane masowo w polskich e-księgarniach. Wprawdzie utrudnia to czytanie na czarnym tle w apce Amazon Kindle na tablecie, czy telefonie, ale na Kindlu działa bezproblemowo.

  A ten pomysł od Sony na pierwszy rzut oka przypomina zabezpieczenie od Adobe, które kiedyś pracowicie łamałem, bo uniemożliwiało mi czytanie legalnie kupionej książki na legalnie kupionym Kindlu.

  6

 • Nowy abonament RTV - wszystko, co musisz wiedzieć

  Ocena komentarza: 0
  Jak nie wiadomo? Ty nie wiesz, bo nie poświęciłeś choćby 2 minut by się dowiedzieć.
  Wiki: "Abonament radiowo-telewizyjny – opłata mająca na celu umożliwienie realizacji misji publicznej telewizji i radia nałożony ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. (...) Obok finansowania z budżetu państwa (inaczej dotacji rządowych) jest to najpowszechniejszy sposób finansowania mediów publicznych w Europie.

  Najczęściej kryterium jego naliczania jest fakt posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. "

  Na wiki jest link do ustawy, możesz się zapoznać, są też informacje o zmianach ściągalności, wykładni Trybunału na temat abonamentu itd. A to tylko wiki, hasło "Abonament radiowo-telewizyjny". Strach pomyśleć czego jeszcze mógłbyś się dowiedzieć, gdybyś poszukał.

  44

 • Nowy abonament RTV - wszystko, co musisz wiedzieć

  Ocena komentarza: -1
  Od początku istnienia TV w Polsce jest abonament radiowo-telewizyjny. Od jakichś 20-30 lat coraz mniej osób go płaci, więc TVP robi się coraz bardziej telewizją komercyjną, pchając reklamy gdzie się da, żeby załatać dziurę po cwaniakach udających, że abonamentu nie ma.

  Co w tym dziwnego, że abonament będą płacili odbiorcy kablówek? Mają odbiornik TV i najwyraźniej z niego korzystają do TV, skoro płacą abo za kablówkę. Powszechna opłata za publiczne TV, płacona przez każdego obywatela (lub każde gosp. domowe) funkcjonuje w paru krajach UE, więc z tej strony na żadną pomoc bym nie liczył. Obecna sytuacja, gdy abonament płaci AFAIR 15% gospodarstw domowych, gdy odbiornik TV ma 97% jest patologiczna i słusznie, że rząd coś z tym robi. Czemu te 15% ma być traktowane jak ostatni frajerzy, których pozostałe 82% dyma uchylając się od obowiązkowej daniny publicznej?

  44

 • Rynek gier w Polsce kwitnie

  Ocena komentarza: 3
  To zdanie w ogóle jest jakieś idiotyczne. Gry trafiają do 13,5 mln graczy w Polsce? A nie do setek milionów graczy na całym świecie? Każda z wymienionych gier (Wiedźmin, Dying Light, This War of Mine, Shadow Warrior) przecież miała przynajmniej angielską lokalizację, niektóre były lokalizowane też na inne obce języki. Polscy gracze (do których się z dumą zaliczam) w życiu nie utrzymaliby tylu producentów gier z takimi budżetami jakie teraz mają.

  5

 • 100 km za 4 zł - polskie auto elektryczne

  Ocena komentarza: 1
  A to czasem nie jest nagroda za zwycięski projekt na design? Nie na kompletny projekt samochodu, tylko na jego wygląd.

  21

 • Dobry haker = cyberprzestępca, przynajmniej dla polskich prawodawców

  Ocena komentarza: 3
  Przepis, o którym mowa nie służy karaniu hakerów, ale producentów i/lub sprzedawców oprogramowania pomagającego hakerom (np. do analizy ruchu w sieci, sprawdzania otwartych portów na wskazanym adresie IP, używania niestandardowych nagłówków w znanych protokołach itp). To tak jakby karać producentów kluczy uniwersalnych i narzędzi ślusarskich, które są kupowane przez ślusarzy. Część z tych narzędzi to normalne wytrychy i ślusarz złapany na mieście bez "papierów" a z tymi narzędziami może mieć spore problemy. Ale przecież producentów tych kluczy i narzędzi się nie karze, działają normalnie i legalnie. A producenci wiresharków i tego typu "zabawek" dla hakerów mają iść siedzieć na 5 lat? Super, Polacy którzy mają talent i zamiłowanie do produkcji tego typu narzędzi będą je robić za granicą. A polscy legalni eksperci bezpieczeństwa będą je za granicą kupować. Straci Polska, na życzenie ministra Ziobry.

  16