Systemy operacyjne

Microsoft rezygnuje z nazwy Metro UI - ulega żądaniom firmy Metro AG?

z dnia 2012-08-06
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
74 komentarze Dyskutuj z nami

Jaka będzie nowa nazwa?

Microsoft wystosował oficjalną informację o porzuceniu Metro UI. Wyjaśniamy, że chodzi wyłącznie o samą nazwę, która jest zarejestrowanym znakiem towarowym innej firmy.

Interfejs Metro UI wzbudza liczne kontrowersje i ma zarówno duże grono swoich przeciwników jak i osób o nieco odmiennym zdaniu. Kafelkowy interfejs wprowadzony pierwotnie w mobilnym Windows Phone, a następnie w Windows 8 zdążył już przyzwyczaić użytkowników i twórców do swojej nazwy.

Metro dzięki Microsoftowi stało się rozpoznawalną marką - co prawda wielu kojarzy się ona niestety z kiczem. Taki stan rzeczy najwyraźniej nie spodobał się właścicielom niemieckiej firmy Metro AG, znanej w Polsce z prowadzenia sklepów Real, Media Markt czy Saturn.

metro ui microsoft zmiana nazwy żądania

Nie jest do końca jasne w jakich okolicznościach Microsoft został zmuszony do porzucenia wykorzystywania marki Metro UI. Najprawdopodobniej gigant z Redmond otrzymał wezwanie od Metro AG do zaprzestania wykorzystywania ich zarezerwowanego znaku towarowego pod groźbą konsekwencji prawnych. Niestety obecnie przedstawiciele niemieckiej firmy odmawiają komentarza w tej sprawie.

metro ui opis interfejs microsoft zmiana nazwa

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Jednak Microsoft zdecydował się oficjalnie poinformować o zaprzestaniu stosowania nazwy Metro UI, tłumacząc się faktem, iż była to jedynie nazwa kodowa i od początku w założeniach interfejs miał nosić inną oficjalną nazwę. Rzecznik prasowy giganta również odmówił komentarza zapytany czy zmiana została wywołana na skutek roszczeń innych firm.

Do sieci wyciekły jednak wewnętrzne komunikaty Microsoftu skierowane do pracowników i deweloperów, w których pojawia się żądanie natychmiastowego zatrzymania wykorzystywania nazewnictwa Metro we wszystkich elementach związanych z systemami Windows 8Windows Phone.

microsoft metro ui konsola interfejs xbox 360

Niebawem Microsoft ma zaprezentować nową oficjalną nazwę interfejsu, według przecieków może ona mieć banalne brzmienie "New User Interface" lub "Windows 8-style UI".

Eksperci zauważają jednak, że nie jest to zaplanowana operacja, Microsoft został po prostu zmuszony do operacji rebrandingu, gdyż groziłyby mu sankcje prawne. Według nich jest to cios w giganta, który na promocję interfejsu od 2010 roku wyłożył ogromne kwoty pieniężne. A co Wy o tym sądzicie?
 

Więcej o Microsoft:

Źródło: Neowin, TheVerge, TechSpot, NordiHardware

marketplace

Komentarze

74
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A już sie cieszyłem że Metro zostanie usunięte.
  Zaloguj się
  38
 • avatar
  Paranoja. Niedługo na metro w Warszawie będziemy mówić pociągi podziemne.
  Zaloguj się
  17
 • avatar
  Lepiej pozuciliby cale UI a nie sama nazwe...
  Zaloguj się
 • avatar
  Już mam dla nich nową nazwę "Shit UI" :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Ehh... Szkoda, że to chodzi tylko i wyłącznie o nazwę interfejsu... Z początku bardzo się cieszyłem, ale jednak nie jest tak pięknie...
 • avatar
  Zróbmy dla nich gratis akcję wyboru najlepszej nazwy dla nowego interface!
  Moja propozycja - KUPA
  Zaloguj się
 • avatar
  "Według nich jest to cios w giganta, który na promocję interfejsu od 2010 roku wyłożył ogromne kwoty pieniężne. A co Wy o tym sądzicie?"

  Ale nic się nie zmienia. Jedynie nazwa.

  Czy jeżeli firma Metro AG (Media Markt, Satrun etc.) zabroni mieszkańcom Warszawy używać słowa 'Metro' i zmusi do używania określenia 'warszawska kolej podziemna' to coś się zmieni? Czy pociągi przestaną kursować? Nie. Nic się nie zmieni. W materiałach marketingowych będzie pisało 'warszawska kolej podziemna' i słowa 'metro' tam nie znajdziemy. Ale ludzie nadal będą mówili 'metro'

  Tak samo z Windows. Każdy wie że 'metro' to 'metro'. Jak ktoś założył kilka dni temu konto pocztowe na 'Outlook.com' to patrząc na interfejs mówi 'metro' a nie 'uproszczony interfejs kładący nacisk na czytelność'. Nazwa 'metro' jest krótsza i każdy wie o co chodzi
  Zaloguj się
 • avatar
  I tak wszyscy będą na to mówić metro, za późno ta zmiana chyba że nowa nazwa będzie jakaś chwytliwa.
  Zaloguj się
 • avatar
  To całe metro nie ma dla mnie sensu ...
 • avatar
  Interfejs na pewno się nie zmieni... Tylko jego nazwa co praktycznie niczego nie zmienia a szkoda, bo nie jestem zwolennikiem "Nowego rozwiązania" dla czytelności interfejsu w Win 8. Co prawda będzie możliwość wejścia do trybu Desktop ale to nie będzie już to samo i wiele opcji zostało usuniętych.
 • avatar
  Hmm, warszawskie metro musi więc zmienić nazwę?
  Paranoja. Słowo metro jest na tyle uniwersalne, że aż dziw, że MS tak szybko daje za wygraną. Czuję tu jakiś bajer i wątek o nieatrakcyjności nazewnictwa staje się sensowny.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ten system to designerski powrót do korzeni. Bardziej niż Metro (nowoczesny) pasuje tu nazwa Windows Retro.
 • avatar
  Userom nie podoba się Win 8 a ten do tej pory był kojarzony głównie z metro to porzucają nazwę aby poprawić notowania ;) Dziwne,że tyle czasu ta nazwa funkcjonowała a tu niedługo przed premiera jakieś problemy ;]
 • avatar
  A już była nadzieja...
  Zaloguj się
 • avatar
  Dokładnie. Ja również się cieszyłem, że już koniec z Metro UI, a nie tylko nazwą :D
 • avatar
  A po wejściu na tego newsa myslałem że MS zmądrzeje i bedzie zwykły start jak w w7 ciekawe kto z was tak myslał ?
 • avatar
  Chamstwo, kilka miesięcy przed oficjalnym wyjściem W8
 • avatar
  ludzie, cały czas marudzicie na te metro a przecież ten system był od początku robiony na tablety żeby zrobić konkurencję androidowi
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  "Microsoft rezygnuje z Metro UI - ulega żądaniom firmy Metro AG?"

  Tytul jak z ONET-u. Byle by przyciagnac,a tak naprawde klamie.
 • avatar
  Żal mi was śmiecie hejterzy.
 • avatar
  A już myślałem..
 • avatar
  Kurcze myślałem że metro zostało usunięte z Win8 a tu kicha , no coż zobaczą po liczbach później.
 • avatar
  Na razie nie widzę potrzeby przesiadki. Nie podoba mi się ten system kafelkowy i brak Menu Start.
  Zaloguj się
 • avatar
  Założę się, że wymyślą jakąś nazwę, która nikomu się nie spodoba i wszyscy wciąż będą używać słowa Metro :)