Na topie

Felerna poprawka Windows 10 blokuje podkręcanie procesorów Haswell-E i Broadwell-E

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Poprawka KB4100347 miała rozwiązać problem z luką zabezpieczeń Meltdown. W praktyce powoduje problemy z podkręcaniem procesorów Intel Haswell-E i Broadwell-E.

  • Felerna poprawka Windows 10 blokuje podkręcanie procesorów Haswell-E i Broadwell-E
A A

Platforma Intel X99 może nie należy do najnowszych konstrukcji, ale nadal cieszy się sporą popularnością wśród entuzjastów. Ostatnio mogli oni jednak poczuć niemałe zdziwienie, bo po instalacji poprawki KB4100347 do systemu Windows 10, w części konfiguracji zablokowano możliwość podkręcania procesora.

KB4100347 to tak naprawdę aktualizacja mikrokodu, która łata lukę zabezpieczeń Meltdown (więcej na jej temat możecie przeczytać w tym artykule).

Temat felernej poprawki został poruszony na branżowych forach. Użytkownicy zauważyli, że instalacja łatki obniża taktowanie procesora do domyślnych wartości i blokuje możliwość samodzielnego przetaktowania zegarów. Usterka dotyczy konfiguracji z procesorami Haswell-E i Broadwell-E, ale nie musi pojawić się w każdym przypadku.

Jak rozwiązać problem z poprawką KB4100347? Jak na razie jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się ręczne odinstalowanie łatki poprzez panel aktualizacji (Windows → Ustawienia → Aktualizacje i zabezpieczenia → Windows Update → Wyświetl historię aktualizacji → Odinstaluj aktualizacje).

Źródło: Guru3D, Microsoft, Intel

Odsłon: 4580 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -15    

    Opublikowano: 2018-09-24 09:35

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Teorie spiskowe intel + MS za 3....2....1 :D

    Skomentuj

    1. chrisplbw
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2018-09-24 09:56

      Za pierwszy-głupi komentarz już jest :)

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-09-24 10:24

      ok, niech ci będzie 3.2.1. Intel zgadał się z MS w tej poprawce, aby "namówić" entuzjastów do zakupu nowego mobo+cpu+ram :) a może w niektórych przypadkach trzeba będzie kupić nową licencję na samego windowsa ?

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2018-09-24 11:08

        ocaliłeś moją wiarę w Człowieka-Janusza :)

        Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2018-09-24 15:47

            a to sory

            BrumBrum przykro mi ale Twoja wypowiedz jest pomijalna przy prawdziwych ekspertach :D

            Skomentuj

    3. michael85
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-09-24 15:35

      Jak trzeba być ograniczonym żeby wierzyć w takie przypadki?!

      Skomentuj

  2. gormar
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2018-09-24 09:56

    To nie jest wina poprawki tylko mikrokodu dla CPU. Wcześniej nikt tego nie zauważył, gdyż w Windowsie nie było możliwości załadowania tej poprawki do oprogramowania wewnętrznego CPU w trakcie uruchamiania jądra systemu.

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-09-24 15:02

      Ciekawe czy da się przez Intel TMP z ring -3?

      Skomentuj

  3. kitamo
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2018-09-24 10:15

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    swoją drogą jestem ciekaw ilu posiadaczy takiej platformy robi OC procesora.

    Skomentuj

    1. DaviM
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-09-24 11:37

      @tomcug z ITHardware ma podkręconego na co dzień. Tzn. miał hehe... Oprócz artów na ITH, trolluje też w komentarzach i na forum na PCLabie. Link do jego profilu (z konfigiem na X99) na PCLabie: http://forum.pclab.pl/user/127303-tomcug/

      Skomentuj

    2. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-09-25 13:41

      Te procki, aż się proszą o OC i mają dobre możliwości. Bazowe zegary nie są zbyt imponujące.

      Skomentuj

  4. marcadir
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-09-24 10:32

    Nie kopcie leżącego... chłopaki z Intela nie przetestowali łatki na x99, przecież to nie jest świeży chipset... swoją drogą jakie niezgłoszone dodatkowe funkcjonalności ta poprawka microkodu wnosi :-)

    Skomentuj

  5. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-09-25 07:39

    Czy na ten wczesny alfa system wyszła choć jedna poprawka która nie narobiła szkód jego użytkownikom ???

    Pytam z czystej ciekawości, bez złośliwości...

    Sama siedzę na archaicznym win7 i linuxie...