Na topie

Toyota e-Palette Concept - jeden pojazd, dziesiątki zastosowań

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Firma Toyota pokazała podczas targów CES 2018 w Las Vegas swoją wizję futurystycznego miasta z wielofunkcyjnymi pojazdami elektrycznymi.

 • Toyota e-Palette Concept - jeden pojazd, dziesiątki zastosowań
A A

Toyota ma pomysł na to, jak zrewolucjonizować cały miejski transport – tak ludzi, jak i towarów. Japoński producent zaprezentował podczas targów CES 2018 coś, co nazywa się e-Palette Concept.

Założenia są takie, by nowy pojazd miał silnik elektryczny, a dzięki autopilotowi (łączącemu się z chmurą) potrafił samodzielnie, bezpiecznie poruszać się po drogach. Słyszeliśmy już o takich projektach, ale tym czym e-Palette się wyróżni, będzie modułowe wnętrze, które będzie można dostosować do różnych zastosowań.

E-Palette miasto

Toyota przedstawiła w Las Vegas wizję, w którym pojazdy e-Palette są praktycznie podstawą miasta. Pełnią funkcje mobilnych: biur, sklepów, punktów usługowych, pokoi hotelowych czy restauracji, a równocześnie służą oczywiście do przewozu ludzi. Najlepsze, że ten sam pojazd o różnych porach dnia może działać w różnych formach.

Projekt e-Palette Concept brzmi intrygująco, ale minie sporo czasu, zanim będzie mógł zostać zrealizowany. Chodzi nie tylko o technologię i infrastrukturę, ale też o nastawienie ludzi, bo – jak czytamy w zapowiedzi – „w tej koncepcji nie jest już konieczne posiadanie samochodu. Ten sam pojazd może służyć wielu osobom i podmiotom w ciągu dnia, zmieniając swoje wyposażenie i zastosowanie w jednej chwili”.

Producent zakłada, że pojazdy e-Palette będą mogły mieć różne (choć ustandaryzowane) rozmiary (mówi się o długościach rozpoczynających się od 4, a kończących na 7 metrach). Przy opracowywaniu tej futurystycznej wizji pomagały też firmy Amazon, Mazda, DiDi, Uber i Pizza Hut. 

„Wspólnie z partnerami Toyota zamierza opracować system oparty na autonomicznych pojazdach e-Palette zarządzanych w chmurze, które udostępnią użytkownikom nowe sposoby organizacji pracy i czasu wolnego, a dostawcom usług dostarczy zupełnie nowe narzędzia do opracowania innowacyjnych modeli biznesowych” – czytamy w notce prasowej.

Źródło: Toyota, Digital Trends

Odsłon: 3237 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-11 10:57

  I jak sądzę nie będzie problemu z np. bezdomnymi, którzy będą sobie w nich urządzać miejsce pobytu?
  Wszystko jest piękne w teorii, ale wystarczy nieco wyjrzeć poza wyidealizowany światek marketingu i reklamy, aby dostrzec oczywiste luki w pomyśle, na zabezpieczenie których trzeba będzie wyłożyć wielokrotnie więcej środków, niż na sam sprzęt i koszty bezpośrednie.

  Skomentuj

  1. mesjan
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-01-11 11:15

   Zapewne by przywołać takowe auto trzeba będzie mieć smartfona z pakietem internetu, a żeby wejść do niego kartę płatniczą oczywiście z gotówką za tę usługę. Raczej bezdomni nie posiadają takich rarytasów.

   Skomentuj

 2. dziks
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-01-11 11:14

  W tak silnej kooperacji i w bogatej Japonii to moze sie nawet udac. Dobrze gdyby w koncu nastapila jakas rewolucja w miejskim transporcie, bo to co czasem widze na drogach, w przyszlosci bedzie synonimem anarchii.

  Skomentuj

  1. batchmax
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-01-11 18:12

   Oto przykładowy sposób, w jaki wytworzy się nowy rozkład krajów rozwiniętych lub cofniętych w rozwoju. Publiczne decyzje maja swoje konsekwencje. Ktoś podjął decyzje by ubogacić kulturowo kraje starego kontynentu i kulturowo ubogacił przeciążając wiele społecznych systemów. Technologicznie dogonią je te kraje, które są gotowe wdrażać i osłaniać tego typu rozwiązania. Za kolejnych dwadzieścia lat układ sil gospodarczych na świecie będzie wyglądać inaczej. Może Polska cichcem podgoni Niemcy. Choćby innymi dzięki decyzjom, które tamci podjęli na własną szkodę.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!