Ciekawostki

Na „99,9%” zniknie abonament RTV, ale…

przeczytasz w 1 min.

...wcale nie oznacza to, że media narodowe nie będą opłacane z pieniędzy podatników. Tyle tylko, że ci ostatni nie będą mieć nad tym kontroli.

Wiele było prób i propozycji dotyczących zmiany abonamentu radiowo-telewizyjnego na nowszy, bardziej skuteczny system poboru pieniędzy dla mediów narodowych. Żadna z nich – z tego lub innego powodu – nie  została zrealizowana i wygląda na to, że ostatecznie ta opłata za telewizor i radio zniknie całkowicie. Przynajmniej w pewnym sensie.

Jak poinformował Krzysztof Czabański pełniący funkcję przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, na 99,9 proc. abonament radiowo-telewizyjny zostanie zniesiony. Zamiast niego pojawi się dotacja budżetowa – krótko mówiąc: to wciąż podatnicy będą opłacać działalność narodowej telewizji czy Polskiego Radia, ale nie będą oni musieli wykonywać żadnych przelewów na ten cel.

Według Czabańskiego konieczne jest solidne i stabilne finansowanie mediów narodowych, czyli takie, które nie będzie uzależnione od „łaskawości” (to nie słowa przewodniczącego) Polaków. Konkretnie proponuje on kwotę od 2,5 do 3 miliardów złotych rocznie z budżetu. To naprawdę dużo, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że w 2016 roku z abonamentu RTV uzyskano… 750 milionów.

Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już w 2019 roku. Na razie aktualny jest obowiązek opłacania abonamentu RTV, który w 2018 roku wynosi 7 zł miesięcznie za radio lub 22,70 zł za telewizor (i radio). Płacąc z góry za dwa miesiące, kwartał, pół roku czy rok można oszczędzić, nie płacąc w ogóle zaś można otrzymać karę – najczęściej w wysokości kilkuset złotych.

Źródło: Wirtualnemedia, inf. własna. Ilustracja: Kidaha/Pixabay (CC0)

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  27
  więcej kasy na propagandę?
  • avatar
   usuniety_b274873f01f4
   17
   TVP zarządza polityk (z wyrokami za kłamstwa), który doprowadził firmę na skraj bankructwa. W normalnym kraju już by siedział w więzieniu. W państwie rządzonym przez PiS dostaje dodatkowe 2 mld a teraz jeszcze zapewnią mu 3 mld rocznie na propagandę zgodną z linią partii rządzącej... A w międzyczasie zmniejszono budżet na Służbę Zdrowia, zabrano także 50 mln z budżetu na darmowe leki.
   • avatar
    DreamerDream
    12
    Trwonią kasę jak chcą (choćby patrząc na ostatniego sylwestra) i chcą kosmicznej sumy z budżetu? To dobrze nie może się skończyć. Poza tym mnie to ciekawi. Polsat i tvn jakoś dają radę, czemu tvp nie? Za dużo mają programów (nie wszystkie się zwracają finansowo), czy co? Bo reklamy też mają, może nie w takich ilościach, ale też coś przecież od nich dostają.
    • avatar
     usuniety_b274873f01f4
     8
     "media narodowe nie będą opłacane z pieniędzy podatników. Tyle tylko, że ci ostatni nie będą mieć nad tym kontroli"
     A teraz mają?
     • avatar
      shadowman333
      8
      Człowiek, żeby zarobić pieniądze musi pracować i płacić podatki a taka firma może sobie kraść w biały dzień. Brak słów...
      • avatar
       AkaRyupl
       7
       Byłoby dobrze - może w końcu przestaną psuć system. Niedawno mój ojciec dostał wezwanie do zapłaty abonamentu, który był opłacony terminowo (list w listopadzie, a abonament z kwietnia), moja babcia, która ma 77 lat została wezwana do opłacenia abonamentu (choć ze względu na wiek jest już w grupie, która nie musi płacić) - widocznie próbują już oszukiwać ludzi, by jakiś grosz wyłudzić od obywatela.
       • avatar
        klimekop6
        4
        Ręce opadają.. gdybym miał powiedzieć w dwóch zdaniach z czym mi się to kojarzy (jak i kierunek w którym to zmierza)

        - czy się stoi czy się leży, dwa tysiące się należy

        - wszystkim równo wszystkim gów**

        Jedni są fanami filmów typu powrót do przeszłości a inni bezpośrednio do niej wracają. Socjalizm zapukał nam do drzwi a my go wpuściliśmy.

        500+, mieszkanie+, trybunał konstytucyjny, sądy, telewizja publiczna (tuba propagandowa), zmiana ordynacji wyborczej do wyborów samorządowych, wywaleni najbardziej doświadczeni generałowie wojska polskiego, Misiewicze, Krystyny, miesięcznice itd

        Urodzić się w Polsce->zakochać się w Polsce->znienawidzić Polskę

        Czas stąd wyjechać póki jeszcze granice otwarte.
        • avatar
         Argetlam1xx
         3
         Kara za niepłacenie... - mogą mnie cmoknąć w 4 litery z tym abonamentem za TV i radio !!! - Nie dam dobrowolnie ani grosza na te gówno warte, kłamliwe media! POLITYCY BANDYCI - SRAM NA WAS !!!! PRZYJDZIE DZIEŃ SĄDU ZA WASZE ZBRODNIE I NIE BĘDZIE LITOŚCI DLA WAS, WY ZDRADZIECKIE SZMATY, TAK JAK WY NIE MA LITOŚCI NA OKRADANIE POLAKÓW!!!
         • avatar
          KMyL13
          2
          1) Jeżeli ktoś ma jakąś kablówkę, typu Cyfrowy Polsat, czy NC+, to niech sobie zażądają potrącania opłaty od tych sieci: przecież kanały TVP tam są. No to niech sprawę załatwią tam.

          Ciekawe czemu tak się nie da?

          2) Jeżeli powyższa opcja jest za trudna- zakodować kanały TVP i kto chce oglądać, niech płaci. I tyle- kto będzie chciał, to zapłaci, kto nie, to nie.

          Aaaaaaale- tu jest ta zasada zrzutki, prawda, "telewizji narodowej", także jest spore prawdopodobieństwo, że sporo osób by NIE ZAPŁACIŁO, także lepiej drzeć kasę tak, jak teraz, czyli przymusowo i jak najwięcej... I kręcić propagandę...
          • avatar
           Fiona
           1
           Jako Obywatelka tego pięknego kraju.

           OK. abonament z naszych podatków, super ślicznie ładnie.

           Tylko w TVP będzie nadal Bizancjum, będą rządzić klany. Kasa będzie milionami płynąć do zaprzyjaźnionych.

           Jednym słowem syf jak był tak będzie, tylko ci którzy dzisiaj robią na tym miliony spać będą spokojnie bo rzeka z kasą będzie płynąć...... Z mocą ustawy LOL

           Ludzie w każdym normalnym kraju najpierw się robi remont i to generalny, a później wnosi meble...

           Czyli najpierw porządki w TVP później pieniądze. A i po porządkach okazałoby się iż potrzeba połowa tej kasy...
           Ale póki tvp jest tylko przybudówką do rządzących (nie ważne PO, PIS) nikt tego nie ruszy....

           BBC PL nie będzie...
           • avatar
            3ndriu
            0
            Wszyscy byli przeciw abonamentowi, to teraz mamy. Pięknie q... pięknie.
            • avatar
             Bladedancer
             -15
             Standardowo rozwiązanie takie, które puszcza oczko do tych, którzy tego abonamentu nie zapłacili chociaż w świetle prawa powinni, bo ten odbiornik posiadają...

             Sprawiedliwość dziejowa.
             • avatar
              wojciechu15
              0
              Z dwojga złego lepiej w tę stronę. Skoro i tak kasę biorą, to niech biorą od wszystkich, a nie od 10% osób które dało się wpisać do bazy, a reszta udaje, że nie ma telewizora. 90% Polaków nie chodzi do teatru, a jakoś nikt nie płacze, że są finansowane z podatków.

              Inna sprawa, że media publiczne zawsze były i będą tubą propagandową i studnią bez dna do wrzucania pieniędzy więc najlepiej byłoby w ogóle przestać to finansować, ale to akurat jest nierealne, więc dobrze, że chociaż małymi kroczkami w lepszą stronę. Pomijając to, że skoro zeszłoroczne wpływy z abonamentu były na poziomie poniżej miliarda, to przyznanie więcej niż półtora będzie kolejnym przykładem złodziejstwa.
              • avatar
               kkastr
               0
               To już lepiej zostawić ten abonament. Bo przynajmniej ludzie wiedzą, że płacą, wiedzą ile płacą i jak często. A tak to będzie jak z "darmową" edukacją, służbą zdrowia czy komunikacją miejską. Wszyscy są przekonani, że ich nie stać mimo, że za wszystko płacą z własnej kieszeni. Niestety robią to przez pośrednika, więc w efekcie głowy mają pełne złudzeń, a kieszenie wydrenowane bardziej niż gdyby sami płacili.