Aparaty cyfrowe

Adobe Lightroom dla iPada już do pobrania: konieczna będzie subskrypcja Creative Cloud

przeczytasz w 2 min.

Mobilna wersja oprogramowania do zarządzania i profesjonalnej obróbki zdjęć, Adobe Lightroom, dostępna jest już na tablety Apple.

Adobe Lightroom Mobile synchronizacja

Adobe poszerzyło ofertę taniej wersji Creative Cloud dla fotografów o jeszcze jeden program. Jest nim Adobe Lightroom Mobile przeznaczony na platformy z systemem Apple iOS. Użytkownicy tabletów iPad mogą korzystać z oprogramowania również gdy pozostają offline. Mobilny Lightroom pozwala na synchronizację z pełną wersją oprogramowania na komputery. Pakiet Creative Cloud Photoshop, w którego skład wchodzi Photoshop CC, Lightroom 5 i Lightroom Mobile dostępny jest za 12,29 euro miesięcznie. Do pracy z mobilnym oprogramowaniem wymagana jest wersja desktopowa Adobe Lightroom 5.4, a w praktyce konieczna jest subskrypcja.

Adobe Lightroom Mobile jak wskazuje nazwa jest wersją mobilną odbiegającą funkcjami jak i interfejsem od wersji desktopowej, jednak nadal mamy do czynienia z profesjonalnym oprogramowaniem wspierającym materiały wykonane lustrzankami cyfrowymi, które pozwala uwolnić się od pulpitu komputera. A w przypadku zawodowej fotografii jest to bardzo istotna korzyść, która sprawia, że praca jest wygodniejsza.  Oczywiście taka opinia w tym względzie może zostać uznana za subiektywną, niemniej im mniej fotograf musi ze sobą nosić dodatkowego wyposażenia tym lepiej.

Adobe Lightroom Mobile najlepiej uznać za uzupełnienie pełnego Lightrooma. Producent położył nacisk na funkcje, które są najbardziej potrzebne na pierwszym etapie obróbki zdjęć oraz na funkcje związane z synchronizacją prac z katalogiem desktopowego Lightrooma, a także usług hostingu zdjęć.

Adobe Lightroom Mobile edycja
Adobe Lightroom Mobile może posiłkować się zdjęciami wykonanymi tabletem lub smartfonem, zdjęciami przechowywanymi w usługach chmurowych, a także bezpośrednio z aparatów cyfrowych.

Proces synchronizacji zdjęć, które już mamy w katalogu desktopowego Lightrooma wykorzystuje technikę Smart Previews, wprowadzoną w Adobe Lightroom. Jej działanie polega na przetworzeniu plików RAW do DNG, a następnie z synchronizowaniu tych danych z iPadem. Ta sama technika, która generuje mniejsze i łatwiejsze w obsłudze pliki, wykorzystywana jest podczas obróbki zdjęć bezpośrednio pobranych z aparatów cyfrowych.

Użytkownicy tabletów mogą korzystać z następujących opcji:

 • synchronizacja tabletem, komputerem  i usługami  sieciowymi
 • katalogowanie zdjęć
 • wsparcie dla praktycznie każdego formatu zdjęć
 • zaawansowany pędzel Healing
 • narzędzie Radial Gradient
 • funkcja tworzenia klipów wideo HD z pokazami zdjęć
 • wgrywanie zdjęć do sieci społecznościowych
 • funkcje pokazów zdjęć z dźwiękiem

Adobe pracuje również nad wersją tego oprogramowania dla smartfonów jednak data premiery nie jest znana.

Źródło: Adobe

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kropeczka
  3
  subskrypcjom mówię nie, sa jakieś granice krojenia frajera, pardon klienta...

  a subskrypcja to już przegięcie, by nie użyć innego słowa.........
  • avatar
   MasterBarti
   0
   Mały błąd w tytule: "... już do jest: ..."
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    I ciekawe ile jeleni skusi się na abonament dla takich funkcji